Hikmət Hacıyev: Ermənistanın mülki Azərbaycan vətəndaşlarına, xüsusilə uşaqlara və yeniyetmələrə qarşı dövlət səviyyəsində terroru və müharibə cinayətləri davam edir
Ermənistanın mülki Azərbaycan vətəndaşlarına, xüsusilə uşaqlara və yeniyetmələrə qarşı dövlət səviyyəsində terroru və müharibə cinayətləri davam edir, Prezidentin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev KİV-ə açıqlamasında bildirib.
Prezidentin köməkçisi deyib: “Baş Prokurorluq tərəfindən məlumat verildiyi kimi, bu gün Tərtər rayonunun və kəndlərinin “Smerç” raketlərindən atəşə tutulması nəticəsində 2004-cü il təvəllüdlü İsmayılzadə Orxan Rəhbər oğlu həlak olub.
Oktyabrın 17-də Gəncənin yaşayış məntəqələrinin “SCUD” tipli raketlərdən atəşə tutulması nəticəsində ağır yaralanmış Rusiya Federasiyası vətəndaşı, 2007-ci il təvəllüdlü Mayakov Artur Vladimiroviç həkimlərin səylərinə baxmayaraq, stasionar qaydada müalicə olunduğu xəstəxanada vəfat edib. Mayakov Artur Vladimiroviç Gəncəyə bibisigilə qonaq gəlmişdi.
Mərhum Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin və Gəncə şəhər Aleksandr Nevski kilsəsinin dəstəyi ilə pravoslav xristian dini ənənələrinə uyğun olaraq dəfn ediləcək. Xarici İşlər Nazirliyi vasitəsilə bu barədə Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfirliyinə məlumat verilib.
Cəbhə xəttində yerləşən Azərbaycan şəhərlərinin hazırda Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən ağır artilleriya və digər silahlardan atəşə tutulması davam edir.
Ermənistandan fərqli olaraq Azərbaycan mülki insanları və mülki obyektləri hədəfə almır. Azərbaycan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüquqda təsbit olunmuş hərbi zərurət, legitim hərbi hədəflər və cavab tədbirlərinin proporsionallığı kimi tələblər ciddi şəkildə nəzərə alınır. Xankəndidə olmuş xarici jurnalistlər tərəfindən də qeydə alındığı kimi, Ermənistan tərəfi atəş nöqtələrini mülki obyektlərin içərisində və yaxınlığında yerləşdirərək terrorçulara məxsus taktikadan istifadə edir. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaşayan mülki insanları hərbi obyektlərdən kənar durmağa çağırırıq. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qeyd olunduğu kimi, Azərbaycanın mülki erməni əhalisi ilə işi yoxdur. Azərbaycan tərəfə keçmək istəyən mülki şəxslərə və hərbçilərə bütün humanitar yardım və dəstəyi göstərməyə hazırıq. Mülki insanlara qarşı törədilmiş müharibə cinayətlərinə, hərbi avantüraya görə məsuliyyəti tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi daşıyır”.

Hikmat Hajiyev: Armenia continues to commit acts of terrorism and war crimes at a state level against Azerbaijani civilians, in particular against children and adolescents
“Armenia continues to commit acts of terrorism and war crimes at a state level against Azerbaijani civilians, in particular against children and adolescents, said Assistant to the President of Azerbaijan, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev.
Hikmat Hajiyev said: “According to the report of the Prosecutor General’s Office, as a result of shelling of Tartar district and its villages with Smerch missiles, Orkhan Rahbar Ismayilzade, born in 2004, was killed.
Born in 2007, citizen of the Russian Federation, Mayakov Artur Vladimirovich who was seriously injured as a result of SCUD missile fire at the residential settlements of Ganja city on October 17, died in the hospital where he was treated, despite the doctors’ efforts. Mayakov Artur Vladimirovich was visiting his aunt when the incident occurred.
“He will be buried in accordance with Orthodox Christian traditions with the support of the Ganja City Executive Authority and the Alexander Nevsky Russian Orthodox Church in Ganja. The Embassy of the Russian Federation in Azerbaijan has been informed on the issue through the Ministry of Foreign Affairs.”
“The Armenian armed forces are currently continuing to shell Azerbaijani cities located on the frontline with heavy artillery and other weapons.
Unlike Armenia, Azerbaijan does not target civilians and civilian facilities. Azerbaijan takes into account the requirements of international humanitarian law, such as military necessity, legitimate military targets, and proportionality of retaliatory measures. As also noted by foreign journalists in Khankandi, the Armenian side uses tactics belonging to terrorists by placing firing points inside and near civilian facilities. We call on civilians living in the occupied territories of Azerbaijan to stay away from military facilities. As stated by the victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, Azerbaijan has nothing to do with the Armenian civilians. We are ready to provide all humanitarian aid and support to civilians and servicemen who want to cross to the Azerbaijani side. Armenia’s political-military leadership bears full responsibility for the war crimes and military adventure committed against civilians,” the presidential assistant added.