Azərbaycan Ermənistanın 30 hərbçisinin meyitini Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi ilə qarşı tərəfə təhvil verib
Azərbaycan Respublikasının Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının məlumatına əsasən, bu il oktyabrın 29-da Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin iştirakı, ATƏT və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi ilə 30 erməni hərbçisinin meyiti birtərəfli qaydada Azərbaycanın Tovuz rayonunun Əlibəyli kəndi istiqamətində Ermənistan tərəfinə təhvil verilib. Bir gün əvvəl isə döyüş bölgəsində köməksiz buraxılıb gedilən mülki şəxs, 85 yaşlı Yevgeniya Babayan Gürcüstan-Ermənistan sərhədində qarşı tərəfə təhvil verilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığı ilə və humanizm prinsiplərindən çıxış edərək birtərəfli qaydada atılan bu addımlar Azərbaycanın xoş niyyətinin, eləcə də beynəlxalq humanitar hüquqa və insani dəyərlərə verdiyi dəyərin göstəricisidir.
Öz növbəsində Ermənistan tərəfi erməni mülki şəxs, 84 yaşlı Mişa Melkumyanı təhvil almaqdan son anda imtina edərək növbəti dəfə qeyri-insani davranış nümayiş etdirib.
Vurğulayırıq ki, Ermənistanın bu günədək 3 dəfə elan olunmuş humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozaraq cəsədlərin, eləcə də hər iki tərəfdə saxlanılan şəxslərin mübadiləsinə əngəl törətməsinə baxmayaraq, Azərbaycan birtərəfli qaydada humanitar addımı reallaşdırıb.
Azərbaycan tərəfinin bu humanitar addımının həyata keçirilməsində Rusiya Federasiyasının Müdafiə Nazirliyi müstəsna rol oynayıb.

Azerbaijan transfers bodies of 30 Armenian servicemen through mediation of International Committee of Red Cross
According to Azerbaijan's State Commission for Prisoners of War, Hostages and Missing Persons, the bodies of 30 Armenian servicemen were unilaterally transferred to Armenia in the direction of Alibeyli village of Azerbaijan's Tovuz region on October 29 through the mediation of the OSCE and the International Committee of the Red Cross with the participation of the Defense Ministry of the Republic of Azerbaijan. A day earlier, 85-year-old Yevgeniya Babayan, a civilian who was left helpless in the war zone, was handed over to the opposite side on the Georgian-Armenian border as well.
These steps, taken unilaterally upon the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, are an indicator of Azerbaijan's good intentions, as well as the value it attaches to international humanitarian law and humanism principles.
Nevertheless, the Armenian side once again demonstrated its inhuman behavior by refusing, at the last moment, to receive 84-year-old Armenian civilian Misha Melkumyan.
We underline that even though Armenia has obstructed the exchange of bodies as well as military prisoners on both sides by grossly violating the humanitarian ceasefire for three times, Azerbaijan instead has taken a unilateral humanitarian step.
The Ministry of Defense of the Russian Federation has played an exceptional role in the realization of this humanitarian step by the Azerbaijani side.