Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin Qəyyumlar Şurasının üzvü Prezident İlham Əliyevə məktub göndərib
2001-2002-ci illərdə Bosniya və Herseqovinanın Baş Naziri, 2012-2015-ci illərdə Baş Nazirin müavini və Xarici İşlər naziri, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin Qəyyumlar Şurasının üzvü Zlatko Laqumciya Prezident İlham Əliyevə məktub göndərib.
"Hörmətli cənab Prezident.
Biz Balkan yarımadasında, xüsusilə də Bosniya və Herseqovinada müharibənin nə olduğunu, ölkənizin bu gün yaşadıqlarını yaxşı anlayırıq. Bu ağrı-acının keçməsi bir müddət vaxt aparacaq.
Siz ölkənizi uğurla müdafiə edən Lidersiniz. Təəssüflər olsun ki, 30 il bundan əvvəl ölkəmizdə olduğu kimi, biz yenə də beynəlxalq hüququn prinsiplərinə göz yumulduğunun və səssiz qalmanın şahidi oluruq. Biz dünya birliyini Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünə tam hörmət edərək, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında, xüsusilə də BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq həll edilməsi istiqamətində səylərini artırmağa çağırırıq.
Biz beynəlxalq səviyyədə bununla bağlı təbliğat aparılması üçün Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzində öz resurslarımızı səfərbər etmişik.
Sizin hərtərəfli dəstəyiniz sayəsində Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin Balkan yarımadasındakı fəaliyyətini yüksək qiymətləndirirəm. Köməyə ehtiyac olarsa, biz öz gücümüz daxilində və “Ortaq dəyərlər və cəmiyyət” adlı fondumu, eləcə də regiondan olan dostlarımı səfərbər etmək üçün Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin baş katibi ilə əlaqə saxlamışam.
İnanıram ki, Azərbaycan üçün çox çətin olan bu dövrdə haqq-ədalət tezliklə zəfər çalacaq. Biz birlikdəyik!
Əminəm ki, Bosniya və Herseqovina xalqının mütləq əksəriyyəti ölkənizin hansı çətinliklərdən keçdiyini çox gözəl anlayır və buna görə də biz Azərbaycan xalqını qətiyyətlə dəstəkləyirik.

Former prime minister of Bosnia and Herzegovina sends letter to Azerbaijani president
Zlatko Lagumdzija, Prime Minister of Bosnia and Herzegovina 2001-2002, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs 2012-2015, Member of Board of Trustees of Nizami Ganjavi International Center sent a letter to Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
"Dear President Aliyev.
In Balkans and especially in Bosnia and Herzegovina we do understand what war is and how your nation is suffering today and pain will take time to heal.
You are leader who can stand for his nation. Unfortunately, we are witnessing again, just like in my country almost three decades ago, that international rule of law become blind and silent. I call the international community to reactivate its efforts in resolution of Armenia-Azerbaijan conflict on the basis of the international law, UN Security Council resolutions specifically, ensuring full respect to the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
For this at Nizami Ganjavi International Center we mobilized our resources and Members to bring international awareness.
I greatly respect NGIC presence in Balkan that was possible thanks to your full support. Having that in mind I also contacted our NGIC secretary-general in order to mobilize my foundation Shared Society and Valuesç as well as friends from the region for any help that is in our power and being needed.
In this time of great challenges for Azerbaijan I am confident that ultimately justice will prevail with all of us being on a right side of the history. Together.
I am sure that great majority of people of Bosnia and Herzegovina fully understand what are you going through today and in that respect, we stand firmly with people of Azerbaijan," the letter said.