Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin ünvanına məktublar gəlməyə davam edir.
Məktublardan bir neçəsini təqdim edirik:
Sarıgül Səvzəliyevadan, Sakarya, Türkiyə
“Çox dəyərli Prezident, hörmətli cənab Ali Baş Komandan!
Mən əslən türkəm, həyat yoldaşım isə Azərbaycandandır. Tarixi çox sevirəm, tarix müəllimiyəm. Universitetdə tarix dərsləri keçərkən Qarabağda yaşanan qətliamları, Xocalı qırğınını göz yaşları ilə oxuyardım.
Bu gün isə rəhbərliyinizlə qəhrəman Azərbaycan ordusunun tarixə yazdıqlarını sevinc göz yaşları ilə izləyirəm.
Azərbaycan tarixində dönüş yaradacaq fəaliyyətinizi yeni nəsillərə ləyaqətlə öyrədəcəyimdən zərrə qədər şübhəniz olmasın.
Qarabağın düşmənlərdən təmizlənməsi uğurundakı mübarizənizi cani-könüldən dəstəkləyirik.
Çox sevdiyimiz Prezidentimiz Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərliyi ilə Türkiyə Respublikasının hər bir sakini kimi lazım olduqda can Azərbaycan üçün canımızı fəda etməyə hazır olduğumuzu bildirmək istəyirəm. Sevgili atanız ulu öndər Heydər Əliyevin dediyi kimi, biz bir millət, iki dövlətik. Allahın köməkliyi ilə zəfər Azərbaycan ordusunundur.
Rəbbim Sizi və qəhrəman əsgərlərimizi qorusun”.
Atila Mehmetdən, Mersin, Türkiyə
“Çox hörmətli Prezident.
Allahdan Sizə və xalqınıza daimi lütf və mətanət arzulayır, şəhidlərinizə isə rəhmət diləyirəm. Qədərinizdə nə varsa onu paylaşmaq, qarşılaşdıqlarınız önündə Sizlərlə çiyin-çiyinə durmaq istəyirəm.
Allah Sizi, bizi və bütün islam dünyasını qorusun, Sizin yar və yardımçınız olsun. Bizlərlə xain davranan, oyun oynamağa cəhd edən düşmənlərimiz isə gücün nə olduğunu gördülər.
Uca Rəbbimdən tezliklə işğal altında olan torpaqlarınızı azad etmək üçün xalqınıza kömək olmasını arzulayıram. Bir türk olaraq bu mübarizənizdə daim Sizin yanınızda olmaq, “Bir millət, iki dövlət” ideyasına xidmət etmək istəyirəm. Qəlbimlə, ruhumla və dualarımla Sizin yanınızdayam.
Sizin yolunuzda, haqqın, ədalətin bərpası yolunda qardaşlarımla bir sırada olmaq, Allah qismət edərsə, şəhidlik zirvəsinə ucalmaq mənim üçün şərəfdir.
Artıq analarımızın, atalarımızın göz yaşı axıtmasını, övladlarımızın valideynlərindən məhrum olmasını istəmirik.
Allaha əmanət olun!”
Qələmirzə Masiyevdən, Bakı, Azərbaycan
“Çox hörmətli möhtərəm Prezidentimiz, müzəffər Ali Baş Komandanımız.
Müstəqil Azərbaycanın vətəndaşı olaraq daim Sizin "Azərbaycan güclü dövlətdir, Azərbaycanın güclü ordusu var" şüarınıza inandıq. Yalnız bir çox halda səbrsizlik edirdik. Ancaq "nəyi nə vaxt və necə etməyi də" Sizdən yaxşı bilənin olmamasına inanırdıq.
Nə yaxşı ki, müstəqil Azərbaycanın qurucularından olan bizim nəsil də sayənizdə bu xoşbəxt günləri gördü. Biz dövlətimizlə, Liderimizlə, əvəzolunmaz və möhtəşəm tarix yazan Sərkərdəmizlə fəxr edirik. Ərazi bütövlüyümüzün, milli kimliyimizin, şərəfimiz və ləyaqətimizin bərpasını təşkil və təmin edən bir Lider əbədi olaraq xalqımızın rəhbəri, Lideri kimi tarixə düşdü.
Tam əminəm ki "İlhamla irəli"nin ən məsul və yaradıcı dövrü indi başlayır. Sizi və xalqımızı bu nailiyyətlər mühasibətilə təbrik edirəm. Cəbhə bölgəsinə könüllü olaraq yollanan oğlum daxil olmaqla Allah bütün əsgər və zabitlərimizi qorusun, bizə zəfərlər nəsib etsin!
Qələbə bizimlədir, Qarabağ Azərbaycandır!”
Rövşən Rüstəmovdan, İsmayıllı, Azərbaycan
“Möhtərəm Prezidentimiz.
Sizin rəhbərliyinizlə 30 illik torpaq həsrətinə son qoyulduğuna, şanlı Ordumuzun hər gün qazandığı qələbələrə görə Sizə təşəkkür və minnətdarlığımı bildirirəm.
Cənab Prezident, mən belə düşünürəm ki, Siz Azərbaycan Respublikasının Milli Qəhrəmanısınız. Sizinlə bütün Azərbaycan xalqı fəxr edir, hər gün cəbhədə işğaldan azad olunmuş rayon və kəndlərimizdə Azərbaycan Bayrağı dalğalandırılır. Əminəm ki, tezliklə bütün torpaqlarımız düşmən tapdağından azad olunacaq, Azərbaycan Bayrağı hər bir şəhər və rayonda dalğalandırılacaqdır.
Allah Sizi qorusun, kölgənizi Azərbaycan xalqının başı üzərindən əskik etməsin!”
Rövşən Zamanovdan, Mingəçevir, Azərbaycan
“Hörmətli Ali Baş Komandan!
Bütün Azərbaycan xalqı Sizinlədir. Mən bir kəlbəcərli kimi, Sizinlə fəxr edirəm. Fəxr edirəm ki, Sizin kimi Ali Baş Komandanımız var.
Allah müzəffər Ordumuzu qorusun!
Siz adınızı Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazdıran bir Sərkərdəsiniz! Bütün Azərbaycan xalqı Sizinlə bir yerdədir.
İşğal olunmuş torpaqlarımızın, o cümlədən Kəlbəcərin bir hissəsinin işğaldan azad olunması xəbərlərini Sizin dilinizdən eşitdikdə, sevincimizin həddi-hüdudu olmadı.
Cənab Prezident, Siz eyni zamanda, bütün Türk Dünyasının qəhrəmanısınız!
Kəlbəcərdə Sizi qarşılamaq, qonaq etmək ümidi ilə yaşayıram”.
Xalidə Əsgərovadan, Gəncə, Azərbaycan
Mən bir şəhid anası kimi Sizin Azərbaycan torpaqlarının, xüsusilə də Fizulinin və Lələtəpə yüksəkliyinin erməni daşnaklarından geri almağınız münasibəti ilə Sizə təşəkkürümü bildirirəm.
Yeganə oğlum, kapitan Zaur İsmayılov 2004-cü ildən Horadiz qəsəbəsindəki hərbi hissədə xidmət edirdi. Gecə-gündüz dincəlmədən əsgərləri ilə birlikdə Lələ təpə yüksəkliyinin geri alınmasına hazırlaşırdı və hər zaman Sizin əmrinizi gözləyirdi.
Oğlum Lələ təpə yüksəkliyi uğrunda gedən döyüşlərdə yaralanan əsgərləri səngərdən çıxarıb geri qayıdanda ürəyindən vurulmuşdu.
Mən öz oğlumla fəxr edirəm. Vətən sağ olsun! Bir ana kimi həm sevinirəm, həm də kədərlənirəm. Sevinirəm ona görə ki, Qarabağdakı torpaqlarımız geri alınır. Kədərlənirəm ona görə ki, bu günü görmədi, amma əminəm ki, oğlum Zaurun ruhu şaddır.
Arzum budur ki, gün o, gün olsun ki, bütün torpaqlarımız geri alınsın. Tezliklə, qələbə bizim olsun. Uca Tanrı Sizi qorusun. Azərbaycan xalqına çox görməsin”.
Besik Kuribabaşvilidən, Şəki, Azərbaycan
Mən 1983-cü ildə Qax rayonunun Meşəbaş kəndində anadan olmuşam. Hərbi xidmətimi 2002-ci ildə Füzuli rayonunun Alxanlı kəndində yerləşən hərbi hissədə tank əleyhinə raket qurğusunun baş atıcısı və manqa komandirinin müavini vəzifəsində yerinə yetirmişəm.
Sizin məlum Fərmanınızı böyük sevinc və fəxr hissi ilə qarşıladıq. Vətənimizin işğal altında olan torpaqlarının azad olunması vaxtı, nəhayət gəlib çatdı. Çoxdan gözlədiyimiz an, səbirsizliklə arzuladığımız zəfər yürüşü üçün bizlərə imkan yaratdığınıza görə Sizə dərin minnətdarlığımızı bildiririk.
Cənab Prezident, Vətənimin bu ağır, lakin şərəfli zamanında, ürəklərin cəbhə üçün, torpaq üçün döyündüyü bir vaxtda, hamının bir nəfər kimi “Qarabağ” deyərək mübarizəyə qalxdığı anda mən də bir Azərbaycan vətəndaşı və azsaylı xalqın nümayəndəsi kimi, Vətən qarşısında müqəddəs borcumu yerinə yetirmək istərdim. Cənab Ali Baş Komandan, doğma torpaqlarımızı düşməndən azad etmək üçün, canımdan və son damla qanımdan keçməklə şəhid olmağa hazıram. Şəhidlik zirvəsinə ucalmaq ömür boyu arzusunda olduğum xoşbəxtliyi yaşamaq deməkdir mənim üçün.
Ulu Öndərimizin layiqli davamçısı kimi Sizə və rəşadətli Ordumuza bu şərəfli yolda böyük uğurlar arzulayıram.
Vətənə verəcəyim candır.
Firdovsi Təhməzovdan, Laçın, Azərbaycan
Mən 1992-1994-cü illərdə bir qolum olmadan Qarabağ döyüşlərində iştirak etmişəm. Torpaqlarımızın azad edilməsi, otuz ildən bəri narahat qalmış şəhid ruhlarının şad olması, mənfur erməni faşistlərinin öz layiqli cəzasını alması üçün hazırda gedən döyüşlərdə də iştirak etməyə hazıram.
Əmrinizdəyəm, müzəffər Ali Baş Komandan!
Abil Məmmədovdan, Tərtər, Azərbaycan
Mən və ailəm Sizin apardığınız siyasəti bəyənir və dəstəkləyirik. Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda apardığınız bu haqq mübarizəsində Sizə uğurlar və Qələbə arzulayırıq.
Bu gün hər bir azərbaycanlı öz Ali Baş Komandanı və Ordusu ilə haqlı olaraq fəxr edir. Uzun illər çəkilən zəhmətin, həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlərin nəticəsini, bəhərini görürük.
Cənab Prezident, Allah Sizi və əsgərlərimizi qorusun.
Elmin Şıxalıyevdən, Füzuli, Azərbaycan
“Müzəffər Ali Baş Komandanımız.
Siz xalqımızın yenilməz Sərkərdəsisiniz. Artıq hər birimizin ürəyində Sizin qəhrəmanlıq abidəniz ucalıb.
İnanırıq ki, Vətən müharibəmizdən qələbə ilə çıxacağıq. Füzuli rayonunun, xüsusilə anadan olduğum Aşağı Seyidəhmədli kəndinin işğaldan azad olunmasına görə Sizə minnətdarlığımı və daim siyasətinizi dəstəklədiyimi bildirirəm. Hər zaman Sizinləyik! Qarabağ Azərbaycandır!”
Qubadlı rayonunun ziyalılarından, Qubadlı, Azərbaycan
“Hörmətli cənab Prezident, müzəffər Ali Baş Komandan.
Komandanlığınızla sentyabrın 27-dən başlanan Qurtuluş Savaşı hər gün yeni qələbələrlə xalqımızı sevindirir, vətəndaşlarımıza sonsuz ruh yüksəkliyi bəxş edir.
Bizim üçün Azərbaycanın hər qarış torpağı doğmadır, əzizdir. Ancaq etiraf edək ki, dünyaya göz açdığımız, 28 ildən bəri həsrət qaldığımız, əzizlərimizin cismi uyuyan Qubadlının yağı düşməndən azad edilməsi xəbərini Sizin dilinizdən eşitmək, ekran-efirdə görüb izləmək bir özgə hissdir. Bizim həyatımızda, mənəvi dünyamızda Qubadlının başqa yeri var. Bu xoş xəbərin bəxş etdiyi duyğunu sözlə ifadə etmək çox çətindir. İnanırıq ki, tezliklə hər birimizin o torpaqları ziyarət etmək, o ellərə dönmək arzumuz gerçəkləşəcəkdir. Xalqımız Laçın, Kəlbəcər, Şuşa, Xankəndinin də yağı tapdağından qurtuluş xəbərini Sizdən eşitmək arzusu ilə yaşayır.
Hər birimiz yaxşı anlayırıq ki, bu zəfər, bu qalibiyyət yürüşü yalnız Sizin siyasi iradəniz, qətiyyətinizin, güclü təzyiqlərə sinə gərib maneələri dəf edən zəkanızın bəhrəsidir, bu qələbələr yalnız Sizin hərbi sərkərdəlik bacarığınız, Milli Ordumuza ilham, güc- qüvvət verən komandanlıq məharətiniz sayəsində gerçəkləşib. Sizinlə fəxr edirik, ən böyük minnətdarlığımız Sizədir. Xalqımızın milli qürur hisslərinin özünə qaytarılması, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi Sizin adınıza yazılan əbədi şöhrət, şərəf-şandır. Uşaqdan böyüyə hər bir azərbaycanlının qəlbində bu gün bir İlham Əliyev sevgisi boy atıb, ucalıb. İşğaldan azad edilən hər bölgəmizin ən uca zirvəsində Sizin adınız, surətiniz əbədi heykəlləşəcəkdir, çünki bunu yalnız Sizin kimi qüdrətli Prezident, Komandan reallaşdıra bilərdi. Azərbaycanı əsarətə baş əyməyən xalqı ilə, hərb meydanında savaşmağı, döyüşməyi bacaran ordusu ilə, bütün gücü ilə dünyaya tanıdan, qəbul etdirən Siz oldunuz. Hər zaman Sizinləyik, ölkəmizi işıqlı günlərə aparan siyasətinizi dəstəkləyənlərin ön sırasındayıq. Bizlərə bu sevincli və qürurverici günləri yaşatdığınız üçün Sizə sonsuz təşəkkürümüzü bildiririk.
Var olun, 100 yaşayın! Allah Sizi, ailənizi qorusun, qalib Prezident, müzəffər Ali Baş Komandanımız!
Sonsuz sevgi və ehtiramla...”
Nanə Babayevadan, Sumqayıt, Azərbaycan
Oktyabrın 26-da xalqa müraciət edərkən söylədiyiniz nitqlə bir daha xalqımızın Prezidenti olduğunuzu sübut etdiniz.
Siz hər dəfə deyirsiniz “Biz haqq, ədalət istəyirik!”. Xalq da bu haqq yolunda Sizin arxanızdadır, Sizinlə birlikdədir. Bu işdə Sizin də bütün varlığınızla xalqın yanında olmağınızdan qürur duyuruq. Allah haqq işimizdə bizə, əsgərlərimizə kömək olsun.
Yaşasın Azərbaycan Ordusu! Qarabağ Azərbaycandır!”
Orxan Hüseynovdan, Ucar, Azərbaycan
Bu çətin və şərəfli gündə Sizin əmrinizlə əks-hücum əməliyyatı nəticəsində və güclü Azərbaycan Ordusunun şücaəti sayəsində torpaqlarımızın işğaldan azad olunması münasibətilə Sizi ailəmiz və ucarlılar adından səmimi qəlbdən təbrik edirəm.
Müzəffər Ali Baş Komandan, Sizin hər dəfə xalqa müraciətinizi səbirsizliklə izləyirik, bilirik ki, bizi sevindərəcəksiniz.
Azərbaycanın haqq işində şanlı qələbələrlə yeni tarix yazan müzəffər Ali Baş Komandanımızla daim qürur duyuruq!
Biz zəfər çalacağıq! Nə yaxşı ki bizim Prezidentimizsiniz! Biz həmişə Sizinləyik!
Günel Allahverdiyevadan, Qubadlı, Azərbaycan
Siz bu günlərdə Azərbaycan tarixinin ən şərəfli səhifəsini yazırsınız. Cəbhədə şanlı Ordumuzun şücaəti, siyasi arenada Sizin qətiyyətiniz, iradəniz hər birimizi qürurlandırır.
Mən Qubadlıdan köçkün düşəndə 8 yaşım vardı. Ürəyimizdə müharibənin açdığı yaralarla böyüdük. Amma bu günlərdə torpaqlarımızın azad olunması xəbəri yaralarımıza məlhəm oldu. Qubadlı sakini kimi öz adımdan və bütün qubadlılar adından Sizə və müzəffər Ordumuza dərin minnətdarlığımızı bildirirəm.
Qarabağ bizimdir, zəfər bizimlədir!”
Səidə Məhərrəmovadan, Qubadlı, Azərbaycan
Bizə bu qələbə sevinclərini yaşatdığınız üçün minnətdaram. Azərbaycanın üçrəngli Bayrağı Şuşada və işğal altında olan digər torpaqlarımızda dalğalanacaq. Azərbaycan xalqı Sizi sevir və Sizinlə qürur duyuruq.

President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev continues to receive letters:
From Sarigul Savzaliyeva, Sakarya, Türkiye
‘Dearest President, much-respected Mr. Supreme Commander-in-Chief!
I am originally from Türkiye, while my spouse comes from Azerbaijan. I love history very much and I am a history teacher. I would read about the massacres in Karabakh, in Khojaly, with tears in my eyes during my history lessons at university.
Meanwhile, I am watching the Azerbaijani army make history under Your leadership with tears of joy.
Please, do not have the slightest doubt that I will teach Your efforts that will become the turning point in the history of Azerbaijan to future generations.
We wholeheartedly support Your struggle to clear Karabakh from the enemy.
I would like to declare that we are ever ready to sacrifice our lives for Azerbaijan like every resident of the Republic of Türkiye under the leadership of our beloved President Recep Tayyip Erdogan. As Your beloved father, the great leader Heydar Aliyev said, we are one nation, two states. God willing, the victory will belong to the Azerbaijani army.
May God protect You and our heroic soldiers.’
From Atila Mehmet, Mersin, Turkiye,
‘Much respected President,
I pray to God for mercy and tenacity to You and Your people and for Your martyrs to rest in peace. I would want nothing more but to share Your burden and stand shoulder-to-shoulder with You in the challenges You are facing.
May Allah protect You, us, and the entire Islamic world. May He bless and protect You. Our treacherous enemies, always scheming against us, have finally seen what real power is.
I pray to God Almighty to aid Your people to recover Your occupied lands. As a Turk, I would like to always stand by Your side in Your struggle and serve the idea of ‘One nation, two states’. I am with You with my heart, soul, and prayers.
It would be an honour for me to fight alongside my brothers in restoring justice and, God willing, rise to martyrdom.
We no longer want our mothers and fathers to shed tears and our children to grow up without parents.
God bless You!’
From Galamirza Masiyev, Baku, Azerbaijan
‘Honourable Mr. President, our victorious Supreme Commander-in-Chief,
We, the citizens of Azerbaijan, have always believed in Your slogan ‘Azerbaijan is a strong state with a powerful army’. We were simply growing impatient at times. But we’ve also wholeheartedly believed that no one knew ‘what, when and how to do’ things.
We are so happy that our generation, the founders of independent Azerbaijan, were lucky enough to witness these days thanks to You. We are proud of our state, our Leader, our invaluable Commander, who is authoring magnificent history. A Leader, who organized and ensured the recovery of our territorial integrity, national identity, honour, and dignity has forever gone down in history as the Leader of our nation.
I am confident that the most productive and creative period of ‘Forward with Ilham’ is starting only now. I congratulate You and our people on these achievements. May God protect all our soldiers and officers, including my son who has volunteered for the frontline, and bestow victories upon us.
Victory belongs to us, Karabakh is Azerbaijan!’
From Rovshan Rustamov, Ismayilli, Azerbaijan
‘Our dear President,
I thank You for ending this 30-years’ longing for our lands and for the victories our glorious Army is penning every day under Your leadership.
Mr. President, I strongly believe that You are the National Hero of the Republic of Azerbaijan. The entire Azerbaijani nation is proud of You. The Azerbaijani flag is raised in all the regions and villages we liberate from occupation every day. I am confident that all our lands will soon be recovered from the enemy foothold and the Azerbaijani flag will undulate proudly in all our cities and districts.
May God bless You and May You ever be the protector of the Azerbaijani people!’
From Rovshan Zamanov, Mingachevir, Azerbaijan
‘Dear Supreme Commander-in-Chief!
The entire Azerbaijani nation stands with You. I, a citizen of Kalbajar, am proud of You. I am proud to have a Supreme Commander like You.
May God protect our victorious Army!
You are a Commander, whose name will go down in the history of Azerbaijan in golden letters! All people of Azerbaijan stand by You.
Our joy knew no boundaries as You personally delivered the news of the liberation of our occupied lands, including a part of Kalbajar.
Mr. President, You are also the hero of the entire Turkic world!
I live in the hopes and dreams of welcoming and hosting You in Kalbajar.’
From Khalida Asgarova, Ganja, Azerbaijan
I, a mother of a martyr, thank You for the recovery of our lands, especially Fuzuli and the Lalatapa height, from the Armenian dashnaks.
My only son, Captain Zaur Ismayilov, served in a military unit in Horadiz settlement starting 2004. He and his soldiers trained day and night for the liberation of the Lalatapa height and awaited Your order.
My son was shot in the heart as he rescued the wounded soldiers from the trenches in the battles for Lalatapa.
I am proud of my son. Long live the Motherland! I both rejoice and grieve as a mother. I am happy because our lands in Karabakh are being recovered. I grieve because my son did not live to see these days, but I am confident that he can finally rest in peace.
My only wish is to see all our ranks liberated. May we soon win a victory. May God Almighty protect You. May He always bless You.’
From Besik Kuribabashvili, Sheki, Azerbaijan
I was born in Meshabash village in Gakh in 1983. I served as the chief gunner of an anti-armour missile and deputy squad commander in the military unit in Alkhanli village, Fuzuli, in 2002.
We were overjoyed and proud to hear Your order. The time has finally ripened to liberate our occupied lands. We thank You wholeheartedly for giving us the opportunity for the moment we have yearned for, for the triumphant march that we all eagerly desired.
Mr. President, I, too, would like to fulfil my sacred duty before the Motherland as an Azerbaijani and a representative of a national minority at this difficult, yet glorious, time for our country, when all hearts beat along our sons at the front and everyone has risen to fight as one, chanting ‘Karabakh!’. Mr. Supreme Commander-in-Chief, I am ready to become a martyr, sacrificing my life and blood to the very last drop to liberate our homeland from the enemy. Rising to the heights of martyrdom is the ultimate happiness I have dreamed of all my life.
I wish You, as the worthy follower of our Great Leader, and our valiant Army great success on this glorious path.
I am ready to give my life for my country.
From Firdovsi Tahmazov, Lachin, Azerbaijan
I took part in the Karabakh battles without an arm from 1992 through 1994. I am ready to join the ongoing battles to liberate our lands so that our martyrs, troubled for thirty years, can finally rest in peace and the Armenian fascists get the retribution they deserve.
I am ever at Your disposal, our victorious Supreme Commander!
From Abil Mammadov, Tartar, Azerbaijan
My family and I applaud and support Your policy. We wish You success and victory on this path of justice You have embarked upon for the territorial integrity of our homeland.
Every Azerbaijani today is righteously proud of their Supreme Commander-in-Chief and Army. We are bearing the fruit of hard work and purposeful actions of many years.
Mr. President, may God protect You and our soldiers.
From Elmin Shikhaliyev, Fuzuli, Azerbaijan
‘Our victorious Supreme Commander-in-Chief,
You are the invincible General of our people. Our hearts bear Your heroic monument for life.
We truly believe that we will come out victorious in our Patriotic War. I thank You for the recovery of Fuzuli, especially the village of Ashaghi Seyidahmadli where I was born, and declare that I always support Your policy. We always stand by You. Karabakh is Azerbaijan!’
From the Gubadli intellectuals, Gubadli, Azerbaijan
‘Dear Mr. President, victorious Supreme Commander-in-Chief,
The Patriotic War, launched under Your command on 27 September, has bestowed great joy upon our people with new victories every day and greatly boosted morale.
Every inch of Azerbaijani land is dear to us. But we must admit that hearing You personally announce the delivery of Gubadli from the enemy, the land we have longed for these past 28 years, where our loved ones are resting eternally, was beyond what words could ever express. Gubadli holds a special place in our lives and spiritual world. We do not know a way to fully express our joy. We truly believe that our dreams of visiting those lands and returning home will soon come true. Our people live with the deepest desire to hear from You the news of liberating Lachin, Kalbajar, Shusha, and Khankendi from the hated enemy.
We all perfectly understand that this victory, this victorious march, is the product of Your political will, Your determination, Your intelligence that has resisted the strongest pressures and overcome many obstacles. These victories have been possible only thanks to Your military prowess and commanding skills that inspire and strengthen our National Army. We are proud of You and endlessly thankful to You. Restoring our pride as a nation and our territorial integrity is an eternal service You have rendered for our people. From children to adults, everybody has a growing love for Ilham Aliyev in their hearts. Your name and image will forever be carved on the highest peak in every region recovered from occupation because it was a feat only a powerful President and Commander like Yourself could have achieved. It was You, who introduced Azerbaijan to the entire world with its people who would never submit to slavery and an army with excellent military prowess on the battlefield. We are forever with You and at the forefront of supporters of Your policy that will lead our country to brighter days ahead. We are eternally grateful to You for bestowing these joy and glorious days upon us.
May You live a hundred years! May God protect You and Your family, our victorious President, our triumphant Supreme Commander-in-Chief!
With utmost love and respect…’
From Nana Babayeva, Sumgait, Azerbaijan
‘Dear Mr. President!
You proved once again that You are indeed the President of our people with the speech You addressed to the nation on 26 October.
You have always said ‘We want truth and justice!’. The people stand behind You on this path of justice. We are ever with You. We are proud that You have given everything to Your work and stand strongly with our people. May Allah help us and our soldiers on our path.
Long live the Azerbaijani Army! Karabakh is Azerbaijan!’
From Orkhan Huseynov, Ujar, Azerbaijan
I wholeheartedly congratulate You on behalf of our family and all people of Ujar on this difficult, yet glorious day, on the liberation of our lands from occupation thanks to the counterattack operations launched upon Your order and the bravery of the mighty Azerbaijani Army.
Victorious Commander, we look forward to Your addresses to the nation and are confident that You will deliver joyous news.
We are ever proud of our victorious Supreme Commander-in-Chief who is opening a new page of glorious victories for Azerbaijan’s righteous cause!
We will win! We are happy to have You as our President! We are ever with You!
From Gunel Allahverdiyeva, Gubadli, Azerbaijan
You are penning the most glorious page in the history of Azerbaijan. We are all extremely proud of the heroism our glorious Army is demonstrating at the frontline, and Your determination and ironclad will in the political arena.
I was only 8 when I was displaced from Gubadli. We have grown up with the wounds of war in our hearts. But the recent news of the liberation of our homelands has been a salve for our bleeding hearts. I would like to wholeheartedly thank You and our victorious army on behalf of myself as a Gubadli resident and all the people of Gubadli.
Karabakh belongs to us, victory is ours!’
From Saida Maharramova, Gubadli, Azerbaijan
I thank You for bestowing the joy of victory upon us. The tricolour flag of Azerbaijan will proudly undulate in Shusha and all our other occupied lands. The people of Azerbaijan love You and are proud of You.