ANAMA-nın əməkdaşı Zeynalov Telman Bəbir oğlunun minaya düşərək xəsarət alması faktı ilə bağlı cinayət işi başlanılıb
Ermənistanın silahlı qüvvələri Azərbaycan Ordusunun uğurlu əməliyyatları nəticəsində geri çəkildikcə əraziləri minalayaraq növbəti təxribat əməllərinə yol verməklə, artıq yeni metodlardan istifadə edib dinc sakinlərimizə qarşı cinayət əməllərini davam etdirir.
Belə ki, 2 noyabr 2020-ci il tarixdə partlamamış silah-sursatın axtarışı ilə bağlı Cəbrayıl rayonunun Mehdili kəndinə ezam olunmuş Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyin əməkdaşı Zeynalov Telman Bəbir oğlu minaya düşməsi nəticəsində “sol ayağın topuqdan aşağı ətrafının travmatik amputasiyası” xəsarəti alıb.
Dərhal prokurorluq əməkdaşları tərəfindən hadisə yerinə baxış keçirilib, məhkəmə-tibb ekspertizası təyin edilmiş,digər prosessual hərəkətlər yerinə yetirilib.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 100.2 (təcavüzkar müharibəni planlaşdırma, hazırlama, başlama və ya aparma), 116.0.6 (silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozma) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanılıb və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə edilib.

Prosecutor General's Office of Azerbaijan talks ANAMA's employee hit by mine
As the Armenian Armed Forces retreated following successful counter-offensive operations by the Azerbaijani Army, they mined the abandoned areas.
An employee of the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA), Telman Zeynalov, sent to the Mehdili village of the Jabrayil district to search for unexploded ammunition. Accidentally, he stepped on a mine, as a result of an explosion, lost his left foot.
“The officers of the Prosecutor General's Office were immediately brought to the scene. They examined the territory where the incident occurred, appointed a forensic medical examination, and performed other procedural actions,“ said the message.
On this fact, the Prosecutor General of Azerbaijan opened a criminal case under Articles 100.2 (planning, preparation, unleashing and waging an aggressive war), 116.0.6 (violation of international humanitarian law during armed conflicts) and other articles. The investigation was entrusted to the investigation department of the Prosecutor General's Office.
At present, the officers of the Prosecutor General's Office are continuing intensive investigative measures.