Vejnəli qızıl yatağının talanmasına görə 3 nəfər barəsində beynəlxalq axtarış elan edilib
Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş Laçın, Kəlbəcər və digər işğal olunmuş rayonların ərazilərində erməni əsilli xarici dövlətlərin vətəndaşları olan şəxslərin ekologiya və yerin təkinin istismarı qaydalarının kobud şəkildə pozulması ilə nəticələnən qanunsuz sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaları faktları üzrə Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun İstintaq idarəsində 21.10.2015 və 30.03.2018-ci il tarixlərdə Cinayət Məcəlləsinin 192.2.3 (qanunsuz sahibkarlıq) və 318.2-ci maddələri ilə (dövlət sərhədini qanunsuz keçmə) cinayət işləri başlanıb.
Həmin cinayət işlərindən biri – işğal olunmuş, lakin Milli Ordumuzun uğurlu əməliyyatları nəticəsində son günlərdə işğaldan azad olunmuş Zəngilan rayonunun Vejnəli kəndi ilə bağlı olub.
Belə ki, istintaq zamanı Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinin qərarı əsasında Azərbaycan Respublikasının Vergilər Nazirliyi tərəfindən müəyyən edilib ki, Zəngilan rayonu Vejnəli kəndində əlvan metal yataqlarından qanunsuz sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olaraq gəlir əldə edən İsveçrə Konfederasiyasında rəsmi qeydiyyatdan keçmiş “Vallex Group” şirkətlər qrupunun filialı olan «Base Metals» Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti 2009-2017-ci illər ərzində cəmi 301 milyon 918 min manat məbləğində qanunsuz gəlir əldə edib.
Qeyd edilən cinayət faktları ilə əlaqədar “Vallex Group” şirkətlər qrupunun maliyyə investoru, İsveçrə Konfederasiyasının vətəndaşı Vartan Sirmakes və rəhbəri Valeriy Mejlumyan, o cümlədən həmin şirkətlər qrupuna daxil olan “Base Metals” QSC-nin icraçı direktoru Artur Mkrtumyan Cinayət Məcəlləsinin qeyd edilən maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilib, barələrində məhkəmənin müvafiq qərarları ilə qiyabi həbs seçilməklə istintaq orqanı tərəfindən beynəlxalq axtarış elan edilib.
Həmin cinayət işi üzrə prokurorluq əməkdaşları tərəfindən Azərbaycan dövlətinə və vətəndaşlarına dəymiş ziyanın məbləğinin dəqiqləşdirilməsi və digər istintaq üçün əhəmiyyət kəsb edən halların müəyyən edilməsi məqsədi ilə 30.10.2020-ci il tarixdə işğaldan azad olunmuş Vejnəli kəndində yerləşən uzun illər ərzində istismara məruz qalmış qızıl yataqlarının yerləşdiyi əraziyə hadisə yerinə baxış da daxil olmaqla digər zəruri istintaq hərəkətləri həyata keçirilir.
Həmçinin, cinayət işi üzrə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən zəruri istintaq hərəkətlərinin icrası məqsədi ilə İsveçrə Konfederasiyasının səlahiyyətli dövlət orqanlarına beynəlxalq hüquqi yardımın göstərilməsi haqqında vəsatətlə müraciət olunub.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu bəyan edir ki, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş və artıq işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə qanunsuz iqtisadi və digər fəaliyyətlə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərin milli və beynəlxalq qanunvericilik əsasında məsuliyyətə cəlb olunmaqla sanksiyaların tətbiq edilməsi məqsədi ilə beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində bütün mümkün olan tədbirlərin görülməsi təmin ediləcəkdir.

Persons illegally exploiting gold deposits in Karabakh put on int'l wanted list
As reported, on October 21, 2015 and March 30,03.2018 criminal proceedings were instituted by the Investigation Department of the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan under Articles 192.2.3 (illegal entrepreneurship) and 318.2 (illegal crossing of the state border) of the Criminal Code with regard to illegal entrepreneurial activity of foreign citizens of Armenian origin in the occupied territories of Lachin, Kalbajar districts and other occupied regions of the Republic of Azerbaijan, resulting in gross violations of ecology and subsoil use.
One of these criminal cases was related to Vejnali village, Zangilan district, which was occupied and recently liberated as a result of successful operations of our National Army.
Thus, during the investigation, based on the decision of the Investigation Department of the Prosecutor General's Office, it was determined by the Ministry of Taxes of the Republic of Azerbaijan that “Base Metals” Closed Joint-Stock Company, a branch of the Vallex Group of Companies officially registered in the Swiss Confederation, earning income from non-ferrous metal deposits during 2009-2017 in Vejnali village of Zangilan district made illegal profits in total of 301 million 918 thousand manats.
Vartan Sirmakes, a financial investor in the Vallex Group, a citizen of the Swiss Confederation, and its head Valeriy Mejlumyan, as well as Arthur Mkrtumyan, CEO of Base Metals CJSC, in connection with the above-mentioned criminal facts, were charged under the above indicated articles of the Criminal Code. By the relevant court decisions they were declared internationally wanted in absentia by the investigative body.
In order to clarify the amount of damage caused to the state and citizens of Azerbaijan and to determine other circumstances relevant to the investigation necessary investigative actions, as well as an on-site inspection are carried out by the prosecution authorities at the area where the gold deposits in Vejnali village, liberated on October 30, 2020, have been exploited for many years.
Also, the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan addressed the competent authorities of the Swiss Confederation to provide international legal assistance in order to carry out the necessary investigative actions in the criminal case.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan states that within the framework of international law and based on national and international law all possible measures will be taken to impose sanctions on individuals and legal entities engaged in illegal economic and other activities in the occupied and already liberated territories of the Republic of Azerbaijan.