Çexiyanın keçmiş Baş Naziri İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb
2009-2010-cu illərdə Çexiya Respublikasının Baş naziri, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin üzvü Yan Fişerdən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə məktub gəlib.
Dağlıq Qarabağda baş verən son gərginliklərlə bağlı xəbərlərdən çox narahatam. Nizami Gəncəvinin vətəni olan, eyni zamanda, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin əsasının qoyulduğu Gəncə şəhərinə edilən hücuma, uşaqların qətlə yetirilməsinə və şəhərlərin dağıdılmasına heç nə bəraət qazandıra bilməz.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri yerinə yetirilməli, ölkələrin suverenliyinə hörmət edilməlidir.
Cənab Prezident, həmsədrlərimiz Vayra Vike-Freyberqanın və İsmail Serageldinin davamlı dəstəyi ilə bir ailə kimi işimizi koordinasiya etdiyimiz Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin fəaliyyətinə verdiyiniz davamlı dəstəyə görə Sizə minnətdarlığımı bildirirəm.

Former prime minister of Czech Republic sends letter to Azerbaijani president
Jan Fischer, Former Prime Minister of the Czech Republic, Member of the Nizami Ganjavi International Center sent a letter to Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
I am extremely concerned to hear the news of recent escalation happened in Nagorno-Karabakh. Nothing can justify attack to the city of Ganja, homeland of Nizami Ganjavi as well as city where Nizami Ganjavi International Center was founded. There is no justification killing children and destroying cities.
UN Security Council resolutions 822, 853, 874 and 884 should be implemented, sovereignty has to be respected.
I would like to thank you, for your continued support to the work of NGIC here we as family with continued support of our co-chairs President Vaira Vike-Freiberga and Dr. Ismail Serageldin, we are coordinating our activities.