Ceyhun Bayramov: Ermənistanın açıq-aydın müharibə cinayəti olan əməlləri beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qəti şəkildə qınanmalıdır
Ötən illər ərzində təşkilatda üzvlük Azərbaycanda insan hüquqları, demokratiya və qanunun aliliyinə hörmətin gücləndirilməsinə töhfə verib və biz bu vacib işi davam etdirməyə hazırıq.
Avropa Şurasına üzv olarkən Azərbaycan və Ermənistan Dağlıq-Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə birgə öhdəlik götürüb. Bu münaqişə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin təxminən 20 faizinin qeyri-qanuni işğalı və 1 milyona yaxın Azərbaycan vətəndaşının məcburi köçkünə çevrilməsi ilə nəticələnib. ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində son 28 il ərzində aparılan vasitəçilik səyləri Ermənistanda bir-birini əvəz etmiş hökumətlərin təcavüzkar və işğalçı siyasəti səbəbindən heç bir nəticə verməyib. Xatırlatmalıyam ki, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 2015-ci il tarixli “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə qərarında Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinə Ermənistan tərəfindən səmərəli nəzarətin həyata keçirildiyini təsbit edib. Hətta bu qərardan sonra da Ermənistan öz məsuliyyətini rədd etməkdə davam edib və buna görə heç bir sanksiyaya məruz qalmayıb.
“Qarabağ Ermənistandır” bəyanatı, eləcə də “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” doktrinasının elan edilməsi də daxil olmaqla, təxribat xarakterli silsilə addımlarının davamı olaraq Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi sentyabrın 27-də Azərbaycana qarşı yeni hərbi təcavüzə başlayıb. Hərbi əməliyyatların ilk ünündən etibarən, Ermənistan Azərbaycanın sıx məskunlaşmış və münaqişə zonasından kənar yerləşən ərazilərini ağır atəşə tutmaqdadır. Bu hücumlar nəticəsində 12-si uşaq olmaqla, 91 nəfər mülki vətəndaş həlak olub, 400-dən artıq şəxs isə yaralanıb. Xüsusilə, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncəyə gecə saatlarında edilmiş və çoxsaylı mülki şəxslərin qətli ilə nəticələnmiş iki ballistik raket hücumu, habelə Bərdə şəhərinə digər 2 qeyri-insani və xain raket hücumunu qeyd etmək istərdim. Ermənistanın açıq-aydın müharibə cinayəti olan bu əməlləri Avropa Şurası daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qəti şəkildə qınanmalıdır.
Azərbaycan Ermənistanın təcavüzünə cavab xarakterli əks-hücum tədbirlərini BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsində göstərilən özünümüdafiə hüququ çərçivəsində aparır və bu xüsusda, beynəlxalq humanitar hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinə sadiq qalır. Azərbaycan, sadəcə, Ermənistan qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 4 qətnaməsinin icrasına çalışır. Azərbaycan Avropa Şurası Parlament Assambleyasının 1416 (2005) və 1614 (2008) saylı qətnamələri BMT Təhlükəsizlik Şurasının bu qətnamələrinə əməl olunmasını tələb edir və öz ərazi bütövlüyünün bərpasına çağırır.
Bu, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun Azərbaycan və erməni icmalarının sülh şəraitində birgəyaşayışının, eləcə də Avropa Şurasının iki üzv dövləti arasında davamlı sülhün və daha geniş bölgədə əmin-amanlığın bərqərar olunmasının ən qısa yoludur.

These actions of Armenia, which clearly represent a war crime, should be firmly condemned by international community
Azerbaijan`s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov has attended the 130th session of the Committee of Ministers of the Council of Europe.
Addressing the event, FM Jeyhun Bayramov congratulated the Government of Greece for the successful completion of its Presidency of the Committee of Ministers and extend full support to the incoming German Presidency.
'In January 2021, Azerbaijan will celebrate 20th anniversary of its accession to the Council of Europe. During past years, the membership to the Organisation has contributed to strengthening the respect for human rights, democracy and the rule of law in my country and we are ready to continue this important work.
While joining the Council of Europe, Azerbaijan and Armenia undertook a joint commitment on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, which resulted in illegal occupation of about 20 percent of the internationally recognized territories of Azerbaijan and forced displacement of around one million Azerbaijani citizens. Over the last 28 years, the mediation efforts under the OSCE Minsk Group did not yield any tangible result, due to the policy of aggression and occupation of successive governments in Armenia. I should remind that in its 2015 judgment in the case «Chiragov and others against Armenia», the European Court of Human Rights recognized the effective control of Armenia over the occupied territories of Azerbaijan. Even after this judgment, Armenia continued to reject its responsibility, without facing any consequences.
Following a series of highly provocative actions, including the statement “Karabakh is Armenia”, as well as the declaration of the doctrine “new war for new territories”, Armenia’s political-military leadership launched a new military aggression against Azerbaijan on 27 September. Since the first day of hostilities, Armenia has been heavily shelling the densely populated areas deep inside Azerbaijan, causing 91 deaths, including 11 children and more than 400 wounded among civilians. I have to stress particularly 2 ballistic missile attacks on the second largest city of Azerbaijan - Ganja at nighttime and 2 other inhuman and treacherous attacks on another city – Barda killing many civilians. These actions of Armenia, which clearly represent a war crime, should be firmly condemned by the international community, including the Council of Europe.
Counteracting against the Armenian aggression within its right to self-defense under Article 51 of the UN Charter, Azerbaijan remains committed to its obligations under the international humanitarian law. Azerbaijan simply seeks the implementation of the 4 UN Security Council resolutions adopted in 1993 which demand the immediate, unconditional and complete withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan. The resolutions 1416 (2005) and 1614 (2008) adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe urged the parties to comply with these UN Security Council Resolutions and call for the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity.
This is the shortest path to the peaceful coexistence of Azerbaijani and Armenian communities of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, as well as lasting peace between the two member states of the Council of Europe and prosperity in the wider region.