10 mülki şəxs həlak olub, 30 nəfər yaralanıb
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi və Baş Prokurorluğu Ermənistanın son hərbi təxribatları ilə bağlı birgə bəyanat yayıb.
Bəyanatda deyilir: “Sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb.
Sentyabrın 27-29-da Ermənistanın davam edən hərbi təcavüzü çərçivəsində Azərbaycanın Tərtər, Ağdam və Cəbrayıl rayonları ilə yanaşı, Goranboy, Naftalan və Daşkəsən rayonları Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən artilleriya atəşinə məruz qalıb.
Ermənistan tərəfi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də beynəlxalq humanitar hüquq, 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları və onların Əlavə protokollarını kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın mülki əhalisini və infrastrukturunu məqsədyönlü şəkildə atəşə tutub, bununla da mülki əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlər törədib.
Sentyabrın 29-na olan məlumata əsasən, mülki əhali arasında 10 nəfər həlak olub, 30 nəfər isə yaralanıb. Həlak olanlar arasında 13 və 14 yaşlarında iki məktəbli də var.

10 civilians were killed and 30 were injured
On September 27, 2020, shelling the positions of the Republic of Azerbaijan from large-caliber weapons, mortars and various artillery installations along the line of contact the Armed Forces of Armenia in gross violation of the ceasefire regime launched another aggression against Azerbaijan.
On September 27-29 of this year, as part of the ongoing military aggression of Armenia, along with the Terter, Aghdam and Jabrayil regions of Azerbaijan, the Goranboy, Naftalan and Dashkesan regions were subjected to artillery fire by the Armed Forces of Armenia.
Armenia, in violation of the norms and principles of international law, in particular international humanitarian law and the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, deliberately shelled civilian population and infrastructure of Azerbaijan, and thus committed various crimes against the civilian population.
As of September 29, 2020, 10 civilians were killed and 30 were injured. Among the dead were two schoolchildren aged 13 and 14.