Senatın qəbul etdiyi qətnamənin hüquqi qüvvəsi yoxdur
Öncə qeyd etmək istərdik ki, Fransa Senatında qəbul edilmiş “Dağlıq Qarabağ Respublikasının tanınması zərurəti” adlı qətnamə təklifi bir qrup qatı ermənipərəst senator tərəfindən irəli sürülüb. Azərbaycan Respublikasının Fransadakı səfiri qətnamənin səsverməsindən bir gün öncə Senatın dinləmə proseduralarına uyğun olaraq Senat üzvləri qarşısında çıxış edib və qətnamə təklifi ilə bağlı, burada əks olunan birtərəfli və həqiqətə uyğun olmayan məqamlarla bağlı ətraflı məlumat təqdim edib. Buna rəğmən Senat tərəfindən tamamilə qərəzli qətnamənin qəbul edilməsi, yalnız təxribat kimi qiymətləndirilə bilər. Görünür, Fransa erməniləri münaqişə mövzusundan seçki məqsədləri üçün geniş şəkildə istifadə edirlər.
Vurğulamaq istərdik ki, Senatın qəbul etdiyi qətnamənin hüquqi qüvvəsi yoxdur. Lakin qətnamənin siyasi məna kəsb etdiyini nəzərə alaraq, vasitəçi mandatı daşıyan bir ölkənin belə bir qətnamə ilə çıxış etməsi ölkənin bitərəfliliyini ciddi şübhə altına alır. Bu, həmçinin Azərbaycan ictimaiyyətində Fransanın ədalətli vasitəçi nüfuzuna xələl gətirir.
Əlbəttə, onun da qeyd etməliyik ki, Fransa Respublikasının münaqişənin həlli ilə bağlı rəsmi mövqeyi dövlətin yüksək səviyyəli rəsmiləri, o cümlədən ölkə Prezidenti və xarici işlər naziri tərəfindən səsləndirilib. Fransa Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir və bu mövqe istər ikitərəfli çərçivədə, istərsə də Avropa İttifaqı ilə imzalanan sənədlərdə öz əksini tapıb. Fransanın Avropa və Xarici İşlər üzrə Nazirliyinin Senatda keçirilən müzakirələrdə çıxış edən dövlət katibi də rəsmi mövqeyi çıxışında ifadə etdi.
Fransa Senatının qərəzli qətnamələr qəbul etmək əvəzinə bölgədə sülh, sabitlik və tərəqqiyə xidmət edən fəaliyyətlə məşğul olması həm Fransanın maraqlarına cavab verər, həm də bölgənin dayanıqlı inkişafına yardımçı olardı.

Resolution adopted by France's Senate has no legal force
First of all, we would like to note that the proposal for a resolution on "The need to recognize the Nagorno-Karabakh Republic" adopted by the French Senate was put forward by a group of overtly pro-Armenian senators. The day before the vote on the resolution, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to France addressed the members of the Senate in accordance with the hearing procedures of the Senate and provided detailed information on the one-sided and untrue points reflected in the proposal of the resolution. As such, the adoption of a completely biased resolution by the Senate can only be considered as a provocation. It seems that French Armenians widely use the issue of the conflict for election purposes.
We would like to emphasize that the resolution adopted by the Senate has no legal force. Nevertheless, given the political significance of the resolution, the imposition of such a resolution by a country with a mediating mandate seriously casts doubt on the country's neutrality. It also undermines France's reputation as a fair mediator in the Azerbaijani society.
Of course, it should be noted that the official position of the French Republic on the settlement of the conflict was voiced by high-ranking state officials, including the President and Foreign Minister. France supports the territorial integrity of Azerbaijan, and this is reflected both in the documents signed in bilateral framework and with the European Union. The Secretary of State of the French Ministry of Europe and Foreign Affairs, who addressed the discussions in the Senate, also expressed the official position in his speech.
Instead of adopting biased resolutions, engagement of the French Senate in activities that serve peace, stability and progress in the region would respond to the interests of France and lead to the sustainable development of the region.