Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroru Kamran Əliyev BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali komissarı Mişel Baçeletə rəsmi məktub ünvanlayıb
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroru Kamran Əliyev BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali komissarı Mişel Baçeletə rəsmi məktub ünvanlayıb.
Baş Prokuror, Ermənistan təcavüzü nəticəsində Azərbaycan Respublikasının ərazisində insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn normalarının kobud şəkildə pozulması, həmçinin Bərdə rayonunun mülki əhali üçün istifadəsi beynəlxalq hüquqla qadağan edilmiş “claster” bombaları ilə atəşə tutulması nəticəsində xeyli sayda insanların həlak olması və yaralanması faktlarına 02.11.2020-ci il tarixli bəyanatında diqqət yetirdiyinə görə təşəkkürünü bildirib.
Bununla yanaşı diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən yarım milyon əhalisi olan, münaqişə zonasından 100 km-dən artıq məsafədə yerləşən Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncənin 4, 5, 8, 11 və 17 oktyabr tarixlərində Ermənistan ərazisindən ballistik raket atəşinə məruz qalması nəticəsində 6-sı uşaq, 10-u qadın olmaqla 26 mülki şəxs həlak olub, 32-i uşaq, 57-si qadın olmaqla 142 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
Həmçinin qeyd edilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın strateji obyektləri olan Mingəçevir Su və İstilik Elektrik Stansiyaları, Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Novorossiysk neft kəmərləri, Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəməri hədəfə alınmaqla müxtəlif tarixlərdə raket atəşlərinə məruz qalıb.
Eyni zamanda, bəyanatda qeyd edilən iki erməni hərbçisinin guya Azərbaycan hərbi qulluqçuları tərəfindən qeyri-insani rəftara məruz qalmaqla öldürülməsi barədə yayılmış videomateriallar əsasında Baş Prokurorluqda araşdırmanın aparılması və həmin videoların saxta olmasının müəyyən edilməsi barədə də məlumat verilib.
Göstərilən hadisələr bəyanatda yer almadığı üçün narahatlığını ifadə edən Baş Prokuror, gələcək bəyanat və hesabatlarda Gəncə şəhərində mülki əhalimizə qarşı törədilmiş cinayət faktlarının və digər zəruri məlumatların qeyd edilməsini xahiş etməklə bununla bağlı ətraflı materialları təqdim edib.

Azerbaijan's prosecutor general sends letter to UN high commissioner for human rights
Azerbaijani Prosecutor-General Kamran Aliyev has sent an official letter to UN High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet.
Aliyev expressed gratitude that in her statement on November 2, 2020, Bachelet paid attention to the gross violation of human rights and international humanitarian law in the Azerbaijani territory as a result of the Armenian aggression, as well as the fact that as a result of the use of cluster munitions by the Armenian side against the civilians of Azerbaijan’s Barda city prohibited by the international law, there are killed and wounded among civilians.
“As a result of the Armenian Armed Forces’ shelling of the second biggest city of Azerbaijan - Ganja with ballistic missiles on October 4th, 5th, 8th, 11th and 17th, 26 civilians, including six children and 10 women, were killed while 142 people, including 32 children and 57 women, were injured,” the letter said. “Ganja, with a half-million population, is more than 100 kilometers away from the conflict zone.”
“The Armenian Armed Forces at different periods fired on the Azerbaijani strategic facilities, including the Mingachevir hydroelectric power station, the Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Novorossiysk oil pipelines, the Oguz-Gabala-Baku water pipeline, and others,” the letter said.
“At the same time, on the basis of video footage showing that two Armenian servicemen were allegedly subjected to inhuman treatment by Azerbaijani servicemen and were killed, the Azerbaijani Prosecutor General's Office carried out the investigation and revealed that the video footage was fabricated,” the letter said.
Expressing concern about the fact that the abovementioned was not reflected in the statement, the prosecutor general urged to indicate in the further statements and reports the crimes against Azerbaijani civilians in Ganja and also submitted relevant files and necessary data in this regard.