Rusiyaya məxsus hərbi helikopterin vurulması ilə bağlı bəyanat
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin Rusiya Federasiyasının Müdafiə Nazirliyindən aldığı məlumata əsasən noyabrın 9-da saat 18.30-da Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin Naxçıvan hissəsində Rusiya Federasiyasına məxsus Mi-24 hərbi helikopteri vurulub. Bununla bağlı aşağıdakıları qeyd etmək lazımdır:
-helikopter Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında aktiv hərbi döyüşlərin davam etdiyi bir vaxtda Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin tam yaxınlığında uçuş həyata keçirib.
-uçuş günün qaranlıq vaxtında, aşağı hündürlükdə, hava müdafiəsi sisteminin radar müşahidəsindən kənar zonada həyata keçirilib.
-bundan öncə həmin ərazidə Rusiya Federasiyası Hərbi Hava Qüvvələrinin helikopterləri müşahidə edilməyib.
Qeyd olunan amilləri və bölgədəki gərgin vəziyyəti, habelə erməni tərəfinin mümkün təxribatları ilə əlaqədar yüksək döyüş hazırlığını nəzərə alaraq, növbətçi hərbi bölüm tərəfindən atəşin açılması qərarı verilib.
Təsadüfi xarakter daşıyan və Rusiya tərəfinə qarşı yönəlməyən bu faciəvi hadisə ilə bağlı Azərbaycan tərəfi Rusiya tərəfinə üzrxahlığını bildirir.
Azərbaycan tərəfi həlak olan ekipaj üzvlərinin ailələrinə dərin başsağlığı bildirir və xəsarət alanların tezliklə sağalmalarını diləyir.

Azerbaijan`s Foreign Ministry makes statement on the downing of Russian military helicopter
According to information received by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan from the Ministry of Defense of the Russian Federation, on November 9 of this year, at 18:30 a military helicopter MI-24 of the Russian Federation was shot down on the Nakhchivan section of the Armenia-Azerbaijan state border.
In this regard, the following should be emphasized:
- the helicopter flight took place in close proximity to the Armenian-Azerbaijani state border, while active military clashes continue in the zone of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
- the flight took place in the dark, at low altitude, outside the air defense radar detection zone.
- Russian Air Force helicopters have not been seen in the specified area before.
In the context of the mentioned factors and in the light of the tense situation in the region and increased combat readiness in connection with possible provocations by the Armenian side, the combat crew on duty took the decision to open fire.
The Azerbaijani side apologizes to the Russian side in connection with this tragic incident, which is accidental and was not directed against the Russian side.
The Azerbaijani side expresses its sincere condolences to the families of the perished crew members and wishes the injured people a speedy recovery.