Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində terrorçuluq məqsədilə yaradılmış "VoMa" silahlı birləşməsinə qarşı cinayət işi başlanılıb
Ermənistan Respublikasının işğalçı mahiyyətinin beynəlxalq müstəvidə bir daha ifşa edilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən digər dövlət qurumları ilə birgə zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdirilir.
Həyata keçirilən bu tədbirlərin davamı kimi, Ermənistan Respublikasının vətəndaşı Vladimir Vartanov və qeyrilərinin Ermənistan Respublikasından kənarda yaşayan müxtəlif millətlərdən olan digər ölkə vətəndaşlarını cəlb edərək, həmin şəxslərdən ibarət “VoMa” ("Voxj Mnalu Arvest" - sağ qalmaq sənəti) adı altında Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmə yaratmaları, birləşmə üzvlərinə terrorçuluq məqsədilə təlim keçmələri, həmin silahlı birləşmə tərkibində Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində terrorçuluq əməllərini törətmələri və sair cinayət əməllərinə dair Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətindən daxil olmuş materiallar əsasında Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsində araşdırma aparılıb.
Araşdırmalarla, Vladimir Vartanov və digərlərinin Azərbaycan Respublikasına və vətəndaşlarına qarşı terror aktları törətmək məqsədilə 2014-cü ildə Ermənistan Respublikası ərazisində “VoMa” adlı hərbiləşdirilmiş təşkilat təsis edərək internet resurslarından istifadə etməklə xarici ölkələrin erməni əsilli vətəndaşlarını, eləcə də “Asala”, “PKK” və digər terror təşkilatlarının üzvlərini "VoMa"nın üzvülüyünə cəlb edib hərbi təlimlərdə iştiraklarını təşkil edərək "Dağ-atıcı ehtiyat batalyonu"nun ("VoMA batalyonu") tərkibində cinayətkar birlik halında birləşmələri müəyyən edilib.
Həmçinin, qeyd olunan şəxslərin Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış dövlət sərhədini müəyyən edilmiş sənədlər olmadan və dövlət sərhədinin nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənarda, yəni Ermənistan ərazisindən qanunsuz keçərək Xankəndi şəhəri və işğal altında olan digər yaşayış məntəqələrinə gəlmələri, “Dağlıq Qarabağ Respublikası” adı altında fəaliyyət göstərən qanunsuz rejimin dəstəklənməsi məqsədilə, Azərbaycan Respublikasının dinc vətəndaşlarına və antiterror əməliyyatlarını həyata keçirən silahlı qüvvələrinə qarşı Ermənistanın siyasi-hərbi rejimi tərəfindən muzdlu kimi istifadə edilmələri müəyyən edilib.
Bundan başqa, həmin təşkilat üzvlərinin döyüş sursatlarından, hərbi texnikadan istifadə edib atəşlər açaraq xüsusi amansızlıq və ümumi təhlükəli üsulla, milli düşmənçilik niyyəti ilə, habelə terrorçuluq əlaqədar Azərbaycan Respublikasının ayrı-ayrı rayonlarında yaşayan hərbi əməliyyatlarda iştirak etməyən dinc sakinlərinə qarşı çoxsaylı cinayət əməllərinə yol vermələri, ictimai təhlükəli nəticələrin baş verməsi təhlükəsi yaradan partlayış, yanğın və ya digər hərəkətlər törətmələri, habelə həmin məqsədlərlə bu cür hərəkətlərin törədiləcəyi ilə hədələməklə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına qarşı terrorçuluq fəaliyyətində iştirak etmələri aşkar edilib.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma), 120.2.1 (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 279.3 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri yaratma), 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanılmış və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə həvalə edilib.
Dövlət səviyyəsində terroru dəstəkləyərək, terrorçuluğu təcavüzkar siyasətinin əsas vasitələrindən birinə çevirmiş Ermənistan Respublikasının öz işğalçı ordusuna muzdluları və terrorçuları cəlb etməsi beynəlxalq qanunvericiliyə zidd olduğundan, Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən işğalçı dövlətə qarşı beynəlxalq hüquqla nəzərdə tutulmuş sanksiyaların tətbiq olunması üçün bütün lazımi tədbirlərin görülməsini təmin edəcəkdir.

Criminal case launched against "VoMa" armed group established for terrorist purposes in occupied territories of Republic of Azerbaijan
The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan, together with relevant government agencies, continues to take necessary measures to once again expose the aggressive nature of the Republic of Armenia at the international level.
Following up these measures, it was established that Vladimir Vartanov, a citizen of the Republic of Armenia, and others by involving citizens of other countries of different nationalities living outside the Republic of Armenia, created armed association "VoMa" ("Voxj Mnalu Arvest" - The Art of Survival) consisting of such persons, which is not provided by the legislation of the Republic of Azerbaijan. Holding trainings for members of the association for the purpose of terrorism, they committed terrorist acts in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan as part of that armed association. On the basis of materials received from the State Security Service (SSS) on these and other criminal acts, an investigation was conducted by the Investigation Department of the Prosecutor General's Office.
The investigation found that, in 2014, Vladimir Vartanov and others established a militarized organization called “VoMa” in the territory of the Republic of Armenia to commit terrorist acts against the Republic of Azerbaijan and its citizens. Using Internet resources, they recruited citizens of foreign countries of Armenian descent, as well as members of Asala, PKK and other terrorist organizations to join “VoMa”. They organized their participation in military exercises and united as a criminal association within the "Mountain Rifle Reserve Battalion" ("VoMA Battalion").
It was also established that the above persons entered Khankendi city and other occupied settlements, illegally crossing the internationally recognized state border of the Republic of Azerbaijan without established documents and outside the checkpoints of the state border, i.e. through the territory of Armenia. In order to support the illegal so-called regime of the "Nagorno-Karabakh Republic", they were used as mercenaries by the Armenian political-military leadership against the civilians of the Republic of Azerbaijan and the armed forces engaged in anti-terrorist operations.
In addition, members of the organization with special cruelty and in common dangerous ways, with the intention of national hostility and terrorism committed numerous crimes against civilians not participating in military operations in different regions of the Republic of Azerbaijan by opening fire with the use of ammunition and military equipment. Explosions, fires or other acts jeopardizing public order were committed. It was revealed that they were involved in terrorist activities against the citizens of the Republic of Azerbaijan by threatening to commit acts for the above purposes.
With regard to the above-mentioned facts, criminal proceedings were launched by Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan under Article 100.2 (planning, preparation, implementation or conducting aggressive war), Article 120.2.1 (deliberate murder committed by a criminal organization), Article 279.3 (establishment of armed associations not provided by law), Article 318.2 (illegal crossing the state border of the Republic of Azerbaijan) and other articles of the Criminal Code. The investigation was entrusted to the Investigation Department of the Prosecutor General's Office.
Given that the involvement of mercenaries and terrorists in the occupying army of the Republic of Armenia, which supports terrorism at the state level and turned terrorism into one of the main tools of its aggressive policy, is contrary to international law, the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan urges international organizations to take all necessary measures and to impose sanctions against the occupier country within the international law.