Ekmələddin İhsanoğlu Azərbaycan Prezidentinə məktub ünvanlayıb
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının 9-cu Baş katibi, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin üzvü Ekmələddin İhsanoğlu Prezident İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb.
Ermənistanın Azərbaycanın Gəncə şəhərində və digər rayonlarında mülki insanlara qarşı həyata keçirdiyi mənfur hücumları dərin kədər və narahatlıq hissi ilə izləyirəm. Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin üzvü kimi beynəlxalq və humanitar hüququn belə aşkar və qeyri-legitim şəkildə pozulması məni çox narahat edir. Bizə tariximizin ən dahi şairlərindən birini bəxş edən və adı bu Mərkəzin bütün üzvləri üçün qürur mənbəyi olan qardaş Gəncənin sakinlərinə insanların həlak olması ilə əlaqədar dərin hüznlə başsağlığı verirəm.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) 9-cu Baş katibi vəzifəsində olarkən təşkilatın bütün üzv dövlətlərini Ermənistanın təcavüzünə və işğalına qarşı lazımi tədbirlər görməyə çağırmışam, bir sıra mühüm qətnamələr qəbul etmişəm. Bu qətnamələrə əsasən, İƏT-in 57 üzv dövləti Ermənistanın təcavüzkar və işğalçı olduğunu təsdiqləyib və qəbul edib, hərbi təcavüzün qurbanlarına maliyyə və iqtisadi yardım etmək öhdəliyi götürüb, nəhayət, Azərbaycan ərazisindəki İslam dininə aid tarixi abidələrin məhv edilməsini pisləyib.
Zati-alinizin müdrik rəhbərliyi sayəsində bu gün Azərbaycan işğal altındakı torpaqlarının əhəmiyyətli hissələrini azad etməkdə davam edir.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin dünya ictimaiyyətinin bu münaqişə ilə bağlı məlumatlandırılmasında fəal rol oynamasından qürur duyuram. Əminəm ki, Mərkəz dinamik şəbəkəsi vasitəsilə Azərbaycanın haqq işini beynəlxalq forumlarda uğurla təqdim edəcəkdir.

9th Secretary General of OIC sends letter to Azerbaijani president
Ekmeleddin İhsanoğlu, 9th Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation, member of the Nizami Ganjavi International Center sent a letter to Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
It is with deep grief and anxiety that I am following the heinous attacks of Armenia on civilian people in Ganja and other parts of Azerbaijan. As a member of the Nizami Ganjavi International Center, I am deeply concerned with the illegitimate and obvious violations of international and human laws. I particularly sympathized with the brotherly people of Ganja who gave us one of the greatest poets in our history and whose name is a source of pride for all of the members of this Center.
In my capacity as the 9th Secretary-General of OIC, I have urged all member states to take necessary actions against the aggression and occupation of Armenia and issued a set of significant resolutions. According to these resolutions, 57 member states endorsed and acknowledged that Armenia is an aggressor and occupier; pledged financial and economic assistance to the victims of the aggression, and finally condemned the destruction of historical Islamic monuments on the territory of Azerbaijan.
Today, Azerbaijan under Your Excellency’s able leadership continues to liberate significant parts of the occupied homeland.
I am proud that Nizami Ganjavi International Center took an active role in this crisis and I am sure the Center will successfully present the righteous cause of Azerbaijan to international fora through its dynamic networking.
Your Excellency, please accept the assurances of my highest consideration and my wishes for continued and constructive success," the letter said.