Nazir Ceyhun Bayramov estoniyalı həmkarına Ermənistanın atəşkəsi pozması barədə məlumat verib
Oktyabrın 18-də Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Estoniya Xarici İşlər naziri Urmas Reynsalu arasında telefon danışığı olub.
Nazirlər bölgədəki son vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Estoniyalı həmkarına Ermənistanın atəşkəsi pozması barədə məlumat verib. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mülki şəxslərin və mülki infrastrukturların məqsədyönlü şəkildə hədəf alındığı, o cümlədən humanitar atəşkəsin rəsmi elan olunmasından sonra iki dəfə Gəncəyə edilən raket hücumları qeyd olunub. Gəncə şəhərinə edilən son raket zərbəsi nəticəsində 3-ü uşaq olmaqla, 13 mülki şəxsin həlak olduğu, 48 nəfərin yaralandığı qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. Bu əməlləri müharibə cinayətləri kimi qiymətləndirən nazir Bayramov, buna görə Ermənistan rəhbərliyinin məsuliyyət daşıdığını vurğulayıb.
Nazir Urmas Reynsalu öz tərəfindən münaqişənin siyasi yolla həll olunmasının vacibliyini ifadə edib. Humanitar atəşkəsə hörmət etməyin vacibliyini vurğulayan Estoniya Xarici İşlər naziri bu xüsusda Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) rolunu və Estoniyanın BQXK-ya verdiyi humanitar yardım vasitəsilə töhfəsini qeyd edib.

Azerbaijani FM informs his Estonian counterpart on violation of cease-fire by Armenia
Minister Jeyhun Bayramov informed his Estonian colleague of the violation of the ceasefire by Armenia. He stressed the deliberate targeting of the civilians and civilian infrastructures by the armed forces of Armenia, including the heinous missile attacks on Ganja twice after the declaration of humanitarian truce. Minister Bayramov underlined that as a result of the latest missile strike on Ganja city 13 civilians including 3 kids were killed, 48 injured. Assessing these atrocities as war crimes, Minister emphasized that Armenian leadership bears responsibility for these crimes.
Minister Urmas Reinsalu stressed the importance of the political settlement of the conflict. Emphasizing the necessity of respecting humanitarian truce, the Estonian Foreign Minister noted the role of the International Committee of Red Cross (ICRC) and mentioned the humanitarian aid of Estonia contributed to the ICRC.