Bolqarıstanın sabiq Prezidenti və Gürcüstanın sabiq Xarici İşlər naziri Prezident İlham Əliyevə məktub göndəriblər
1997-2002-ci illərdə Bolqarıstanın Prezidenti Petar Stoyanovdan və 2010-2012-ci illərdə Gürcüstanın Baş nazirinin müavini, 2008-ci ildə Xarici İşlər naziri Eka Tkeşelaşvili Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə məktub göndəriblər.
Nizami Gəncəvinin vətəni olan Azərbaycanın Gəncə şəhərində mülki şəxslərin həlak olması ilə əlaqədar Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin Qəyyumlar Şurasının üzvləri adından dərin hüznlə başsağlığımızı bildiririk.
Biz də beynəlxalq ictimaiyyətin bir parçası kimi, 1994-cü ildə əldə olunmuş atəşkəs razılaşmasının son günlərdə pozulması ilə bağlı narahatlığımızı və kədərimizi ifadə edirik. Hazırkı vəziyyətin davam etməsi bütün bölgənin sabitliyi üçün təhdiddir və üçüncü tərəflərin münaqişəyə cəlb edilməsi daim bir təhlükə olaraq qalmaqdadır.
BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrin icrasına dəstək məqsədilə ehtiyac yaranarsa və faydalı olarsa, məsələnin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi çərçivəsində davamlı və sülh yolu ilə həlli üçün birgə təcrübəmizlə kömək göstərməyə hazırıq.
Biz həmsədrlərimiz və Baş katibimizlə koordinasiyalı şəkildə işləyərək, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzində bu məsələ ilə bağlı beynəlxalq aləmdə təbliğat aparmaq üçün həftəlik videokonfranslar təşkil edirik.
Cənab Prezident, kədər hisslərimizlə yanaşı, xahiş edirik, Sizə olan dərin hörmət və ehtiramımızı da qəbul edəsiniz.

Former President of Bulgaria, former Foreign Minister of Georgia send letter to President Ilham Aliyev
Petar Stoyanov, Former President of Bulgaria and Eka Tkeshelashvili, Former Deputy Prime Minister, Former Minister of Foreign Affairs of Georgia sent a letter to Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
As Board of Trustees Members of the Nizami Ganjavi International Center, please accept our deepest sympathy and condolences with regard to the loss of life of civilians in home city of Nizami Ganjavi in Ganja city, Azerbaijan.
We join the international community in expressing our shock and sorrow at the recent breach of the 1994 ceasefire. The situation as it is developing is fraught with danger for the stability for the whole region and the engagement of unwelcome third parties to the conflict remains a constant threat.
In support to the implementation of the 4 resolutions that adopted by UN Security Council by being 822,853, 874, 884 respectively, we are willing to provide our assistance in form of our expertise and combined experience, if so required and useful to a lasting and peaceful settlement in the context of ensuring territorial integrity of Republic of Azerbaijan.
At NGIC with coordination of our co-chairs and Secretary-General, we are organizing weekly video conferences in order to raise international awareness.
Along with our sympathy, please accept, Mr. President, the assurances of our highest respect and consideration," the letter said.