Böyük Britaniya parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü Bob Bləkmən Prezident İlham Əliyevə məktub göndərib
Böyük Britaniya parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü, Azərbaycanla dostluq qrupunun sədri Bob Bləkmən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb.
Hörmətli cənab Prezident.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi son silahlı təcavüz ilə əlaqədar Sizə yazıram.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 2020-ci il sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq iriçaplı silahlardan, minaatanlardan və artilleriyadan istifadə edərək Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrinin mövqelərini intensiv atəşə məruz qoyması ilə bağlı xəbərləri oxuduqda çox kədərləndim.
Bu fürsətdən istifadə edərək, Azərbaycanın hərbi qulluqçularının Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə zəruri əks-hücum tədbirləri gördüyü bir vaxtda öz dəstəyimi bildirmək istəyirəm.
Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qərvənd, Füzuli rayonunun Alxanlı və Şükürbəyli, həmçinin Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərində faciəvi şəkildə həyatını itirən mülki şəxslərin yaxınlarına başsağlığı verir, yaralananlara şəfa diləyir, eləcə də bir çox evlərə və mülki infrastruktura dəymiş geniş ziyandan hiddətləndiyimi bildirirəm.
Cəbhə xətti boyunca sıx məskunlaşmış mülki ərazilər və qurğular Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən qəsdən hədəfə alınıb və bombalanıb. Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhəboyu yaşayış məntəqələrini bombalamağa davam edirlər.
Aydındır ki, Ermənistanın yaşayış məntəqələrini və mülki insanları qəsdən hədəfə alması 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyası da daxil olmaqla, beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulmasıdır. Mülki əhalinin hədəfə alınması Ermənistanın silahlı qüvvələrinin döyüş planına daxil edilmiş bir taktikadır və 1992-ci ilin fevralında törədilmiş Xocalı soyqırımı da bunun əyani sübutudur.
Ermənilərin iriçaplı silahlardan istifadə etməklə Azərbaycan Ordusunun mövqelərini, mülki şəxsləri və mülki infrastrukturu atəşə tutması Beynəlxalq hüquqa əsasən Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüz və güc tətbiqi aktıdır.
Azərbaycan Ermənistanın yeni təcavüz aktına və fəal şəkildə müharibəyə hazırlaşması barədə beynəlxalq ictimaiyyətə dəfələrlə xəbərdarlıq edib. Azərbaycan dəfələrlə bəyan edib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təcavüzü və Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qalması regional sülhə və təhlükəsizliyə çox ciddi təhlükə olaraq qalmaqdadır.
BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasının ümumi müzakirələri fonunda, dünyanın COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizə apardığı bir vaxtda Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi növbəti avantüra və hərbi təxribata əl atıb. Ermənistan rəhbərliyi bu hərəkətləri ilə bir daha beynəlxalq hüquqa, BMT Nizamnaməsinə və beynəlxalq ictimaiyyətə kobud hörmətsizlik nümayiş etdirib.
Mövcud vəziyyətə və hadisələrin gələcək inkişafına görə tam məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən razılaşdırıldığı kimi, bütün Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycana qaytarılmasını və məcburi köçkünlərin təhlükəsiz şəraitdə öz evlərinə qayıtmaq imkanını səbirsizliklə gözləyirik.
Mən və Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupu sizin yanınızdayıq və parlamentdə məlumatlandırma işləri aparmağa davam edəcəyik.

Chairman of All-Party Parliamentary Group on Azerbaijan sends letter to Azerbaijani president
Bob Blackman, Member of Parliament, Chairman of All-Party Parliamentary Group on Azerbaijan sent a letter to Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
"Dear Mr President
I write in the wake of the recent armed aggression of Armenia against Azerbaijan.
I was deeply saddened to read that at 06:00 hours, on 27 September 2020, the armed forces of Armenia blatantly violated the ceasefire regime and, using large-calibre weapons, mortar launchers and artillery have launched an intensive attack on the positions of the armed forces of Azerbaijan.
I would like to take this opportunity to offer my support and sympathies after reading the reports of military servicemen who I note are now undertaking necessary counter-offensive measures to prevent another Armenian military aggression and ensure the security of the civilian population.
I would also like to express my sincere sympathy with the civilians who tragically lost their lives and who were injured in the villages of Qapanli of Tartar district, Chiragli and Orta Garvand of Aghdam district, Alkhanli and Shukurbayli of Fuzuli district and Jojuq Marjanly of Jabrayil district and my horror at the pictures of the extensive damage has been inflicted on many homes and civilian infrastructure.
The bombardment of densely populated civilian areas and facilities situated along the front line by Armenia's armed forces has clearly been deliberate and targeted.
I have noted that the armed forces of Armenia continue with their bombardment of residential areas along the frontline.
It is clear that Armenia's deliberate targeting of residential areas and civilians is a gross violation of the international humanitarian law, including the Geneva Convention of 1949. Targeting the civilian population is a tactic incorporated in the combat training of Armenia’s armed forces, and the Khojaly genocide perpetrated in February 1992 has been a vivid testimony to that.
According to international law, the Armenian strikes against the positions of Azerbaijan's army, against the civilians and civilian infrastructure, with the use of large-calibre weapons, are yet another military aggression and an act of the use of force against Azerbaijan.
I note that Azerbaijan has issued repeated warnings to the international community that Armenia has been preparing for a new act of aggression and is actively preparing for war.
Azerbaijan has repeatedly stated that Armenia's ongoing military aggression against Azerbaijan and the presence of the armed forces of Armenia in Azerbaijan's occupied territories have remained a significant threat to regional peace and security.
With the General Debate at the UN General Assembly's 75th Session underway and the world fighting the COVID-19 pandemic, Armenia's political-military leadership has resorted to another military adventure and a provocation. By doing so, Armenia’s leadership demonstrated once again a flagrant disregard for the international law, the UN Charter, and the international community.
The responsibility for the present situation and future developments lie squarely with Armenia's political-military leadership.
We look forward to the entire region of Nagorno-Karabakh being restored to Azerbaijan as is agreed by the international community and the opportunity for the displaced persons to return to their homes if they so wish and can do so in safety and security.
I and the All-Party Parliamentary Group for Azerbaijan remain at your disposal and we will continue to raise awareness in parliament."