Ərəb Dövlətləri Liqasının sabiq Baş katibi və Səudiyyə Ərəbistanının Şahzadəsi Prezident İlham Əliyevə məktub göndərib
Ərəb Dövlətləri Liqasının sabiq Baş katibi Əmr Musa və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi Turki Al Faysal Prezident İlham Əliyevə məktub göndərib.
Zati-aliləri.
Bu günlərdə Sizin barədə çox düşünürük və bəzi fikirlərimizi Sizinlə bölüşmək istərdik. Siz ölkənizin əsas milli maraqlarının son dərəcə təhlükəli şəraitdə qorunub saxlanılması kimi böyük bir çağırışla üz-üzəsiniz. Təcrübəmizdən də bilirik ki, Sizə olan bütün təzyiqlərə tab gətirəcəksiniz.
Son iki onillikdə əldə etdiyiniz uğurları, eləcə də şəxsi və milli nailiyyətləri, beynəlxalq aləmdə qazandığınız nüfuzu, həmçinin Sizin fikirlərinizi dünyaya çatdıran Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin dəyərli fəaliyyətini dünyada heç nə ilə müqayisə etmək olmaz.
Geosiyasətdə zaman hər şeyi həll edir. ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətsizliyindən, habelə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin 30 ilə yaxındır ki, yerinə yetirilməməsindən xəbərdarıq.
Ancaq Siz yüksək idarəetmə bacarığı və strateji baxımdan səbirli yanaşma nümayiş etdirmisiniz. Biz bu məsələni Birləşmiş Millətlər Təşkilatının diqqətinə çatdırmalı və beynəlxalq qurumları bununla bağlı lazımi təzyiq göstərməyə cəlb etməliyik.
Siz daha güclü və daha nüfuzlusunuz.
Həmsədrlərimiz Vayra Vike-Freyberqa, İsmail Serageldin və baş katibimizlə birgə işləyərək üzvlərimizin fəal dəstək vermələrini koordinasiya edirik.
Sizə və Azərbaycan xalqına ən xoş arzularımızı çatdırırıq. Dualarımız Sizinlədir.
Əmr Musa
2001-2011-ci illərdə Ərəb Dövlətləri Liqasının Baş katibi,
1991-2001-ci illərdə Misirin Xarici İşlər naziri
Turki Al Faysal
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi, Kral Faysal Fondunun Araşdırma və İslami Çalışmalar Mərkəzinin İdarə Şurasının sədri"

Former Secretary General of the Arab League sends letter to Azerbaijani president
Amre Moussa, Former Secretary-General of the Arab League and H.R.H Prince Turki bin Faisal Al Saud sent a letter to Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
We think of you a lot these days and would like to share with you some of our thoughts. You are facing a huge challenge of navigating crucial national interests through highly troubled water. We all know from experience that you cannot afford yielding to any pressures.
No one on Earth compares the mileage you have made in the last twenty-some years, as well as your personal and national achievements and prestige with those of your neighbor, and the outstanding work of the Nizami Ganjavi International Center which brings your thoughts to the world.
Yet, timing is everything in Geo-Politics (as well as in many other areas of life). We are aware of your frustrations with the Minsk group, OSCE as well as the failed implementation of UN Security Council resolutions 822, 853, 874, and 884 for almost 30 years.
But you have shown a remarkable capacity of self-control and strategically patient approach and we believe we have to bring this issue to the United Nations, involve international organizations to have their pressure.
You are stronger and much more highly respected.
With our co-chairs Vaira Vike-Freiberga, Ismail Serageldin, and Secretary-General coordinating with our members their active support.