Yaşayış məntəqələrimizi hədəfə alan düşmən raketləri bölmələrimizin qabaqlayıcı zərbəsi ilə sıradan çıxarılıb
Oktyabrın 14-də Hərbi İnformasiya Mərkəzində Azərbaycandakı diplomatik korpusun rəhbərləri, səfirlər, ölkəmizdə akkreditə olunmuş xarici hərbi attaşelər və beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdəki nümayəndəliklərinin rəhbərləri üçün təşkil olunan brifinqdə Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin Qərargah rəisi, general-mayor İkram Əliyev mülki əhalini hədəfə alan Ermənistan silahlı qüvvələrinə məxsus operativ-taktiki komplekslərin taktiki xüsusiyyətləri və onların imkanları barədə məlumat verib.
Brifinqdə çıxış edən general-mayor İ.Əliyev 9K72 operativ-taktiki raket kompleksinin (OTZK) 8K14 raketi ilə birgə canlı qüvvəni, idarəetmə məntəqələrini, aerodromları və digər əsas obyektləri məhv etmək üçün təyin olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu kompleks silahlanmaya 1967-ci ildə qəbul edilib. Raketin atəş məsafəsi 50-300 kilometr, maksimal uzaqlığa uçma vaxtı 5 dəqiqə, start çəkisi 5862 kiloqram, doldurulmamış raketin çəkisi isə 2076 kiloqramdır. Uzunluğu 11 metr 164 santimetrdir. Korpusunun diametri 880 millimetrdir. Kompleksin ümumi çəkisi 37 ton, döyüş heyəti 8 nəfərdən ibarətdir.
Xüsusi vurğulanıb ki, 8K14 raketi reaktiv maye mühərrikli, ayrılmayan döyüş hissəli, avtonom idarəetmə və qəza partlayış sistemli ballistik raketdir. Raket fuqaslı 987 kiloqram həcmli partladıcı döyüş hissəsi ilə təchiz olunub. Həmin döyüş hissəsi bir hektara qədər ərazidə döyüş texnikasını və şəxsi heyəti məhv etməyə qadirdir. Uçuş trayektoriyasının hündürlüyü uzaq məsafəyə atılanda 86 kilometr, yaxın məsafəyə atış zamanı isə 24 kilometrdir. Uçuş vaxtı 165-313 saniyədir.
Düşmənin silahlanmasında olan taktiki və operativ taktiki raket sistemlərinin hədləri barədə fotoslaydlar əsasında məlumat verən İ.Əliyev diqqətə çatdırıb ki, oktyabrın 11-də Mingəçevir və Gəncə şəhərlərinə zərbələr endirilib. Fotoşəkillərdən də göründüyü kimi, əgər bu raket atılsaydı, o hətta Bakının da ətrafına düşə bilərdi. Burada böyük infrastrukturlar daxil olmaqla zərbə endirilə bilərdi. Ötən gün bu sistemlər Dağlıq Qarabağ ərazisinə keçsəydi, həmin sistemlərin atəş məsafəsi Bakını da ötə bilərdi.
Əldə olunan kəşfiyyat məlumatları əsasında müəyyənləşdirilib ki, Ermənistan tərəfindən atılan “Toçka-U” raketi Xankəndi ətrafındakı Ballıca yaşayış məntəqəsinin yanından start mövqe tutaraq oradan zərbə endirib. Mülki yaşayış məntəqələrimizə atılan bu ballistik raketlərin bir hissəsi Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin hava hücumundan müdafiə bölmələri tərəfindən vaxtında aşkarlanaraq məhv edilib. Amma səmərəli mübarizə ondan ibarətdir ki, həmin ballistika raketlərin buraxıcı qurğuları raketlər buraxılmamışdan əvvəl yerdə məhv edilməsini nəzərə alaraq Azərbaycan Ordusu ballistik raketlərin buraxıcı qurğularına və onları dəstəkləyən infrastruktura qarşı müxtəlif növ kəşfiyyat və zərbə vasitələrindən istifadə edərək xüsusi əməliyyatlara başlayıb.
Beləliklə, ballistik raketlərə qarşı xüsusi əməliyyatların nəticəsində oktyabrın 12-də saat 14 radələrində işğal altındakı Qubadlı rayonu ərazisində bir ədəd “Toçka-U” raketi məhv edilib. Oktyabrın 14-də gecə saat 01 radələrində iki ədəd və səhər 08:30 radələrində bir ədəd olmaqla ümumilikdə üç ədəd “Elbrus” ballistik raket qurğusunun raketləri ilə birlikdə ordumuz tərəfindən aşkarlanaraq məhv edilib.
General-mayor İ.Əliyev bildirib ki, 300 kilometr atış məsafəsinə malik “Elbrus” ballistik raketi kifayət qədər ön cəbhəyə gətirildiyi zaman Bakı şəhərinə çatacaq uçuş məsafəsinə də malikdir. Əgər Dağlıq Qarabağ ərazisinə o gətirilsəydi, hansı dağıntılara səbəb ola biləcəyi aydın təsəvvür etmək mümkündür. Əldə edilmiş kəşfiyyat məlumatları əsasında Dağlıq Qarabağda yerləşən 1-ci ümumqoşun ordusunun tərkibində belə hərbi hissənin olmadığını bilirik. Bu silah Ermənistanın 71-ci raket alayının tərkibindədir. Həmin hərbi hissə Stepanavan şəhərində yerləşir.
Sonra hava hücumundan müdafiə bölmələrimiz tərəfindən məhv edilən həmin sistemlərin döyüş mövqeyi tutduğu, köməkçi avtomobillərin də yaxınlaşdığı və raketlərin atışa hazırlandığı əks olunan video nümayiş etdirilib.

Enemy rockets targeting our residential areas were disabled by the pre-emptive strike of our units
On October 14, at the Military Information Center, Deputy Commander of the Air Force, Chief of Staff of the Air Force, Major General Ikram Aliyev at the briefing held for ambassadors of foreign countries, representatives of foreign military attachés accredited in the Republic of Azerbaijan and international organizations (UN, EU, ICRC) in our country today, informed about the tactical features of the operational-tactical complexes of the Armenian armed forces targeting the civilian population and their capabilities.
“I will give brief information about the tactical features of the operational-tactical missile systems belonging to Armenia and their capabilities. The operational-tactical missile complex, together with the 9K72 8K14 missile, is designed to destroy manpower, control points, airfields, and other main facilities.
Noting that the operational-tactical missile complex 9K72 8K14 was admitted to armament in 1967, I. Aliyev has announced the technical parameters of the complex. According to him, the shooting distance of the complex is 50-300 km, maximum flight time to far is 5 minutes, starting weight 5862 kg, the weight of the unloaded missile is 2076 kg, length 11164 mm, body diameter 880 mm, the distance between the stabilizers is 1810 mm, the complex weight is 37 tons, the combat staff is 8 people: “8K14 rocket is a ballistic rocket with jet liquid engine, integral combat unit, autonomous inertia control, and emergency explosion system. The explosive part of the missile is capable of destroying military equipment and personnel in an area of up to 1 hectare. The height of the flying trajectory is at least 24 km, and a maximum of 86 km.”
I. Aliyev announced target accuracy opportunities of tactical and operational rocket missiles in ammunition of the enemy: “We are bordering country with Armenia. They shelled Mingachevir and Ganja cities on October 12. I would like to draw your attention to where and for how long the missile could have reached if it had been fired again at the Republic of Azerbaijan. This rocket, which has a range of 300 km, may fall around Baku and can seriously blow, including large infrastructures. If we had not destroyed that missile complex, if cars had crossed into Nagorno Garabagh, the range of this missile could have surpassed Baku. Rocket from Tochka-U missile system from the Armenian side brought to readiness and stroke nearby Ballija residential settlement around Khankendi. It is based on the information of intelligence. Several of the mentioned ballistic rockets, shelled at our residential settlements, were detected by Air Defense Forces in time and destroyed on air. However, effective defense is that these ballistic missiles should be detected before shelling rockets and destructed in the site, Azerbaijani army started special operations using different kinds of intelligence and strike means against missile launchers and their supporter infrastructure.
On October 12, rocket blow was inflicted on the cities of Mingachevir and Ganja from the territory of Armenia. If yesterday those rocket complexes had not been destroyed, these rockets could have reached to Baku too, even if had passed to Garabagh, its distance could have exceeded Baku".
Major General Ikram Aliyev noted that as a result of special operation against ballistic missiles on October 12, one Tochka-U missile was destroyed in the territory of Gubadli region: “On October 14, at 1 a.m. 2 Elbrus missile complexes, at 08;30 a.m. one Elbrus missile complex was revealed and destroyed by Azerbaijani Army. If the Elbrus missile with a range of 300 km had brought to Nagorno-Karabakh, it has a range of 300 km and would have reached Baku. According to the information we obtained from intelligence, there are no such missiles in the military units in Nagorno-Karabakh. It is in the composition of the 71st missile regiment of Armenia. The regiment is dislocated in the Stepanavan city of Armenia.”
Air Defence Force Headquarters showed footage of the moment the missiles were being prepared for shelling.