Prezident İlham Əliyev Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana təşəkkür edib
Prezident İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana təşəkkür məktubu göndərib.
"Hörmətli cənab Prezident,
Əziz Qardaşım,
Sentyabrın 27-də Ermənistan Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribata əl atmışdır. Ermənistan silahlı qüvvələri bir neçə istiqamətdən müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə edərək bizim yaşayış məntəqələrimizi, eyni zamanda, hərbi mövqelərimizi atəşə tutmuşdur. Bu təxribat nəticəsində indiyə kimi hərbçilərimiz, 19 mülki şəxs, o cümlədən iki uşaq həlak olmuş, 55 mülki şəxs yaralanmışdır. Azərbaycan Ordusu əks-hücum əməliyyatına başlamışdır.
Ermənistan ilk dəfə deyil ki, Azərbaycana qarşı hərbi təxribata əl atır. İyul-avqust aylarında törədilmiş hərbi təxribatlar, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində xarici ölkə vətəndaşlarının qeyri-qanuni məskunlaşdırılması Ermənistanın öz təcavüzkar siyasətindən əl çəkmədiyini göstərir. Ermənistan rəhbərliyi “Dağlıq Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” kimi bəyanatlarla danışıqlar prosesini mənasız etmişdir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribatının ilk saatlarından etibarən qardaş Türkiyə Respublikası bütün səviyyələrdə bu xain təcavüz aktını qətiyyətlə pisləmişdir. Sizin məsələyə dair çox açıq və sərt bəyanatlarınız bir daha Azərbaycanın öz haqq işində yalnız olmadığını göstərmişdir. Türkiyənin müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərləri, parlament üzvləri və ictimaiyyət nümayəndələri də məsələyə qəti və birmənalı münasibət bildirmişdirlər. Mən hər gün türk qardaşlarımızdan çoxsaylı dəstək məktubları alıram.
Bütün bunlar Azərbaycan-Türkiyə birliyinin növbəti bariz nümunəsidir və Azərbaycan xalqı tərəfindən ən yüksək şəkildə qiymətləndirilir. Bu dəstəyə görə Sizə və qardaş Türkiyə xalqına öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından təşəkkür edirəm.
Üzvü olduğumuz Türk Şurası Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında tezliklə həll olunmasının vacibliyi ilə bağlı sentyabrın 28-də bəyanat qəbul etmişdir. Bu bəyanata görə də Sizə öz minnətdarlığımı bildirirəm.
Sizə möhkəm cansağlığı, işlərinizdə uğurlar, qardaş Türkiyə xalqına daim əmin-amanlıq və firavanlıq arzulayıram.

Azerbaijani president thanks president of Turkey
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev sent a letter to Recep Tayyip Erdogan, President of the Republic of Turkey.
Dear Brother,
On 27 September, Armenia committed another military provocation against Azerbaijan. The armed forces of Armenia, using various types of weapons, including heavy artillery, fired on our settlements and our military positions from several directions. As a result of this provocation, our servicemen were killed, 19 civilians, including two children, were killed, 55 were injured. The Azerbaijani army launched a counter-offensive operation.
This is not the first time Armenia has resorted to military provocations against Azerbaijan. The military provocations committed in July-August and the illegal settlement of foreign citizens in the occupied territories of Azerbaijan demonstrate that Armenia has not abandoned its aggressive policy. The leadership of Armenia with its statements such as “Nagorno-Karabakh is Armenia, full stop” made the negotiation process pointless.
From the early hours of the yet another military provocation of Armenia against Azerbaijan, the fraternal Republic of Turkey resolutely condemned this treacherous act of aggression at all levels. Your open and harsh statements regarding the issue have once again demonstrated that Azerbaijan is not alone in its rightful cause. The heads of relevant government agencies, members of parliament and representatives of the Turkish public also expressed a firm and unambiguous attitude towards the issue. Every day I receive numerous letters of support from our Turkish brothers.
All this is yet another vivid example of Azerbaijani-Turkish unity and is highly appreciated by the Azerbaijani people. On my own behalf and on behalf of the people of Azerbaijan, I thank you and the brotherly people of Turkey for this support.
Dear brother,
The Turkic Council, of which we are a member, on 28 September adopted a statement on the importance of an early settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict on the basis of the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan. I express my gratitude to you for this statement.
I wish you the best of health, success in your activities, and the fraternal people of Turkey permanent peace and prosperity," the letter said.