Ermənistan silahli güvvələri əhalinin kompakt yaşadığı əraziləri ağır artilleriya qurğularından atəşə tutmaqda davam edir
Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq dinc əhaliyə qarşı terror əməllərini davam etdirir. Düşmənin silahlı qüvvələri əhalinin kompakt olduğu məntəqələri - rayon və kənd mərkəzlərini, mülki infrastruktur obyektlərini – yaşayış evlərini, xəstəxanaları, tibb məntəqələrini, məktəb binalarını, uşaq bağçalarını, dövlət qurumlarının inzibati binalarını, təsərrüfat təyinatlı əraziləri ağır artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.
Düşmənin növbəti dəfə ağır artilleriya qurğularından açdığı atəş nəticəsində 30.09.2020-ci il tarixdə saat 15 radələrində Tərtər rayonu, Yenikənd kənd sakini Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Oqorodnik Lyuda Vasilyevnaya məxsus yaşayış evinin həyətinə top mərmisinin düşməsi nəticəsində həyətdə olan yardımçı tikili dağılıb.

Вооруженные силы Армении продолжают обстрелы густонаселенных районов тяжелой артиллерией
Военно-политическое руководство Армении грубо нарушает нормы и принципы международного права и продолжает совершать террористические акты против мирного населения Азербайджана. Вооруженные силы противника продолжают вести интенсивный огонь из тяжелых артиллерийских установок по густонаселенным районам - районным и сельским центрам, объектам гражданской инфраструктуры - жилым домам, больницам, медпунктам, школьным зданиям, детским садам, административным зданиям государственных учреждений, сельскохозяйственным угодьям.
30 сентября 2020 года, около 15:00, в результате очередного обстрела противником из средств тяжелой артиллерии было разрушено вспомогательное строение во дворе жилого дома, принадлежащее Огородник Люде Васильевне, жительнице села Еникенд Тертерского района.