10 mülki şəxs həlak olub, 30 nəfər yaralanıb
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi və Baş Prokurorluğu Ermənistanın son hərbi təxribatları ilə bağlı birgə bəyanat yayıb.
Bəyanatda deyilir: “Sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb.
Sentyabrın 27-29-da Ermənistanın davam edən hərbi təcavüzü çərçivəsində Azərbaycanın Tərtər, Ağdam və Cəbrayıl rayonları ilə yanaşı, Goranboy, Naftalan və Daşkəsən rayonları Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən artilleriya atəşinə məruz qalıb.
Ermənistan tərəfi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də beynəlxalq humanitar hüquq, 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları və onların Əlavə protokollarını kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın mülki əhalisini və infrastrukturunu məqsədyönlü şəkildə atəşə tutub, bununla da mülki əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlər törədib.
Sentyabrın 29-na olan məlumata əsasən, mülki əhali arasında 10 nəfər həlak olub, 30 nəfər isə yaralanıb. Həlak olanlar arasında 13 və 14 yaşlarında iki məktəbli də var.

10 мирных жителей погибли, 30 человек получили ранения
Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики и Генеральная прокуратура выступили с совместным заявлением в связи с недавними военными провокациями Армении.
В заявлении говорится: «27 сентября вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня и, прибнув к очередной агрессии против Азербайджана, обстреляли позиции Азербайджанской Армии вдоль линии соприкосновения из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерии различных калибров.
27-29 сентября в рамках продолжающейся военной агрессии Армении Тертерский, Агдамский и Джебраильский районы Азербайджана, а также Геранбойский, Нафталанский и Дашкесанский районы подверглись артиллерийскому обстрелу со стороны вооруженных сил Армении.
Армянская сторона грубо нарушила нормы и принципы международного права, особенно международного гуманитарного права, Женевских конвенций 1949 года и Дополнительных протоколов к ним, целенаправленно обстреляла гражданское население и инфраструктуру Азербайджана, тем самым совершив различные преступления против мирного населения.
По данным на 29 сентября, 10 мирных жителей погибли, 30 получили ранения. Среди погибших двое школьников 13 и 14 лет.