İlham Əliyev XXIII Avrasiya İqtisadi Zirvə Toplantısının iştirakçılarına müraciət edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev XXIII Avrasiya İqtisadi Zirvə Toplantısının iştirakçılarına məktub göndərib.
"Hörmətli sammit iştirakçıları!
Sizi səmimi qəlbdən salamlayır və “Mərmərə Qrupu” Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfinin təşkilatçılığı ilə gerçəkləşdirilən növbəti Avrasiya İqtisadi Zirvə Toplantısının öz işinə başlaması münasibətilə təbrik edirəm. Vəqfin sülh və dialoqun təşviqinə, regional və qlobal əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfələrini yüksək qiymətləndirirəm.
Avrasiya İqtisadi Zirvə toplantıları Avrasiya bölgəsində iqtisadi, siyasi münasibətlərin inkişafı və xalqlar arasında əlaqələrin dərinləşməsi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Regional əməkdaşlığın mühüm platformalarından birinə çevrilmiş bu ənənəvi görüşlərdə zamanın yeni çağırışlarının və müasir inkişaf meyillərinin daim diqqət mərkəzində saxlanılması təqdirə layiqdir. XXIII sammitin gündəliyində postpandemiya dövrünün əsas prioritetləri və beynəlxalq miqyasda böyük təhlükə təşkil edən terrorizm problemlərinin geniş müzakirəsinin nəzərdə tutulması bunun bariz nümunəsidir.
Azərbaycan uzun illərdən bəri Avrasiyada münasibətlərin möhkəmlənməsi, ölkələrin iqtisadi potensialının və təbii ehtiyatlarının xalqların rifahına və tərəqqi məqsədlərinə yönəlməsi istiqamətində region dövlətləri, o cümlədən qardaş Türkiyə ilə birgə ardıcıl fəaliyyət göstərməkdədir. Türkiyənin artan gücünün təzahürü olaraq enerji təhlükəsizliyi sahəsində atdığı önəmli addımlar bizi sevindirir.
Bununla yanaşı, Avrasiya məkanında sabitliyi təhdid edən mühüm amil Ermənistan–Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin indiyədək öz həllini tapmamasıdır. Avantürist Ermənistan rəhbərliyi dünyanın diqqətinin pandemiya ilə mübarizəyə yönəlməsini də fürsət bilərək ölkəmizə qarşı hərbi təxribatları gücləndirmişdir. Sentyabrın 27-də törədilmiş təxribat Ermənistanın məhz dövlət səviyyəsində otuz ildən artıq yürütdüyü terrorizm və işğalçılıq siyasətinin davamıdır.
Bir daha bəyan edirəm ki, Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi, əzəli tarixi torpağımızdır. Münaqişə yalnız ölkəmizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və sərhədlərimizin toxunulmazlığı çərçivəsində həll olunmalıdır. Müasir dünyada sülhün və əmin-amanlığın qorunmasına layiqli töhfələr verən qardaş Türkiyə həmişə olduğu kimi bu gün də bizimlə həmrəydir, qətiyyətli mövqeyini ifadə edərək torpaqlarımızın işğaldan azad olunması naminə haqq işimizi dəstəkləyir. Bizə böyük mənəvi güc verən bu misilsiz dəstəyinə görə Türkiyə Prezidenti, əziz qardaşım Rəcəb Tayyib Ərdoğana və Türkiyə xalqına bir daha dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Qələbə bizimdir. Qarabağ Azərbaycandır!
İnanıram ki, bu toplantıda aparacağınız fikir mübadiləsi və müzakirələr qarşılıqlı əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlərin müəyyənləşməsində faydalı olacaqdır.

President Ilham aliyev sends letter to participants of Eurasian Economic Summit
President of Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev sends congratulatory letter to the participants of XXIII Eurasian Economic Summit.
"Dear participants of the Summit!
Allow me to sincerely greet all of you and convey my congratulations on the commencement of the work of the next Eurasian Economic Summit, organized by the Marmara Group Strategic and Social Research Foundation. I highly appreciate the contribution of the Foundation to the promotion of peace and dialogue and to the expansion of regional and global cooperation.
The Eurasian Economic Summits are of special importance for the development of economic and political relations and the deepening of ties between the peoples of the Eurasian region. It is commendable that these traditional meetings, which have become one of the major platforms of regional cooperation, always focus on new challenges of our time and on current development trends. A clear example of this is the agenda of the 23rd Summit: it includes a broad discussion of the main priorities of the post-pandemic period and the issues of terrorism, which pose a great threat on an international scale.
For many years, Azerbaijan has been consistently working together with the countries of the region, including brotherly Turkey, to strengthen relations in Eurasia, to direct the economic potential and natural resources of the countries to the welfare of the peoples and development objectives. We are pleased with the major steps taken by Turkey in the field of energy security as a manifestation of its growing power.
Unfortunately, there are factors threatening stability in the Eurasian region and the unresolved Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict stands out in this regard. The reckless Armenian leadership intensified military provocations against Azerbaijan, also taking the global fight against the pandemic as an opportunity. The provocation committed on September 27 is only a continuation of the terror and aggression pursued by Armenia at the state level for more than thirty years.
I reiterate that Nagorno-Karabakh is an integral part of Azerbaijan, our ancient historical land. The conflict must be resolved only within the framework of the territorial integrity, sovereignty, and inviolability of internationally recognized borders. Brotherly Turkey, which has made quite a worthy contribution to the preservation of peace and tranquillity in the modern world, is, as always, in solidarity with us, expressing its resolute position and supporting our cause to liberate our lands from occupation. I once again express my deep gratitude to the President of Turkey, my dear brother Recep Tayyip Erdogan and the people of Turkey for this unparalleled support that has given us great moral strength. The victory is ours. Karabakh is Azerbaijan!
I believe that the exchange of views and discussions you will hold at this meeting will be useful in determining new prospects for mutual cooperation.