Humanitar atəşkəsə baxmayaraq, Ermənistan hücum əməliyyatları keçirməyə cəhd edib və geri oturdulub
On gün ərzində aparılan əməliyyatlar zamanı hərbçilər və mülki şəxslər həlak olub. Eyni zamanda, əsir götürülmüş hərbçilər var. Beynəlxalq təşkilatlardan, bir sıra dövlətlərdən çoxsaylı çağırışlar edilirdi ki, humanitar atəşkəs elan olunsun. Rusiya Prezidentinin təşəbbüsü əsasında Moskvada Xarici İşlər nazirlərinin görüşündə əsas məqsəd humanitar atəşkəsin təmin olunması idi. Ancaq buna baxmayaraq, ermənilər təxribatları davam etdirirlər.
Bu sözləri mətbuat konfransında Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov söyləyib.
"Ötən günlər ərzində Rusiya Prezidenti Vladimir Putin xüsusi təşəbbüslə çıxış edib, Azərbaycan Prezidenti və Ermənistan baş naziri ilə razılıq əldə olunub. Oktyabrın 9-da Moskvada bununla bağlı müvafiq sənəd imzalandı. Sənəddə həlak olmuş hərbçilərin cəsədlərinin çıxarılması, hərbçilərin və saxlanılmış digər şəxslərin mübadiləsinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu, mürəkkəb, spesifik əməliyyatdır və bu işlərlə bağlı koordinasiya Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinə həvalə edilib. Hələ ki, bu əməliyyatların başlanmasına şərait yaradılmayıb. Çünki Ermənistan növbəti dəfə təxribatçı üzünü göstərdi. Bu gün saat 12-dən atəşkəs təmin edilməli idi, ancaq Ermənistan hücum əməliyyatları keçirməyə cəhd edib və geri oturdulub.
Moskvada qəbul olunmuş bəyanatda Ermənistan danışıqlar prosesinin dəyişməz olduğunu qəbul etdi. Ermənistan iddia edirdi ki, qondarma rejim danışıqlar prosesinə cəlb olunsun. Ancaq qəbul olunan bəyanatda Ermənistan danışıqlar prosesinin dəyişməz qaldığını qəbul etməyə məcbur oldu".

Soldiers and civilians were killed during the ten-day operation. Moreover, some were taken prisoners. International organizations and a number of states called for a humanitarian ceasefire. The meeting of foreign ministers held in Moscow at the initiative of the Russian President aimed to ensure a humanitarian ceasefire. Nevertheless, the Armenians continue their provocations.
Foreign Minister Jeyhun Bayramov made the statement at a press conference.
"Recently, Russian President Vladimir Putin made a special initiative and reached an agreement with the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia. A relevant document was signed in Moscow on October 9, which provides for the removal of dead bodies, exchange of servicemen and other detainees. This is a complex and specific operation, and the coordination of this task has been entrusted to the International Committee of the Red Cross (ICRC). However, the conditions for the start of these operations have not been created yet. Although a ceasefire was supposed to be ensured at 12 o'clock today, Armenia once again attempted to conduct offensive. The enemy attack was repulsed.
In the statement adopted in Moscow, Armenia acknowledged that the negotiation process has not changed. Armenia claimed that the so-called regime should be involved in the negotiation process. However, in the adopted statement, Armenia was forced to accept that the negotiation process remained unchanged”, said the minister.