Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan Xarici İşlər nazirlərinin birgə bəyanatı qəbul edilib
Rusiya tərəfinin təşəbbüsü əsasında oktyabrın 9-10-da Moskva şəhərində keçirilən görüş nəticəsində Rusiya Federasiyası, Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikasının Xarici İşlər nazirlərinin bəyanatı qəbul edilib.
Bəyanatda Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin müraciətinə cavab olaraq və Prezident Vladimir Putin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan arasında əldə olunmuş razılığa əsasən aşağıdakı addımların atılması razılaşdırılıb:
1. 2020-ci ilin 10 oktyabr tarixi, saat 12.00-dan etibarən humanitar məqsədlərlə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi və onun kriteriyalarına uyğun olaraq, hərbi əsirlər və digər saxlanılan şəxslər və ölənlərin meyitlərinin dəyişdirilməsi üçün atəşkəs elan olunur;
2. Atəşkəs rejiminin konkret parametrləri əlavə olaraq razılaşdırılacaq;
3. Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə tənzimlənmənin əsas prinsipləri əsasında münaqişənin tezliklə sülh yolu ilə həlli məqsədilə substantiv danışıqlara başlayırlar;

The talks among the Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan have wrapped up in Moscow.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov announced a joint statement based on the results of the talks.
The statement says: "In response to the appeal of Russian President Vladimir Putin and in accordance with the agreement of Russian President Vladimir Putin, Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, the parties agreed to take the following steps: 1. A ceasefire is declared beginning on October 10, 2020, at 12.00 for humanitarian purposes, in order to exchange prisoners of war, other detainees and the corpses with the mediation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) and in line with its criteria; 2. Specific parameters of the ceasefire will be additionally agreed; 3. The Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, through the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs, launch substantive negotiations for the soonest peaceful settlement of the conflict on the basis of the basic principles of the settlement; 4. The parties confirm the immutability of the negotiation format.