Böyük Britaniya parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü Bob Bləkmən Prezident İlham Əliyevə məktub göndərib
Böyük Britaniya parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü, Azərbaycanla dostluq qrupunun sədri Bob Bləkmən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb.
Hörmətli cənab Prezident.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi son silahlı təcavüz ilə əlaqədar Sizə yazıram.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 2020-ci il sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq iriçaplı silahlardan, minaatanlardan və artilleriyadan istifadə edərək Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrinin mövqelərini intensiv atəşə məruz qoyması ilə bağlı xəbərləri oxuduqda çox kədərləndim.
Bu fürsətdən istifadə edərək, Azərbaycanın hərbi qulluqçularının Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə zəruri əks-hücum tədbirləri gördüyü bir vaxtda öz dəstəyimi bildirmək istəyirəm.
Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qərvənd, Füzuli rayonunun Alxanlı və Şükürbəyli, həmçinin Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərində faciəvi şəkildə həyatını itirən mülki şəxslərin yaxınlarına başsağlığı verir, yaralananlara şəfa diləyir, eləcə də bir çox evlərə və mülki infrastruktura dəymiş geniş ziyandan hiddətləndiyimi bildirirəm.
Cəbhə xətti boyunca sıx məskunlaşmış mülki ərazilər və qurğular Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən qəsdən hədəfə alınıb və bombalanıb. Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhəboyu yaşayış məntəqələrini bombalamağa davam edirlər.
Aydındır ki, Ermənistanın yaşayış məntəqələrini və mülki insanları qəsdən hədəfə alması 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyası da daxil olmaqla, beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulmasıdır. Mülki əhalinin hədəfə alınması Ermənistanın silahlı qüvvələrinin döyüş planına daxil edilmiş bir taktikadır və 1992-ci ilin fevralında törədilmiş Xocalı soyqırımı da bunun əyani sübutudur.
Ermənilərin iriçaplı silahlardan istifadə etməklə Azərbaycan Ordusunun mövqelərini, mülki şəxsləri və mülki infrastrukturu atəşə tutması Beynəlxalq hüquqa əsasən Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüz və güc tətbiqi aktıdır.
Azərbaycan Ermənistanın yeni təcavüz aktına və fəal şəkildə müharibəyə hazırlaşması barədə beynəlxalq ictimaiyyətə dəfələrlə xəbərdarlıq edib. Azərbaycan dəfələrlə bəyan edib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təcavüzü və Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qalması regional sülhə və təhlükəsizliyə çox ciddi təhlükə olaraq qalmaqdadır.
BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasının ümumi müzakirələri fonunda, dünyanın COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizə apardığı bir vaxtda Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi növbəti avantüra və hərbi təxribata əl atıb. Ermənistan rəhbərliyi bu hərəkətləri ilə bir daha beynəlxalq hüquqa, BMT Nizamnaməsinə və beynəlxalq ictimaiyyətə kobud hörmətsizlik nümayiş etdirib.
Mövcud vəziyyətə və hadisələrin gələcək inkişafına görə tam məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən razılaşdırıldığı kimi, bütün Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycana qaytarılmasını və məcburi köçkünlərin təhlükəsiz şəraitdə öz evlərinə qayıtmaq imkanını səbirsizliklə gözləyirik.
Mən və Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupu sizin yanınızdayıq və parlamentdə məlumatlandırma işləri aparmağa davam edəcəyik.

Член Палаты общин парламента Великобритании направил письмо Ильхаму Алиеву
Член Палаты общин парламента Великобритании, председатель группы дружбы с Азербайджаном Боб Блэкмен направил Президенту Азербайджана письмо.
"Уважаемый господин Президент, пишу Вам в связи с последней вооруженной агрессией Армении против Азербайджана.
Был очень опечален, прочитав новости о том, что 27 сентября 2020 года около 06:00 вооруженные силы Армении, нарушив режим прекращения огня, подвергли интенсивному обстрелу позиции Вооруженных сил Азербайджана, использовав крупнокалиберное оружие, минометы и артиллерию.
Пользуясь случаем, хочу выразить свою поддержку в то время, когда военнослужащие Азербайджана принимают необходимые контрнаступательные меры для пресечения очередной военной агрессии Армении и обеспечения безопасности гражданского населения.
Выражаю соболезнование близким мирных граждан, трагически погибших в селе Гапанлы Тертерского района, в селах Чираглы и Орта Гервенд Тертерского района, Алханлы и Шюкюрбейли Физулинского района, а также в селе Джоджуг Марджанлы Джебраильского района, желаю раненым исцеления, а также выражаю возмущение большим ущербом, нанесенным многим домам и гражданской инфраструктуре.
Вооруженные силы Армении преднамеренно взяли на прицел и подвергли бомбардировке густонаселенные территории и сооружения вдоль линии фронта. Они продолжают бомбить населенные пункты вдоль линии фронта.
Ясно, что умышленный обстрел Арменией населенных пунктов и мирных жителей является грубым нарушением международного гуманитарного права, включая Женевскую конвенцию 1949 года. Обстрел мирного населения – тактика, включенная в план боевых действий вооруженных сил Армении, и совершенный в феврале 1992 года Ходжалинский геноцид является ярким тому подтверждением.
Обстрел армянами позиций Азербайджанской армии, мирных жителей и гражданской инфраструктуры с применением крупнокалиберного оружия, согласно международному праву, является очередным актом военной агрессии и применения силы против Азербайджана.
Азербайджан неоднократно предупреждал международное сообщество о том, что Армения активно готовится к новому акту агрессии и войне. Азербайджан неоднократно заявлял, что продолжающаяся военная агрессия Армении против Азербайджана и присутствие армянских вооруженных сил на оккупированных территориях Азербайджана остаются очень серьезной угрозой региональному миру и безопасности.
На фоне общих дискуссий 75-й сессии Генеральной ассамблеи ООН, в то время, когда мир ведет борьбу с пандемией COVID-19, военно-политическое руководство Армении прибегло к очередной авантюре и военной провокации. Этими действиями руководство Армении в очередной раз продемонстрировало вопиющее неуважение к международному праву, Уставу ООН и международному сообществу.
Ответственность за нынешнюю ситуацию и дальнейшее развитие событий полностью ложится на военно-политическое руководство Армении.
Как согласовано международным сообществом, мы с нетерпением ждем возвращения всего Нагорно-Карабахского региона Азербайджану и возможности безопасного возвращения вынужденных переселенцев в свои дома.
Я и межпарламентская группа дружбы Великобритания-Азербайджан рядом с Вами, и мы будем продолжать вести пропагандистскую работу в парламенте", - говорится в письме.