Azərbaycan Ermənistanın 30 hərbçisinin meyitini Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi ilə qarşı tərəfə təhvil verib
Azərbaycan Respublikasının Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının məlumatına əsasən, bu il oktyabrın 29-da Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin iştirakı, ATƏT və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi ilə 30 erməni hərbçisinin meyiti birtərəfli qaydada Azərbaycanın Tovuz rayonunun Əlibəyli kəndi istiqamətində Ermənistan tərəfinə təhvil verilib. Bir gün əvvəl isə döyüş bölgəsində köməksiz buraxılıb gedilən mülki şəxs, 85 yaşlı Yevgeniya Babayan Gürcüstan-Ermənistan sərhədində qarşı tərəfə təhvil verilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığı ilə və humanizm prinsiplərindən çıxış edərək birtərəfli qaydada atılan bu addımlar Azərbaycanın xoş niyyətinin, eləcə də beynəlxalq humanitar hüquqa və insani dəyərlərə verdiyi dəyərin göstəricisidir.
Öz növbəsində Ermənistan tərəfi erməni mülki şəxs, 84 yaşlı Mişa Melkumyanı təhvil almaqdan son anda imtina edərək növbəti dəfə qeyri-insani davranış nümayiş etdirib.
Vurğulayırıq ki, Ermənistanın bu günədək 3 dəfə elan olunmuş humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozaraq cəsədlərin, eləcə də hər iki tərəfdə saxlanılan şəxslərin mübadiləsinə əngəl törətməsinə baxmayaraq, Azərbaycan birtərəfli qaydada humanitar addımı reallaşdırıb.
Azərbaycan tərəfinin bu humanitar addımının həyata keçirilməsində Rusiya Federasiyasının Müdafiə Nazirliyi müstəsna rol oynayıb.

Азербайджан при посредничестве МККК передал Армении тела 30 военнослужащих
По сообщению Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести, 29 октября тела 30 армянских военнослужащих были переданы Армении в одностороннем порядке в направлении села Алибейли Товузского района с участием Министерства обороны Азербайджанской Республики при посредничестве ОБСЕ и Международного комитета Красного Креста.
Днем ранее гражданское лицо, 85-летняя Евгения Бабаян, оставленная в беспомощном состоянии в зоне боевых действий, была передана противоположной стороне на грузино-армянской границе.
Эти шаги, предпринятые в одностороннем порядке по поручению Президента Азербайджанской Республики и основанные на принципах гуманизма, являются свидетельством добрых намерений Азербайджана, а также того значения, которое он придает международному гуманитарному праву и человеческим ценностям.
В свою очередь, армянская сторона в очередной раз продемонстрировала свое бесчеловечное поведение, отказавшись в последний момент принять 84-летнее гражданское лицо Мишу Мелкумяна.
Мы отмечаем, что Азербайджан в одностороннем порядке осуществил гуманитарный шаг, несмотря на то, что Армения до сих пор трижды грубо нарушала достигнутый режим гуманитарного прекращения огня и препятствовала обмену тел погибших, а также задержанных лиц.
Министерство обороны Российской Федерации сыграло исключительную роль в реализации азербайджанской стороной этого гуманитарного шага.