Ceyhun Bayramov: Ermənistanın açıq-aydın müharibə cinayəti olan əməlləri beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qəti şəkildə qınanmalıdır
Ötən illər ərzində təşkilatda üzvlük Azərbaycanda insan hüquqları, demokratiya və qanunun aliliyinə hörmətin gücləndirilməsinə töhfə verib və biz bu vacib işi davam etdirməyə hazırıq.
Avropa Şurasına üzv olarkən Azərbaycan və Ermənistan Dağlıq-Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə birgə öhdəlik götürüb. Bu münaqişə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin təxminən 20 faizinin qeyri-qanuni işğalı və 1 milyona yaxın Azərbaycan vətəndaşının məcburi köçkünə çevrilməsi ilə nəticələnib. ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində son 28 il ərzində aparılan vasitəçilik səyləri Ermənistanda bir-birini əvəz etmiş hökumətlərin təcavüzkar və işğalçı siyasəti səbəbindən heç bir nəticə verməyib. Xatırlatmalıyam ki, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 2015-ci il tarixli “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə qərarında Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinə Ermənistan tərəfindən səmərəli nəzarətin həyata keçirildiyini təsbit edib. Hətta bu qərardan sonra da Ermənistan öz məsuliyyətini rədd etməkdə davam edib və buna görə heç bir sanksiyaya məruz qalmayıb.
“Qarabağ Ermənistandır” bəyanatı, eləcə də “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” doktrinasının elan edilməsi də daxil olmaqla, təxribat xarakterli silsilə addımlarının davamı olaraq Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi sentyabrın 27-də Azərbaycana qarşı yeni hərbi təcavüzə başlayıb. Hərbi əməliyyatların ilk ünündən etibarən, Ermənistan Azərbaycanın sıx məskunlaşmış və münaqişə zonasından kənar yerləşən ərazilərini ağır atəşə tutmaqdadır. Bu hücumlar nəticəsində 12-si uşaq olmaqla, 91 nəfər mülki vətəndaş həlak olub, 400-dən artıq şəxs isə yaralanıb. Xüsusilə, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncəyə gecə saatlarında edilmiş və çoxsaylı mülki şəxslərin qətli ilə nəticələnmiş iki ballistik raket hücumu, habelə Bərdə şəhərinə digər 2 qeyri-insani və xain raket hücumunu qeyd etmək istərdim. Ermənistanın açıq-aydın müharibə cinayəti olan bu əməlləri Avropa Şurası daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qəti şəkildə qınanmalıdır.
Azərbaycan Ermənistanın təcavüzünə cavab xarakterli əks-hücum tədbirlərini BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsində göstərilən özünümüdafiə hüququ çərçivəsində aparır və bu xüsusda, beynəlxalq humanitar hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinə sadiq qalır. Azərbaycan, sadəcə, Ermənistan qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 4 qətnaməsinin icrasına çalışır. Azərbaycan Avropa Şurası Parlament Assambleyasının 1416 (2005) və 1614 (2008) saylı qətnamələri BMT Təhlükəsizlik Şurasının bu qətnamələrinə əməl olunmasını tələb edir və öz ərazi bütövlüyünün bərpasına çağırır.
Bu, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun Azərbaycan və erməni icmalarının sülh şəraitində birgəyaşayışının, eləcə də Avropa Şurasının iki üzv dövləti arasında davamlı sülhün və daha geniş bölgədə əmin-amanlığın bərqərar olunmasının ən qısa yoludur.

Неприкрытые военные преступления Армении должны быть решительно осуждены международным сообществом
Министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов принял участие в 130-м заседании Комитета министров Совета Европы.
Господин председатель,
Уважаемые коллеги,
Прежде всего, хотел бы выразить поздравления правительству Греции по случаю успешного завершения председательства в Комитете министров и нашу полную поддержку предстоящему председательству Германии.
В январе 2021 года исполнится 20 лет со дня вступления Азербайджана в Совет Европы. За прошедшие годы членство в организации внесло вклад в усиление уважения к правам человека, демократии и верховенству закона в Азербайджане, и мы готовы продолжить эту важную работу.
Азербайджан и Армения, став членами Совета Европы, взяли на себя совестные обязательства по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Этот конфликт привел к незаконной оккупации признанных на международном уровне около 20 процентов территорий Азербайджана и превращению около 1 миллиона граждан Азербайджана в вынужденных переселенцев. Посреднические усилия, предпринятые за последние 28 лет в рамках Минской группы ОБСЕ, не дали никаких результатов из-за агрессивной и оккупационной политики сменяющих друг друга правительств в Армении.
Должен напомнить, что в решении Европейского суда по правам человека по делу "Чирагов и другие против Армении" от 2015 года утверждается, что Армения осуществляет эффективный контроль над оккупированными территориями Азербайджана. Даже после этого решения Армения продолжала отрицать свою ответственность и не подвергалась из-за этого каким-либо санкциям.
После своего заявления "Карабах - это Армения", а также объявления доктрины "новая война за новые территории", в продолжении серии шагов провокационного характера военно-политическое руководство Армении 27 сентября начало новую военную агрессию против Азербайджана. С первого дня военных операций Армения интенсивно обстреливает густонаселенные города и села Азербайджана, расположенные за пределами зоны конфликта. В результате этих атак погиб 91 мирный житель, включая 12 детей, более 400 человек получили ранения. В особенности хочу отметить два ночных обстрела Гянджи баллистическими ракетами, в результате которых погибло множество гражданских лиц, а также две бесчеловечные, коварные атаки на город Барду. Эти явные военные преступления Армении должны быть решительно осуждены международным сообществом, в том числе Советом Европы.
Азербайджан в ответ на агрессию Армении принимает контрнаступательные меры в рамках самообороны в соответствии со статьей 51 Устава ООН и в этом отношении остается приверженным своим обязательствам, вытекающим из международного гуманитарного права. Азербайджан просто пытается выполнить четыре резолюции Совета Безопасности ООН от 1993 года, требующие незамедлительного, безоговорочного и полного вывода армянских войск с оккупированных территорий. Резолюции 1416 (2005) и 1614 (2008) Парламентской Ассамблеи Совета Европы требуют выполнения этих резолюций Совета Безопасности ООН и призывают к восстановлению территориальной целостности Азербайджана.
Это самый короткий путь к мирному сосуществованию азербайджанской и армянской общин Нагорно-Карабахского региона Азербайджана, а также установлению мира между двумя странами-членами Совета Европы и обеспечению мира и спокойствия в более широком регионе.