Azərbaycan və Fransa Xarici İşlər nazirləri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 19-da Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Fransa Respublikasının Xarici İşlər naziri Jan-İv Lö Drian arasında telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı bölgədə mövcud olan vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov rəsmən atəşkəs elan olunmasından sonra Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən ikinci dəfə humanitar atəşkəsin pozulduğu barədə Fransa Xarici İşlər nazirinə məlumat verib. O qeyd edib ki, Azərbaycan mövqelərinin intensiv atəşə tutulması, Füzuli, Cəbrayıl və Hadrut istiqamətlərində hücum cəhdləri açıq şəkildə Ermənistanın atəşkəs rejiminə əməl etmədiyini, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki mövqeləri yenidən ələ keçirməyi hədəfə aldığını göstərir.
Nazir humanitar atəşkəsi pozmaqla Ermənistan Respublikasının bir daha beynəlxalq humanitar hüquqa əsasən üzərinə götürdüyü beynəlxalq öhdəliklərə biganə olduğunu nümayiş etdirir.
Nazir Jan-İv Lö Drian humanitar atəşkəsin tətbiq olunmasının vacibliyini vurğulayıb və ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin himayəsi altında təxirə salınmadan mahiyyət üzrə danışıqların zəruriliyini qeyd edib.
Nazir bu müharibə cinayətinə görə Ermənistan rəhbərliyinin məsuliyyət daşıdığını vurğulayıb. Nazir Ceyhun Bayramov BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistanın bütün silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərindən çıxarılmasının bölgədə sülhün təminatı üçün mühüm şərt olduğunu bildirib.

On October 19, 2020, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Foreign Minister of France Jean Yves Le Drian. The sides exchanged views on the current situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov informed the French Foreign Minister of the violation of humanitarian ceasefire by the armed forces of Armenia for the second time after the formal declaration of the truce. He noted that intensive shelling of the Azerbaijani positions and an attempt to attack in the directions of Fuzuli, Jabrayil and Hadrut regions openly shows that Armenia is ignorant of the ceasefire and aims to regain the positions in the occupied territories of Azerbaijan. Minister emphasized that violation of humanitarian ceasefire shows once again the disinclination of the Armenian Republic to its commitments under international humanitarian law.
Minister Jean Yves Le Drian stressed the importance of implementing the humanitarian ceasefire and noted the necessity of substantial negotiations without delay under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that Armenia’s leadership bears responsibility for this war crime. He added that the withdrawal of all Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with the related resolutions of the UN Security Council is necessary for ensuring peace in the region.