Azərbaycanın və Türkiyənin Xarici İşlər nazirləri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 10-da Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlu arasında telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı nazir Ceyhun Bayramov Moskva şəhərində Rusiya Xarici İşlər nazirinin vasitəçiliyi ilə keçirilən Azərbaycan və Ermənistan Xarici İşlər nazirlərinin görüşü barədə türkiyəli həmkarını məlumatlandırıb.
Nazir Azərbaycan ilə Ermənistan arasında humanitar məqsədlərlə müvəqqəti atəşkəsin elan olunduğunu, mahiyyət etibarilə danışıqların aparılması və Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasına dair işğalçı ölkəyə sonuncu şansın verildiyini qeyd edib.
Mövlud Çavuşoğlu Türkiyənin əsirlərin və cəsədlərin dəyişdirilməsi üçün elan edilən atəşkəsin önəmli addım olmaqla yanaşı, davamlı həll yolu olmadığını və Türkiyənin yalnız Azərbaycanın qəbul edəcəyi həll yolunu dəstəkləyəcəyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın prinsipial mövqeyinə istinad edərək bölgədə sülhün təmin olunması üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin həyata keçirilməsinin zəruriliyini bildirib.

On October 10, 2020, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic Turkey Mevlüt Çavuşoğlu.
During the telephone conversation, Minister Jeyhun Bayramov briefed his Turkish counterpart about the meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia held in Moscow with the mediation of the Russian Foreign Minister.
The Minister noted that a temporary truce had been declared between Azerbaijan and Armenia for humanitarian purposes, and that the occupying country had been given one last chance to negotiate and withdraw Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan.
Mevlüt Çavusoglu said that the truce declared to exchange prisoners and dead bodies was an important step, but it is not a permanent solution, and Turkey would only support solutions that Azerbaijan agrees with.
Referring to the principled position of Azerbaijan, Minister Jeyhun Bayramov stressed the need to implement relevant UN Security Council resolutions to ensure peace in the region.