Baş prokuror Kamran Əliyev Özbəkistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bəhrom Əşrəfxanov ilə görüşüb
Oktyabrın 27-də Baş prokuror Kamran Əliyev Özbəkistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bəhrom Əşrəfxanov ilə görüşüb
Qonağı səmimi salamlayan Baş prokuror Azərbaycanla Özbəkistan arasında ənənəvi dostluq və tərəfdaşlıq əlaqələrinə, bütün sahələrdə işgüzar münasibətlərin mövcudluğuna toxunaraq, əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini, hər iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişlənməsində dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, keçirilən görüşlərin mühüm əhəmiyyətini qeyd edib.
Səfir Bəhrom Əşrəfxanovu ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibəti ilə təbrik edərək ona uğurlar arzulayan Baş Prokuror, sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin ağır artilleriya və raket qurğularından atəşə tutulması nəticəsində dinc mülki əhalimizə qarşı sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlərin törədilməsini, o cümlədən 4, 11 və 17 oktyabr tarixlərində Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncənin raket zərbələrinə məruz qalmasını qeyd etməklə xüsusilə vurğulayıb ki, ümumilikdə mülki əhalidən 65 nəfər həlak olub, onlardan 18-i qadın, 10-u uşaq olub, 71-i qadın, 33-ü uşaq olmaqla 308 nəfər yaralanıb, 2312 yaşayış evinə, 90 çoxmərtəbəli binaya və 405 mülki infrastruktur obyektlərinə külli miqdarda ziyan dəyib.
Həmçinin, Kamran Əliyev Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü ilə əlaqədar İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası çərçivəsində müvafiq bəyanatların qəbul edilməsinə üzv dövlət olaraq Özbəkistanın verdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən səfir ikitərəfli münasibətlərə toxunaraq Özbəkistan Azərbaycanla əlaqələrə böyük önəm verdiyini və münasibətlərin yüksək səviyyədə və müvəffəqiyyətlə inkişaf etdiyini bildirib.
Bəhrom Əşrəfxanov ölkəmizlə Ermənistan arasındakı mövcud münaqişə barədə fikir mübadiləsi aparılarkən ölkəsinin 27 il ərzində rəsmi mövqeyininin dəyişməz qaldığını bildirirək, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün Özbəkistan dövləti tərəfindən tanındığını və Dağlıq Qarabağ ərazisinin ölkəmizin tərkib hissəsi olmasını təsdiqlədiklərini qeyd etməklə, birmənalı olaraq münaqişənin BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrində nəzərdə tutulmuş qaydada baza prinsipləri əsasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həllinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinin raket atəşinə tutulmasının ölkəsi tərəfindən pislənildiyini, Gəncə şəhərində törədilmiş cinayətlərin nəticələri ilə yerində tanış olduğunu bildirmiş, bu hadisələrin dünya ictimaiyyətinə tanıdılması məqsədilə Baş Prokuroluq tərəfindən keçirilmiş brifinqlər, verilən məlumatlar və görülmüş digər tədbirlərin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulamaqla bu kimi görüşlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Səfir, ölkəsinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Hüquqları Şurasının üzvlüyünə seçilməsində Azərbaycan dövlətinin verdiyi dəstəyə görə öz təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra hər iki dövlətin prokurorluq orqanları arasında əməkdaşlıq, cinayət işləri üzrə hüquqi yardım, ekstradisiya və sair məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Prosecutor General Kamran Aliyev meets with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Republic of Uzbekistan to Azerbaijan Bahrom Ashrafkhanov
On October 27, Prosecutor General Kamran Aliyev met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan Bahrom Ashrafkhanov.
Warmly welcoming the guest, the Prosecutor General touched upon the traditional friendship and partnership relations between Azerbaijan and Uzbekistan, the existence of business relations in all fields, underlined the successful development of relations, the importance of mutual visits and meetings of the presidents in the expansion of cooperation between the two countries.
The Prosecutor General informed that as a result of the heavy artillery and missile attacks on the residential areas of Azerbaijan, Armenian armed forces starting from September 27, committed crimes against peace and humanity targeting peaceful civilian population. He stated that Armenians made missile attacks on Ganja, the second largest city of Azerbaijan, on October 4, 11 and 17, killing 65 civilians, including  18 women and 10 children, injuring 308, including 71 women, 33 children, and inflicted damage on  2312 residential houses, 90 multi-storey buildings and 405 civil infrastructure objects.
Bahrom Ashrafkhanov stated that the official position of his country regarding the conflict has remained unchanged for 27 years, noting that Uzbekistan recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and that the Nagorno-Karabakh territory is an integral part of our country. He emphasized the importance of the solution to the conflict within the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan based on the basic principles as provided for in the relevant resolutions of the UN Security Council.
The Ambassador stated that his country condemned the missile fire on the civilian settlements of Azerbaijan by the armed forces of Armenia, that he was familiar with the consequences of the crimes committed in the city of Ganja. He emphasized that the briefings held by the Prosecutor General's Office, the information provided and other measures taken in order to introduce these events to the world community are of particular importance.
Later, the sides exchanged views on cooperation, legal assistance in criminal cases, extradition and other issues between the prosecutor's offices of both states.