Hikmət Hacıyev: Ermənistan xaricdə QHT və xeyriyyə təşkilatları adı altında fəaliyyət göstərən erməni diasporunu səfərbər edərək öz ordusuna maliyyə vəsaitləri cəlb edir
Döyüş meydanındakı böyük itkiləri kompensasiya etmək məqsədilə Ermənistan xarici ölkələrdə qeyri-hökumət təşkilatları və xeyriyyə təşkilatları adı altında fəaliyyət göstərən erməni diasporunu səfərbər edərək öz ordusuna maliyyə vəsaitləri cəlb edir (“We are our borders – All for Artsakh” donation campaign, Armenia Fund, Armenian General Benevolent Union, Armenian Canadian Medical Association of Ontario, Fund for Armenian Relief, Tufenkian Foundation, Armenian Relief Society və s.).
Bu barədə KİV-ə açıqlamasında Prezidentin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev bildirib.
Prezidentin köməkçisi deyib: “Erməni diasporunun idarə etdiyi qeyri-hökumət təşkilatları və xeyriyyə təşkilatlarının xətti ilə əldə edilən maliyyə vəsaitləri Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində fəaliyyət göstərən Ermənistan ordusunun maliyyələşdirilməsinə yönəlir və bununla da Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı növbəti hücumlara töhfə vermiş olur. Xaricdə yaşayan ermənilər arasında bu barədə sosial media və şəbəkələrdəki yazışmalar bunu sübut edir.
Bu, ilk dəfə deyil ki, xaricdəki erməni diasporu qeyri-hökumət təşkilatları və xeyriyyə təşkilatlarından sui-istifadə edərək əldə edilən vəsaitləri Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyət və işğalın möhkəmləndirilməsi, eləcə də işğalçı ordu üçün silah-sursatın alınması istiqamətində istifadə edir. Son 30 ildə erməni diasporu bu istiqamətdə fəal iş aparmış və müvafiq xarici dövlətlərin vergiödəyicilərini aldatmışdır. Azərbaycanın işğal altında olan ərazisindəki qondarma rejimə bu müddətdə heç bir nəzarət mexanizmi olmadan qanunsuz vəsaitlər köçürülmüşdür ki, bu da terrorizmin maliyyələşdirilməsi deməkdir.
Terrorizmin maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə üzrə 1999-cu il tarixli Beynəlxalq Konvensiyanın, eləcə də BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1373 (2001), 2178 (2014), 2195 (2014) və 2347 (2017) saylı qətnamələrinin müddəalarına görə, qeyri-kommersiya təşkilatları tərəfindən yuxarıda göstərilən sahələr üzrə fəaliyyət terrorizmin maliyyələşməsi kimi qiymətləndirilir və dövlətlər bu kimi halların qarşısını almaq üçün qabaqlayıcı tədbirlər görməlidir. Bu xüsusda, Azərbaycan BMT-nin üzv dövlətlərini öz ərazilərindən ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş erməni terrorizminin maliyyələşməsi məqsədilə istifadənin qarşısını almağa çağırır”.

Hikmat Hajiyev: Armenia attracts funds for its army by mobilizing Armenian diaspora operating under guise of NGOs and charity organizations abroad
“In order to compensate the huge losses on the battlefield, Armenia attracts funds (We are our borders – All for Artsakh” donation campaign, Armenia Fund, Armenian General Benevolent Union, Armenian Canadian Medical Association of Ontario, Fund for Armenian Relief, Tufenkian Foundation, Armenian Relief Society), for its army by mobilizing the Armenian diaspora operating under the guise of NGOs and charity organizations abroad,” Assistant to the Azerbaijani President, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev told journalists.
Hikmat Hajiyev said: “The funds raised through NGOs and charity organizations run by the Armenian diaspora are directed to finance the Armenian army serving in the occupied territories of Azerbaijan, thus contribute to carrying out further attacks by Armenia on the Azerbaijani civilian population. The social media and network posts made by Armenians living abroad prove this.
It is not for the first time that Armenian diaspora abroad uses the funds obtained through NGOs and charity organizations for the illegal activity and increasing the aggression in the occupied lands of Azerbaijan, as well as purchasing weapons and ammunition for the occupant army. The Armenian diaspora has carried out active work in this regard and deceived taxpayer of the relevant foreign states over the past 30 years. The illegal funds had been transferred to the so-called regime established in Azerbaijan’s occupied lands without any control mechanism, which means financing terrorism.
According to the 1999 International Convention for the Suppression of the Financing of Terrorism, as well as provisions of the UN Security Council resolutions 1373 (2001), 2178 (2014), 2195 (2014) and 2347 (2017), activities of non-profit organizations in the abovementioned areas are assessed as the financing of terrorism and the states must take preventive measures to avoid such cases. In this regard, Azerbaijan calls on the UN member states to prevent the use of their territories for financing Armenian terrorism directed against the sovereignty and territorial integrity of our country.”