Ermənilərin mülki əhaliyə vurduğu ziyan açıqlanıb
Sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədərək Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrini - döyüş bölgələrindən kənarda yerləşən şəhər və kəndlərdəki mülki obyektləri, o cümlədən fərdi və çoxmənzilli yaşayış binalarını, təsərrüfatları ağır artilleriya qurğularından və raketlərdən atəşə tutaraq mülki obyektlərdə dağıntı və yanğınlar törədir.
Ümumilikdə, qeyd edilən dövrdə 21 fərdi yaşayış evi, 2 mənzil, 20 təsərrüfat, 2 ticarət və 1 infrastruktur obyektində, habelə, qəbiristanlıq, qamışlıq, açıq sahə və Ağgöl Milli Parkı kimi ərazilərdə baş vermiş 10 yanğın hadisəsinin qarşısının alınması məqsədilə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin müvafiq qüvvələri səfərbər edilib. Qeyd edilməlidir ki, bir sıra hallarda yanğın baş vermiş ərazi düşmən tərəfindən intensiv atəş altında saxlanıldığından yanğınsöndürmə qüvvələrinin hadisələrə operativ müdaxiləsi mümkün olmayıb.

The damage inflicted by Armenians on the civilian population announced
From September 27 conducting large-scale provocations, the Armenian armed forces cause destructions and fires, hitting Azerbaijani dense residential areas, including private and apartment buildings civilian facilities, households in the cities and villages, which are far away from battlefields, using heavy artillery installations and missiles.
Overall, in this period, the forces of the Ministry of Emergency Situations have been mobilized to prevent fires in 21 private houses, 2 flats, 20 households, 2 trade, and 1 infrastructure facility, as well as 10 fires in places, like graveyard, reed, open area and the Aghgol National Park. It should be noted that in some cases quick intervention in fires by the firefighting brigades was not possible due to the intensive shelling by the adversary.
Besides, nine injured people and two corpses were removed from under the destructions of the houses ruined due to the missile strike of adversary and handed over relevantly.