Prezident İlham Əliyev Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana təşəkkür edib
Prezident İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana təşəkkür məktubu göndərib.
"Hörmətli cənab Prezident,
Əziz Qardaşım,
Sentyabrın 27-də Ermənistan Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribata əl atmışdır. Ermənistan silahlı qüvvələri bir neçə istiqamətdən müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə edərək bizim yaşayış məntəqələrimizi, eyni zamanda, hərbi mövqelərimizi atəşə tutmuşdur. Bu təxribat nəticəsində indiyə kimi hərbçilərimiz, 19 mülki şəxs, o cümlədən iki uşaq həlak olmuş, 55 mülki şəxs yaralanmışdır. Azərbaycan Ordusu əks-hücum əməliyyatına başlamışdır.
Ermənistan ilk dəfə deyil ki, Azərbaycana qarşı hərbi təxribata əl atır. İyul-avqust aylarında törədilmiş hərbi təxribatlar, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində xarici ölkə vətəndaşlarının qeyri-qanuni məskunlaşdırılması Ermənistanın öz təcavüzkar siyasətindən əl çəkmədiyini göstərir. Ermənistan rəhbərliyi “Dağlıq Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” kimi bəyanatlarla danışıqlar prosesini mənasız etmişdir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribatının ilk saatlarından etibarən qardaş Türkiyə Respublikası bütün səviyyələrdə bu xain təcavüz aktını qətiyyətlə pisləmişdir. Sizin məsələyə dair çox açıq və sərt bəyanatlarınız bir daha Azərbaycanın öz haqq işində yalnız olmadığını göstərmişdir. Türkiyənin müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərləri, parlament üzvləri və ictimaiyyət nümayəndələri də məsələyə qəti və birmənalı münasibət bildirmişdirlər. Mən hər gün türk qardaşlarımızdan çoxsaylı dəstək məktubları alıram.
Bütün bunlar Azərbaycan-Türkiyə birliyinin növbəti bariz nümunəsidir və Azərbaycan xalqı tərəfindən ən yüksək şəkildə qiymətləndirilir. Bu dəstəyə görə Sizə və qardaş Türkiyə xalqına öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından təşəkkür edirəm.
Üzvü olduğumuz Türk Şurası Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında tezliklə həll olunmasının vacibliyi ilə bağlı sentyabrın 28-də bəyanat qəbul etmişdir. Bu bəyanata görə də Sizə öz minnətdarlığımı bildirirəm.
Sizə möhkəm cansağlığı, işlərinizdə uğurlar, qardaş Türkiyə xalqına daim əmin-amanlıq və firavanlıq arzulayıram.

Ильхам Алиев поблагодарил Эрдогана
Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил 3 октября Президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану благодарственное письмо.
"Уважаемый господин Президент,
Дорогой Брат,
27 сентября Армения совершила очередную военную провокацию против Азербайджана. Вооруженные силы Армении с использованием различных видов оружия, в том числе тяжелой артиллерии, с нескольких направлений подвергли обстрелу наши населенные пункты, а также наши военные позиции. В результате этой провокации до сих пор погибли наши военнослужащие, 19 мирных жителей, в том числе двое детей, получили ранения 55 гражданских лиц. Азербайджанская армия приступила к контрнаступательной операции.
Это не первый случай, когда Армения прибегает к военной провокации против Азербайджана. Совершенные в июле-августе военные провокации, незаконное заселение иностранных граждан на оккупированных территориях Азербайджана демонстрируют, что Армения не отказалась от своей агрессивной политики. Руководство Армении такими своими заявлениями, как «Нагорный Карабах - это Армения, и точка» сделало переговорный процесс бессмысленным.
С первых часов очередной военной провокации Армении против Азербайджана братская Турецкая Республика на всех уровнях решительно осудила этот вероломный акт агрессии. Ваши очень открытые и жесткие заявления относительно вопроса еще раз продемонстрировали, что Азербайджан не одинок в своем правом деле. Руководители соответствующих государственных структур, члены парламента и представители общественности Турции также выразили твердое и однозначное отношение к вопросу. Каждый день я получаю многочисленные письма поддержки от наших турецких братьев.
Все это является еще одним наглядным примером азербайджано-турецкого единства и высоко оценивается азербайджанским народом. От своего имени и от имени народа Азербайджана благодарю Вас и братский народ Турции за эту поддержку.
Тюркский совет, членом которого мы являемся, 28 сентября принял заявление о важности скорейшего урегулирования армяно-азербайджанского Нагорно-Карабахского Конфликта на основе суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности международно признанных границ Азербайджанской Республики. Выражаю Вам благодарность и за это заявление.
Желаю Вам крепкого здоровья, успехов в делах, братскому народу Турции – постоянного мира и процветания", - говорится в благодарственном письме главы государства.