Dağlıq Qarabağ ərazisində Azərbaycan Ordusuna qarşı döyüş əməliyyatlarında iştirak edən "Zouaves Paris" qruplaşmasının lideri barəsində cinayət işi başlanılıb
Dövlət səviyyəsində terroru dəstəkləyərək, terrorçuluğu təcavüzkar siyasətinin əsas vasitələrindən birinə çevirmiş Ermənistan Respublikasının Ermənistan Respublikasının işğalçı mahiyyətinin beynəlxalq müstəvidə bir daha ifşa edilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi davam etdirilir.
Həyata keçirilən bu tədbirlərin davamı kimi, Fransa Respublikasının vətəndaşı, Parisdə zorakılığın əsas təhrikçisi olan Fransanın ekstremist “Zouaves Paris” (ZVP) qruplaşmasının lideri, özünü sosial şəbəkələrdə faşist adlandıran və terroristik qruplaşma olan “SS” faşist təşkilatının simvolikasından istifadə edən Marc de Cacqeray-Valmenier-in (Mark De Kakkere-Valmenirin) və digərlərinin Azərbaycan Respublikasının ərazisində törətdiyi cinayət əməllərinə dair toplanmış materiallar, habelə kütləvi informasiya vasitələri və sosial media səhifələrində aşkar edilmiş məlumatlar üzrə Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunda araşdırma aparılıb.
Araşdırmalarla qeyd olunan cinayətkar birlik və üzvlərinin 2020-ci ilin oktyabr ayında Ermənistanın aidiyyəti dövlət qurumlarının təşkilatçılığı və dəstəyi ilə Ermənistana gələrək Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində olan digər şəxslərlə cinayət əlaqəsinə girib cinayətkar birlik halında Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış dövlət sərhədini müəyyən edilmiş sənədlər olmadan və dövlət sərhədinin nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənarda, yəni Ermənistan ərazisindən qanunsuz keçərək Xankəndi şəhəri və işğal altında olan digər yaşayış məntəqələrinə gəlmələri, Azərbaycan Respublikasının dinc vətəndaşlarına və antiterror əməliyyatlarını həyata keçirən silahlı qüvvələrinə qarşı Ermənistanın siyasi-hərbi rejimi tərəfindən muzdlu kimi istifadə edilmələri müəyyən edilib.
Bundan başqa, cinayətkar birlik üzvlərinin döyüş sursatlarından, hərbi texnikadan istifadə edib atəşlər açaraq xüsusi amansızlıq və ümumi təhlükəli üsulla, milli düşmənçilik niyyəti ilə, habelə döyüş əməliyyatlarında iştirak etməyən dinc sakinlərə qarşı çoxsaylı cinayət əməllərinə yol vermələri, ictimai təhlükəli nəticələrin baş verməsi təhlükəsi yaradan partlayış, yanğın və ya digər hərəkətlər törətməklə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına qarşı terrorçuluq fəaliyyətində iştirak etmələri aşkar edilib.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma), 120.2.1 (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanılmış və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə həvalə edilib.
Hal-hazırda qeyd edilən cinayət işi ilə əlaqədar Baş Prokurorluq tərəfindən Fransanın aidiyyəti dövlət qurumlarına hüquqi yardımın göstərilməsi haqqında vəsatət hazırlanır.
Eyni zamanda, xəbər verildiyi kimi, Ermənistan Respublikasının vətəndaşı Vladimir Vartanov və qeyrilərinin müxtəlif ölkələrin vətəndaşları olan erməni əsilli və digər şəxslərdən ibarət “VoMa” ("Voxj Mnalu Arvest" - sağ qalmaq sənəti) adı altında Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmə yaratmaları, birləşmə üzvlərinə terrorçuluq məqsədilə təlim keçmələri, işğal olunmuş ərazilərimizdə terrorçuluq əməllərini törətmələrinə dair Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən başlanmış cinayət işi üzrə Vladimir Vartanov Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilib, məhkəmənin qərarı ilə barəsində qiyabi həbs seçilməklə istintaq orqanı tərəfindən beynəlxalq axtarış elan edilib.

Criminal case initiated against leader of "Zouaves Paris" group, who took part in the hostilities against Azerbaijani army in Nagorno-Karabakh.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan continues to take urgent measures to once again expose at the international level the aggressive nature of the Republic of Armenia, which pursues terrorism at the state level and turned it into one of the main tools of its aggressive policy.
Following up these measures, Marc de Cacqeray-Valmenier, a citizen of the French Republic, the leader of the French extremist group “Zouaves Paris” (ZVP), a major instigator of violence in Paris, calling himself a fascist on social media and using the symbols of the “SS” fascist organisation and others committed criminal acts in the territory of the Republic of Azerbaijan. The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan conducted an investigation into the. On the basis of materials collected on these crimes, as well as the information found in the mass media and social media an investigation was conducted by the Investigation Department of the Prosecutor General's Office.
It was also established that in October 2020, members of criminal associations mentioned in the investigation arriving in Armenia with the organization and support of the relevant government agencies of Armenia and entering into criminal relations with other persons in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan entered Khankendi city and other occupied settlements, illegally crossing the internationally recognized state border of the Republic of Azerbaijan without established documents and outside the checkpoints of the state border, i.e. through the territory of Armenia. They were used as mercenaries by the Armenian political-military leadership against the civilians of the Republic of Azerbaijan and the armed forces engaged in anti-terrorist operations.
In addition, members of the organization with special cruelty and in common dangerous ways, with the intention of national hostility committed numerous crimes against civilians not participating in military operations in different regions of the Republic of Azerbaijan by opening fire with the use of ammunition and military equipment. Explosions, fires or other acts jeopardizing public order were committed. It was revealed that they were involved in terrorist activities against the citizens of the Republic of Azerbaijan by threatening to commit acts for the above purposes.
Upon the fact, criminal proceeding was launched by Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan under Article 100.2 (planning, preparation, implementation or conducting aggressive war), Article 120.2.1 (deliberate murder committed by a criminal organization), Article 318.2 (illegal crossing the state border of the Republic of Azerbaijan) and other articles of the Criminal Code. The investigation was entrusted to the Investigation Department of the Prosecutor General's Office.
Currently a legal assistance request by the Prosecutor General's Office to the relevant government agencies of France in connection with the criminal case is prepared.
As reported earlier, Vladimir Vartanov, a citizen of the Republic of Armenia, and others by involving citizens of other countries of different nationalities living outside the Republic of Armenia, created armed association "VoMa" ("Voxj Mnalu Arvest" - The Art of Survival) consisting of such persons, which is not provided by the legislation of the Republic of Azerbaijan. Holding trainings for members of the association for the purpose of terrorism, they committed terrorist acts in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan as part of that armed association. With regard to these facts Vladimir Vartanov was charged under the relevant articles of the Criminal Code in a criminal case initiated by the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan. Under a court decision he was declared internationally wanted in absentia.