Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin ünvanına yeni-yeni məktublar gəlir.
Ağamirzə Atayevdən, Dağıstan, Rusiya
Mənim 39 yaşım var, Dağıstan Respublikasının Dərbənd rayonunda Heydər Əliyev adına Cemikənd orta məktəbində işləyirəm.
Qarabağdakı ordunuzun əks-hücum əməliyyatlarını izləyirəm. Qarabağ torpaqlarının azad edilməsi xəbərləri gələndə özümü çox xoşbəxt hiss edirəm və hər gün yeni xəbərlər gözləyirəm. Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan şəhərlərinə və işğaldan azad edilmiş digər kəndlərə, qəsəbələrə görə çox sevindim.
Qubadlı, Laçın, Xankəndi, Şuşa, Kəlbəcər şəhərlərinin işğaldan azad olunmağını da səbirsizliklə gözləyirəm.
Mən də növbəti yay tətilimi Azərbaycanda keçirmək və Şuşada qalmaq istəyirəm. Gənc nəslin Azərbaycan və Qarabağ həqiqətlərini bilmələrini və ermənilərin yalanlarına inanmamalarını istəyirəm.
Cənab Prezident, Sizə və bütün əsgərlərinizə doğma torpaqların azad edilməsinə görə təşəkkür edirəm və yeni-yeni uğurlar arzulayıram.
Uca Allah Sizi və əsgərlərinizi qorusun”.
Mətin Məsimlidən, Kaliforniya, ABŞ
“Hörmətli cənab Prezident,
Azərbaycan xalqı tarix boyunca müxtəlif qələbələrə və uğurlara imza atıbdır. Əsası ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və daha sonra Sizin Prezidentliyiniz dövründə həm maddi-texniki bazası möhkəmləndirilmiş, həm də peşəkarlığı artırılmış müzəffər Azərbaycan Ordusu sentyabr ayının 27-dən başlayaraq Azərbaycan torpaqlarını böyük bir şücaətlə düşməndən azad edir. Bu, bir Azərbaycan gənci kimi məni çox qürurlandırır və sevindirir. Bu qələbəni Azərbaycan xalqına Sizin aparmış olduğunuz uğurlu siyasətiniz, qətiyyətiniz və inamınız yaşadır. Azərbaycan Ordusu Sizin rəhbərliyinizlə Azərbaycanın zəfər tarixini xalqımızın yaddaşına şanlı hərflərlə yazır. Mən bir Azərbaycanlı gənci olaraq Sizinlə fəxr edir və hər zaman əmrlərinizi gözləyirəm. Azərbaycanın parlaq gələcəyinin yalnız Sizin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın apardığı siyasi yolda olduğuna inanıram. Hər zaman Sizi dəstəkləyir və özümu həmişə bu yolda görməkdən sonsuz bir qürur duyuram.
Hal-hazırda Kaliforniya Universitetində magistr təhsili alıram. Amerikada yaşadığım bu 8 illik təhsil dönəmində öyrənmiş olduğum texnoloji və iqtisadi bilikləri təhsilimi bitirdikdən sonra vətənimin inkişafı üçün Azərbaycanda tətbiq edəcəyim günü böyük bir səbirsizliklə gözləyirəm.
Mən Azərbaycan əsgəri və iqtisadi-texnologiya mütəxəssisi kimi vətənimə və dövlətimə xidmət edəcəyəm və bundan həmişə qürur duyacağam. Sonda, sözlərimi bu şüarla bitirmək istəyirəm:
Yaşasın Ali baş komandan!
Muraz Davidov və başqalarından, Təl-Əviv, İsrail
Sizi İsraildə yaşayan, əslən Azərbaycandan olan dağ yəhudiləri adından salamlayırıq. Harada yaşamağımızdan asılı olmayaraq, Azərbaycan bizim doğma Vətənimizdir.
Biz Sizinlə fəxr edir, Sizə inanırıq, cənab Prezident.
Nihad Əsgərovdan, Salyan, Azərbaycan
“Hörmətli Prezidentim.
Mən 6-cı sinifdə oxuyuram. Yaşım yol versəydi torpaqlarımızın azadlığı uğrunda döyüşlərə mən də can-başla qatılardım. Bu məktubla Sizə bildirmək istəyirəm ki, biz Sizə və rəşadətli Ordumuzun igid əsgərlərinə inanırıq. Əminik ki, Azərbaycan Ordusu şanlı üçrəngli Bayrağımızı Qarabağda dalğalandıracaq.
Allah Azərbaycanımızı, müzəffər Ordumuzu və Sizi qorusun, cənab Prezident!
Yaşasın Azərbaycan Ordusu!
Əlipənah Soltanovdan, Sabirabad, Azərbaycan
“Əziz və hörmətli Prezidentimiz.
Sentyabrın 27-dən indiyədək bizə yaşatdığınız xoş günlərə görə Sizə minnətdarlığımı bildirirəm. Biz Sizin və şanlı Ordumuzun sayəsində işğal altında olan torpaqlarımızın tamamilə işğaldan azad olunacağına bütün qəlbimizlə inanırıq.
Yaşasın xalqımız, yaşasın Prezidentimiz, yaşasın Ordumuz! Qarabağ Azərbaycandır!”
Mahir Dəmirlidən, Ağsu, Azərbaycan
Sizin uğurlu yolunuzu hər zaman dəstəkləyib, dəstəkləyir və dəstəkləyəcək bir vətəndaş olaraq əldə etdiyiniz nailiyyətlərə hər zaman sevinir və uğurlarınızın gələcəkdə də çox olmasını arzu edirəm. Arzu edirəm ki, Şuşada, Kəlbəcərdə və digər işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunmasını tezliklə xalqımıza bəyan edəsiniz. Ailəliklə Sizi sevir və dəstəkləyirik”.
Nigar Məmmədovadan, Gəncə, Azərbaycan
Şükürlər olsun ki, Sizin rəhbərliyiniz altında davam edən əks-hücum əməliyyatı ilə işğal olunan torpaqlarımızı geri alırıq. Sizin əzminiz, ordumuzun gücü, xalqımızın duaları ilə çox qısa bir zamanda geri qalan torpaqlarımızı da qarış-qarış alacağımıza əminəm. Mən hər zaman, hətta qarabağlı olmasam belə, sanki o torpaqlarda yaşamış biri kimi Qarabağın həsrətində olmuşam. Heç vaxt qəlbimdəki ümid sönməyib və şükürlər olsun ki, mənim kimi insanların ümidini və inamını doğruldur və bizləri sevindirirsiniz. Mən Sizin bütün çıxışlarınıza dəfələrlə xüsusi diqqətlə baxır və qürurlanıram. Siz xalq kimi danışır və xalqın sözünü deyirsiniz. Bizim qəlbimizdən keçənləri dünyaya Siz çatdırırsınız. Sizin qətiyyətli mövqeyiniz, cəsarətli çıxışlarınız bizi daha çox qüvvətləndirir və qələbəyə daha çox inandırır. Siz və bizim yenilməz ordumuz qələbəyə doğru iri addımlarla addımlayır və biz bunu gördükcə sevinir, sevincdən gözlərimiz yaşarır. Keçirdiyimiz hissləri söz ilə ifadə etmək mümkün deyil. Mən ömrüm boyunca bu qədər qüruru, sevinci birlikdə yaşamamışam. Bizə yaşatdığınız bu hisslər üçün Sizə minnətdarıq”.
Ayaz Həziyevdən, Zəngilan, Azərbaycan
İlk öncə Sizinlə öz sevincimi paylaşmaq istərdim. Mən şəhid Rəhman Həziyevin oğluyam və əslən zəngilanlıyam. Sizə sonsuz təşəkkürümü bildirirəm, çünki Sizin və Ordumuzun sayəsində bu günlərdə qazanılmış qələbələrdən şəhidlərimizin ruhu şad oldu.
Var olun, müzəffər Ali Baş Komandanımız! Allah Sizi və əsgərlərimizi qorusun!
Biz birlikdə güclüyük!
Fəxrəddin Quliyevdən, Ağcabədi, Azərbaycan
Sizin rəhbərliyiniz altında Azərbaycan Ordusu tarix yazır. Azərbaycanın əsgər və zabitləri döyüş meydanında şücaət göstərir, qəhrəmanlıq nümayiş etdirir, düşmənin silahlı qüvvələrinə ağır zərbələr vuraraq torpaqlarımızı işğaldan azad edir.
Bir Azərbaycan vətəndaşı kimi, inanıram ki, zəbt olunmuş ərazilərimiz mənfur erməni tapdağından azad olunacaq, məcburi köçkünlərimiz öz torpaqlarına qayıdacaqlar. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü təmin olunacaq, doğma Qarabağımızda həyat davam edəcək.
Bildiyimiz kimi, müharibə heç vaxt itkisiz, şəhidsiz olmur. Polad iradəli Azərbaycan oğulları Vətən uğrunda canlarını qurban verir, şəhidlik zirvəsinə ucalır.
Vətən müharibəsində həlak olmuş bütün şəhidlərimizin qarşısında baş əyirəm. Onların hər birinə Allahdan rəhmət diləyirəm.
Azərbaycan Ordusuna eşq olsun!”
Qabil Qasımovdan, Qəbələ, Azərbaycan
Sizin uğurlu siyasətinizin və qüdrətli Ordumuzun rəşadəti nəticəsində otuz illik həsrətə son qoyulur. Torpaqlarımızı işğaldan azad etmək yolunda qazanılan qələbələr münasibətilə Sizi və bütün Azərbaycan xalqını təbrik edirəm. Mən və ailəm bir vətəndaş kimi bu uğurlara sevinirik.
İnşallah, işğal altında olan bütün torpaqlarımızdan düşmən qovulacaq və üçrəngli Bayrağımız ərazi bütövlüyü bərpa olunmuş bütün yaşayış məntəqələrində dalğalanacaq”.
Tərlan Şirinovdan, Siyəzən, Azərbaycan
Mən Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvü, ulu öndər Heydər Əliyev ideyalarının təbliğatçısıyam. Ölkə rəhbəri kimi apardığınız daxili və xarici siyasəti dəstəkləyirəm.
Hal-hazırda gedən müharibə şəraitində Azərbaycan Ordusunun qazandığı uğurlar Sizin adınızla bağlıdır. Məhz Sizin sayənizdə Azərbaycan Şərqə, Avropaya inteqrasiya etdi və dünyanın bir çox ölkələri ilə yaxşı əlaqələr qurdu. Şöhrəti artıqca sadəliyin zirvəsindən düşməyən, özünəməxsus dəsti-xəttilə seçilən bir rəhbər kimi xalq Sizə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanıma arxalanır və inanır.
Müzəffər Ali Baş Komandan, mən şəhid ailəsinin üzvüyəm. Qardaşım dövlətimizin ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan döyüşlərdə şəhid olub. Mən özüm Tovuz bölgəsində hərbi xidmət keçmişəm, hazırda səhhətimlə əlaqədar əməliyyat olunmuşam. Bununla yanaşı, ən azı cəbhə bölgəsində sürücü kimi işləyə bilərəm. Arzum ön cəbhədə xidmət edərək qardaşımın qisasını almaqdır. Bu arzumu yerinə yetirmək üçün əmrinizi gözləyirəm!”
Ziyadxan Mirzəyevdən, Ağcabədi, Azərbaycan
Öz adımdan və ailəm adından Sizə təşəkkür edirəm. Sizi öpüb bağrıma basıram.
Qələbə müjdələri ilə hamımızı sevindirirsiniz. Allah dayağınız və köməyiniz olsun.
Arzu edirəm ki, Sizə generalissimus rütbəsi verilsin və Qələbə günü Sizə təqdim olunsun. Həmçinin, Laçında ən yüksək zirvəyə “İlham zirvəsi” adı verək.
Ehtiqam Bağırovdan, Bakı, Azərbaycan
“Möhtərəm Prezident.
Azərbaycanın bu tarixi günlərində qəhrəman oğullarımız cəbhədə düşmənə qarşı şücaətlə döyüşürlər. Mən də Azərbaycanın bu şərəfli tarixində öz əlimdən gələni etməyə, düşməni tarixi torpaqlarımızdan qovmağa hazıram. Vətənin çətin günündə səhhətim imkan vermədiyi üçün məni cəbhəyə aparmırlar. Bir ata olaraq istəyirəm ki, hazırda cəzaçəkmə müəssisəsində məhkum həyatı yaşayan oğlum Bağırov Hacıbağır Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə igid oğullarımızla birgə çiyin-çiyinə döyüşsün. Bu, bütün azərbaycanlılar kimi bizim üçün də böyük fəxr olar”.
Fəxriyyə Cəfərovadan, Bakı, Azərbaycan
“Hörmətli, cənab Prezidentimiz!
Mən bu çətin, lakin zəfər qazandığımız bu günlərdə Sizi və xalqımızı təbrik edirəm. Allah Sizə can sağlığı versin. Nə yaxşı ki , Azərbaycanlıyam, nə yaxşı ki, Sizin kimi Prezidentimiz var. Sevinci və kədəri eyni anda yaşayırıq. Mənim də yaxınlarım hal-hazırda Qarabağımız uğrunda döyüşlərdə iştirak edir. Allah Ordumuzu və xalqımızı qorusun! Biz hamımız Sizi sevir və ürəkdən dəstəkləyirik. Qələbə bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır. Yaşasın Azərbaycan! Allah əsgərlərimizi qorusun. Dualarım Sizinlədir. Allah sizləri qorusun. Valideynlərim hər zaman bizə Qarabağın necə işğal olunduğunu danışırdı, lakin biz gənclər Sizin və güclü Ordumuz sayəsində Qarabağın necə işğaldan azad edildiyini danışacağıq. Qələbə sevincimiz çox yaxındadır. Biz buna inanırıq”.
Rövşən Əliyevdən, İsmayıllı, Azərbaycan
“Möhtərəm Ali Baş Komandan, cənab Prezident.
Bu gün Sizin uğurlu siyasətinizlə, Ordumuzun gücü, xalqımızın dəstəyi ilə erməni təcavüzkarları öz layiqli cavablarını alırlar. Rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qazandığı zəfərlərin qürur və iftixarını bizə yaşatdığınız üçün Sizə minnətdarıq. Hər zaman olduğu kimi, bu gün Sizə güvənir, Sizinlə qürur duyuruq! İnanırıq ki, Azərbaycanımızın görkəmli sərkərdələri sırasına Sizin adınız qızıl hərflərlə yazılacaq.
Cənab Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi, suverenliyi, bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə daim öndə olan İsmayıllı əhalisi, İsmayıllının təhsil işçiləri bu gün də Sizin sıravi əsgəriniz kimi, ön cəbhədə vuruşur, şəhidlik zirvəsinə ucalır, Azərbaycanımızın qəhrəmanlıq salnaməsini yazırlar. Yürütdüyünüz uğurlu siyasətiniz sayəsində doğma İsmayıllımızda böyük ruh yüksəkliyi yaşanır. Silahlı qüvvələrimizin şücaəti hər kəsdə tezliklə doğma torpaqlarımızın həqiqi sahiblərinə qaytarılacağına əminlik hissini daha da artırır.
Cənab Prezident, inşallah azad edilən torpaqlarımızda böyük quruculuq işlərinə başlanılacaq. Hər bir Azərbaycan vətəndaşı kimi, biz - İsmayıllının təhsil işçiləri də hər zaman Sizin arxanızdayıq! Doğma Azərbaycanımızın, doğma Qarabağımızın çiçəklənməsi naminə hər cür fədakarlığa hazırıq!
Allah dövlətimizi, Sizi, xalqımızı və Ordumuzu qorusun! Dilimizin əzbəri olan kəlmələri bir daha fəxrlə söyləyirik: Qarabağ Azərbaycandır!”
Tünzalə Əsədovadan, Füzuli, Azərbaycan
“Cənab Ali Baş Komandan!
Uca Tanrıdan Sizə cansağlığı, haqq işinizdə yardımçı olmasını diləyirəm. Doğma Füzuli torpaqlarının azadlığını bizə bəxş etdiyiniz üçün Sizə minnətdaram. Xoşbəxtliyimi sözlə ifadə etmək mümkün deyil. Əmin olun ki, xalqımızın Sizə olan sevgisini, inamını heç bir qüvvə sarsıda bilməz. Yaşından asılı olmayaraq hər kəs Sizin arxanızdadır. Bu gün erməninin atdığı raketlər belə bizi qorxutmur.
Əziz Prezidentimiz, Siz xalqın ən böyük arzusunu, Vətən torpaqlarının işğaldan azad olunmasını gerçəkləşdirən sehrli bir qüvvəsiniz. İnşallah, böyük Qələbəmizdən sonra Sizinlə görüşmək arzum da reallaşar. Bütün dualarımız Sizinlə və şanlı Ordumuzladır.
Tanrı Sizi və Azərbaycanımızı qorusun!”
Quba Mirzəyevadan, Abşeron, Azərbaycan
“Möhtərəm cənab Ali Baş Komandan.
Siz mənim üçün ideal şəxsiyyətsiniz. Sizə olan hörmətim dərin və sonsuzdur. Torpaqlarımızın geri qaytarılması uğrunda gedən bu mubarizədə Sizin əzminiz, qətiyyətiniz, peşəkar siyasətiniz və mərd oğullarımızın şücaəti nəticəsində hər gün yeni-yeni xoş xəbərlər alırıq. Bu xoş xəbərlərin davamlı olacağına, bütün əzəli və əbədi torpaqlarımızın mənfur düşməndən təmizlənib azad ediləcəyinə heç şübhəm yoxdur.
Allah Sizi və əsgərlərimizi qorusun. Allah yar və yardımçınız olsun.
Mahmud Sadıqovdan, Tovuz, Azərbaycan
Öncə zəfərimiz münasibətilə Sizi və xalqımızı təbrik edirəm.
Bu gün əldə etdiyimiz uğurlar ulu öndərimiz Heydər Əliyevin və Sizin uzaqgörən siyasətinizin nəticəsidir. Torpaqlarımız qarış-qarış, hissə-hissə düşməndən azad olunur.

President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of Armed Forces Ilham Aliyev continues to receive letters.
From Aghamirza Atayev, Dagestan, Russia
I am 39, and I work at Haydar Aliyev Secondary School in Jemikend, Derbent, Republic of Dagestan.
I have been following the counteroffensive by Your army in Karabakh. I feel extremely happy upon hearing the news of the liberation of Karabakh lands and look forward to more tides every day. I rejoice at the recovery of Jabrayil, Fuzuli, Zangilan, and other villages and settlements.
I can’t wait to see Gubadli, Lachin, Khankendi, Shusha, and Kalbajar liberated.
I would love to spend my next summer vacation in Azerbaijan and stay in Shusha. I would love the young generation to know the truths of Azerbaijan and Karabakh and not to fall for the Armenian lies.
Mr. President, I thank You and all Your soldiers for liberating Your native land and wish You more success.
May God Almighty protect You and Your soldiers.’
From Matin Masimli, California, USA
The people of Azerbaijan have achieved many victories and successes throughout history. The victorious Azerbaijani Army, founded by the national leader Heydar Aliyev and much improved professionally and infrastructurally during Your presidency, has been displaying true heroism while recovering the Azerbaijani lands from the enemy since September 27. This makes me extremely happy and proud as a young Azerbaijani. This victory is the product of Your successful policy, determination, and faith. The Azerbaijani Army under Your leadership is writing the victory history as we speak. As an Azerbaijani youth, I am proud of You and await Your orders. I truly believe that only the path You and First Vice President Mehriban Aliyeva are on can lead Azerbaijan to a bright future. My support for You is infinite and I am proud to see myself walking with You on this path.
I am currently pursuing a master’s degree at the University of California. I cannot wait for the day I can apply the technical and economic knowledge I have gained during these eight years of studies in America to develop my own country, Azerbaijan.
I will serve my motherland and state as an Azerbaijani soldier and an economy and tech expert and will always be proud of it. I would like to end with the following:
Long live the Supreme Commander-in-Chief!
Muraz Davidov and others, Tel Aviv, Israel
I salute You on behalf of the Mountain Jews, originally from Azerbaijan, living in Israel. Azerbaijan is our homeland, regardless of where we live.
We are proud of You and have faith in You, Mr. President.
From Nihad Asgarov, Salyan, Azerbaijan
I am in 6th grade. I would love to join the battles for the freedom of our lands if my age allowed so. I would like to let You know with this letter that we believe in You and our brave soldiers. We are confident that the Azerbaijani Army will raise the glorious tricolour flag in Karabakh.
May Allah protect our Azerbaijan, glorious Army, and You, Mr. President!
Long live the Azerbaijani Army!
From Alipanah Soltanov, Sabirabad, Azerbaijan
‘Our dear and respected President,
I would like to thank You for the joyous days You have been bestowing upon us since 27 September. We wholeheartedly believe that You and our glorious army will completely liberate our lands from occupation.
Long live our people, long live our President, long live our Army! Karabakh is Azerbaijan!’
From Mahir Demirli, Aghsu, Azerbaijan
I am overjoyed with Your achievements and wish You more success in the future. This comes from a citizen who always has, does, and will always support Your victorious path. I wish You to soon announce to recovery of Shusha, Kalbajar, and our other occupied lands. My entire family loves and supports You.’
From Nigar Mammadova, Ganja, Azerbaijan
‘Dear victorious Supreme Commander-in-Chief,
Thank God, we are recovering our occupied lands through the counteroffensive under Your command. I am confident that Your determination, the strength of our army, and the prayers of our people will lead to the liberation of the remaining occupied lands. Although I am not originally from Karabakh, I have always longed for those lands as if I had lived there.
The hope in my heart never died out and You have been living up to the hopes and faith of many people like me, thus making us extremely happy. I proudly watch all of Your speeches with great attentiveness multiple times. You speak for Your people from their very hearts. You convey our hearts to the world. Your resolute stance and courageous speeches make us stronger and confident in victory.
You and our invincible army are marching towards victory and our eyes tear up with joy as we watch it happen. There are no words to describe the feelings we have. I have never been this proud and joyous in my entire life. We are grateful to You for bestowing this joy upon us.’
From Ayaz Haziyev, Zangilan, Azerbaijan
I would like to share my joy with You. I am the son of martyred Rahman Haziyev and we originally come from Zangilan. I am endlessly thankful to You because the souls of our martyrs rejoice at our recent victories thanks to You and our Army.
Long live our victorious Supreme Commander-in-Chief! May God protect You and our soldiers!
We are stronger together!
From Fakhraddin Guliyev, Aghjabadi, Azerbaijan
The Azerbaijani Army is making history under Your command. The Azerbaijani soldiers and officers display true heroism on the battlefield, delivering heavy blows to the enemy armed forces and liberating our lands from occupation.
I believe, as an Azerbaijani citizen, that our occupied territories will be recovered from the hateful Armenian oppression, our IDPs will soon return home, our territorial integrity will be reinstated, and life will once again flow in our dear Karabakh.
There is no war without losses and martyrs. The iron-willed Azerbaijani sons are sacrificing their lives for the Motherland, becoming martyrs for their land.
I bow before all our martyrs who died in the Patriotic War. May they rest in peace.
Long live the Azerbaijani Army!’
From Gabil Gasimov,
Your successful policy and the valour of our mighty Army is putting an end to thirty years of longing. I congratulate You and the entire Azerbaijani nation on the victories won to liberate our lands. My family and I are rejoiced with these achievements as citizens.
God willing, we shall banish the enemy from all our occupied lands, raise our tricolour flag in every corner of our beautiful lands, and restore our territorial integrity.’
From Tarlan Shirinov, Siyazan, Azerbaijan
I am a member of the New Azerbaijan Party and a promoter of the ideas we have inherited from the great leader Heydar Aliyev. I support the domestic and foreign policy You pursue as the head of state.
The successes penned by the Azerbaijani Army in the current war are the product of Your vision. It is thanks to You that Azerbaijan has integrated into the East and Europe, having established good ties with many countries around the globe. You have always stood out among others with Your unique methods who remained simple no matter how much fame You gained. The people rely on and believe in You and the First Vice President Mehriban Khanum.
Victorious Supreme Commander-in-Chief, I am a member of a martyr family. My brother fell in the battles for the territorial integrity of our state. I served in the military in Tovuz and I have recently undergone surgery. But I can at least work as a driver at the front. My biggest dream is to join the battles and avenge my brother. I await Your order to fulfil this wish!’
From Ziyadkhan Mirzayev, Aghjabadi, Azerbaijan
I thank You on behalf of myself and my family. We would all love to envelop You in a hug. You are making us all happy with the news of victory. May God bless and help You.
I wish You to be given the rank of generalissimo to be awarded on Victory Day. We must also name the highest peak in Lachin the ‘Ilham Peak’.
From Ehtigam Baghirov, Baku, Azerbaijan
‘Dear President,
Our heroic sons are fighting bravely against the enemy at the frontline on these historical days for Azerbaijan. I, too, am ready to do my best, while we write the glorious history of Azerbaijan, and expel the enemy from our native lands. I am not accepted to join the battles due to my health on this difficult day for my Motherland. As a father, I would love for my son Hajibaghir Baghirov, who is currently in prison, to fight shoulder-to-shoulder with our brave sons in the battles for the territorial integrity of Azerbaijan. This would be a great honour for us as Azerbaijanis.’
From Fakhriyya Jafarova, Baku, Azerbaijan
‘Our dearest Mr. President!
I congratulate You and all our people on these difficult, yet triumphant days. May God bestow good health upon You. I am so happy to be an Azerbaijani and to have a President like You. These are the days of both sorrow and joy. Some of my relatives are also fighting in the battles for our Karabakh. May Allah protect our Army and nation! We all love You very much and wholeheartedly support You. Victory belongs to us! Karabakh is Azerbaijan. Long live Azerbaijan! May Allah protect our soldiers. I pray for You constantly. May God protect You. My parents used to always tell us how Karabakh was occupied, but we, the youth, will now be telling the story of how Karabakh is liberated from occupation thanks to You and our strong Army. The joy of victory is very close. We wholeheartedly believe it.’
From Rovshan Aliyev, Ismayilli, Azerbaijan
‘Respected Supreme Commander-in-Chief, Mr. President,
The Armenian aggressors are receiving the retaliation they deserve thanks to Your successful policy, our mighty Army, and the support of our people. We are thankful to You for the feelings of pride and joy of the victories of the valiant Azerbaijani Army. We trust You and are proud of You as ever! We truly believe that Your name will go down in history in golden letters among the eminent commanders of our dear Azerbaijan.
Mr. Supreme Commander-in-Chief, the people of Ismayilli, and the educational staff in Ismayilli, have always been at the forefront of our struggle for the independence, sovereignty, and integrity of the Republic of Azerbaijan. They now fight on the front as Your soldiers, sacrifice their lives, and rise to martyrdom, as they make the heroic history of Azerbaijan. The successful policy You pursue has greatly boosted morale in our dear Ismayilli. The heroism of our armed forces has strengthened our confidence that our dear native lands will soon be returned to their rightful owners.
Mr. President, God willing, we will soon start great reconstruction projects in our liberated lands. We, the educational field workers in Ismayilli, ever stand by You like all the people of Azerbaijan do! We are ready for all sacrifices for the prosperity of our native Karabakh, our dear Azerbaijan!
May God protect our state, You, our people, and our army! We proudly chant these words that are so dear to our hearts: Karabakh is Azerbaijan!’
From Tunzala Asadova, Fuzuli, Azerbaijan
‘Mr. Supreme Commander-in-Chief!
I pray the God Almighty for Your health and to help You on Your righteous path. I am grateful to You for bestowing upon us the liberation of our native Fuzuli lands. There are no words to describe my happiness. Please stay assured that no force in the world can shake the love and trust our people have in You. Everyone, regardless of age, stands by You. We do not even fear the rockets fired by the Armenians.
Our dearest President, You are the magical power that fulfills our people’s greatest wish, the liberation of our homeland from occupation. God willing, my dream to meet You in person will also come true after our Great Victory. All our prayers are with You and our glorious Army.
May God protect You and our dear Azerbaijan!’
From Guba Mirzayev, Absheron, Azerbaijan
‘Dear Mr. Supreme Commander-in-Chief,
For me, You are the perfect person. I have endless respect for You. We’ve been receiving wonderful tides of victory every day in our struggle for the recovery of our lands thanks to Your determination, professional policy, and heroism of our brave sons. I have no inkling of a doubt that You will continue delivering good news to us and all our ancient and eternal lands will be liberated from the hateful enemy.
May God protect You and our soldiers. May He ever bless and help You.
From Mahmud Sadigov, Tovuz, Azerbaijan
I would firstly like to congratulate You and our people on our victory.
The success we have achieved today is the product of our great Leader Heydar Aliyev’s and Your visionary policy. We are recovering our lands from the enemy one inch after another.