Ermənistan XİN-in Azərbaycan Ordusunun Şuşadakı dini ibadət yerlərini hədəfə almasına dair açıqlaması növbəti saxta ittiham və təxribatdır
Ölkəmizin işğal olunmuş Şuşa şəhərindəki dini ibadət yerlərinin və mədəniyyət abidələrinin Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən hədəfə alınmasına dair Ermənistan XİN-in açıqlaması Ermənistanın Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrini, mülki infrastrukturunu və mədəniyyət abidələrini qəsdən atəşə tutması faktlarından beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini yayındırmaq məqsədilə yaydığı növbəti saxta ittiham və təxribatıdır.
Otuz ilə yaxındır ki, Ermənistan Azərbaycan irsinin bütün əlamətlərini aradan qaldırmaq məqsədilə ölkəmizin işğal olunmuş ərazilərindəki tarixi və mədəni abidələrimizin qəsdən məhv edilməsi siyasətini həyata keçirir. Bu günlərdə Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri, eləcə də ölkəmizin tarixi və mədəni irsinin mərkəzi olan Gəncəyə raket zərbələri endirməklə Ermənistan uzun müddətdir həyata keçirilən vandalizm siyasətini bir daha açıq şəkildə nümayiş etdirdi.
Mədəni müxtəlifliyin aydın və açıq şəkildə hiss edildiyi ölkələr sırasında olan Azərbaycan dini baxımdan dünyanın ən tolerant ölkələrindən biridir. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mədəni soyqırımı həyata keçirən, oradakı məscidləri dağıdan və təhqir edən Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan tolerantlıq ənənələrinin qorunmasına böyük əhəmiyyət verir. Bakının mərkəzində tam təmir edilmiş və dövlətin himayəsində olan erməni Müqəddəs Qriqori Kilsəsi bu siyasətin parlaq nümunəsidir.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi komandanlığının rəsmən elan etdiyi kimi, Azərbaycan Ordusunun hədəfləri düşmənin hərbi infrastrukturları, atəş mövqeləri və hərbi hissələridir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ölkəmizin suveren ərazilərində əks-hücum tədbirlərini beynəlxalq humanitar hüquqa və Cenevrə Konvensiyasına uyğun olaraq həyata keçirirlər.
Bir daha bəyan edirik ki, Azərbaycanın mülki əhali və obyektlərinə qarşı heç bir fərq qoymadan və qeyri-mütənasib hücumlar beynəlxalq humanitar hüquq normalarına əsasən müharibə cinayətləri sayılır, bu əməllərə görə Ermənistan məsuliyyət daşıyır, eyni zamanda, bu əməllər onları törədən cinayətkarların fərdi cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması üçün əsasdır.
Şübhəsiz, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələri işğaldan azad olunan kimi burada Ermənistanın təcavüzü nəticəsində dağıdılmış Azərbaycanın bütün tarixi, mədəni və dini abidələri bərpa olunacaqdır.

Armenian Foreign Ministry’s statement on Azerbaijani army’s targeting places of religious worship and cultural monuments in Shusha is yet another false accusation and provocation
The statement of the MFA of Armenia on the targeting of the places of religious worship and cultural monuments in the occupied Shusha city by the armed forces of Azerbaijan is yet another false accusation and provocation of Armenia aimed at diverting the attention of the international community from its deliberate shelling the densely populated residential areas, civilian infrastructures and cultural monuments in Azerbaijan.
Almost for 30 years, Armenia has pursued the policy of deliberate destruction of the Azerbaijani historical and cultural monuments in the occupied territories of Azerbaijan, aimed at removing any signs heralding their Azerbaijani legacy. Recently targeting the second biggest city, as well as the center of the historical and cultural heritage of Azerbaijan, Ganja city in rocket strikes clearly demonstrated the long-standing policy of the vandalism of Armenia.
Azerbaijan is among the countries where cultural diversity is felt clearly and openly, it is among the most religiously tolerant countries in the world. Unlike Armenia, which has committed cultural genocide, destroyed and desecrated the Muslim Mosques in the occupied territories, Azerbaijan attaches great importance to preserving the traditions of tolerance and the fact that the Armenian Saint Gregory Church in downtown Baku is fully refurbished and under State protection is a vivid example to that policy.
As officially declared by the Military Command of the Armed Forces of Azerbaijan, the targets of the Azerbaijani Army are the military infrastructures, fire positions and military units of the enemy. Azerbaijani armed forces undertake the counteroffensive measures on the sovereign territories of Azerbaijan in accordance with the international humanitarian law and Geneva Conventions.
We reiterate that Armenia’s attacks directed at civilians, that caused indiscriminate or disproportionate harm to civilians and civilian objects in Azerbaijan amount to war crimes under international humanitarian law, for which Armenia bears the liability and which also incur individual criminal responsibility of the perpetrators.
There is no doubt that all historical, cultural, religious monuments of Azerbaijan destroyed as a result of Armenia’s aggression will be restored as soon as the Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan are liberated from the occupation.