Ceyhun Bayramovla Avropa İttifaqının ali nümayəndəsi arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 18-də Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər bölgədəki son vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov, şənbə günü, humanitar atəşkəs barədə ikinci razılığın əldə olunmasına baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Cəbrayıl rayonu istiqamətində Azərbaycan mövqelərinə hücum etdiyini, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində Azərbaycanın Gədəbəy və Tovuz rayonlarını atəşə tutduğunu ali nümayəndənin diqqətinə çatdırıb. Nazir humanitar atəşkəs rejimini pozmaqla Ermənistanın beynəlxalq hüquqa, eləcə də beynəlxalq humanitar hüquqa dair öhdəliklərinə riayət etmədiyini bir daha nümayiş etdirdiyini vurğulayıb.
Ali nümayəndə Cosef Borel, Aİ-nin sözçüsünün Gəncə şəhəri ilə bağlı açıqlamasına toxundu və mülki insanları və mülki obyektləri hədəf almağın qəbuledilməz olduğunu söyləyib. O, hər iki tərəf ilə razılaşdırılmış humanitar atəşkəsin tətbiq olunmasının vacibliyini vurğuladı və münaqişənin həlli üçün mahiyyət üzrə danışıqların zəruriliyini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanın Gəncə şəhərinə hücum və mülki şəxslərin hədəf alınması ilə bağlı bəyanatla çıxış etdiyi üçün Avropa İttifaqının ali nümayəndəsinə təşəkkürünü bildirib. Nazir, bu hərbi cinayətə görə Ermənistan rəhbərliyinin məsuliyyət daşıdığını vurğulayıb.

On 18 October, 2020 a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Joseph Borrell.
During the telephone conversation, the parties exchanged their views on the latest situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov brought to the attention of the High Representative that the armed forces of Armenia attacked the Azerbaijani positions in the direction of the Jabrayil region, as well artillery shelled Gadabay and Tovuz regions of Azerbaijan on the border of two states despite the second humanitarian truce agreed on Saturday. Minister underlined that violation of humanitarian ceasefire demonstrates once again Armenia’s reluctance to international law, as well as its commitments under international humanitarian law.
EU High Representative Joseph Borrell referred to the statement by EU spokesperson on the Ganja city and stressed the inadmissibility of targeting civilians and civilian installations. He highlighted the importance of implementing the humanitarian truce agreed by both sides, as well as noted the necessity of substantial negotiations for the settlement of the conflict.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude to EU High Representative for issuing statement on the attack on the Azerbaijani city of Ganja and targeting of civilians. He stressed that Armenia’s leadership bears responsibility for this war crime.