Ermənistana mülki aviasiya vasitəsilə silah daşınması ilə əlaqədar Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatına müraciət
Ermənistan tərəfindən humanitar yardım adı altında mülki aviasiya vasitəsilə bu dövlətə aid təyyarələrlə oraya silahların daşınması həyata keçirilir.
Bu məqsədlə Ermənistan hökumətinin qeydiyyatında olan təyyarələrdən və xarici ölkələrə səfər adı altında rəsmi səfərlərdən istifadə olunur.
Həmçinin Ermənistan Fövqəladə Hallar Nazirliyinin guya bu ölkəyə humanitar yardım gətirməsi adı altında bu kimi silah qaçaqmalçılığı həyata keçirilir. Burada, xüsusilə raket sistemlərinin və digər silahların daşınması həyata keçirilir.
1944-cü ildə Çikaqoda qəbul edilmiş Beynəlxalq Mülki Aviasiya haqqında Konvensiyanın 4-cü maddəsinə görə, Konvensiyaya tərəf olan hər bir dövlət mülki aviasiyadan Konvensiyaya uyğun olmayan məqsədlər üçün istifadə etməməlidir. Konvensiyanın 44-cü maddəsinə əsasən, bütün dünyada beynəlxalq mülki aviasiyanın təhlükəsiz və tənzimlənən inkişafının təmin edilməsi, hava gəmilərinin sülh məqsədilə istismarının təşviq edilməsi Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (İCAO) əsas məqsədlərindən biridir.
Bununla əlaqədar olaraq, məsələnin araşdırılaraq müvafiq tədbirlərin görülməsi üçün tərəfimizdən Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatına müraciət edilib.

Armenia brings weapons by civilian aircraft under the guise of humanitarian aid
Under the guise of humanitarian aid, weapons are transported by means of civil aviation to Armenia by its aircrafts.
For this purpose, planes registered under the Armenian government and pretext of official visits to foreign countries are used.
Such arms smuggling is also carried out by the Armenian Ministry of Emergency Situations under the guise of bringing humanitarian aid to Armenia. In particular, missile systems and other weapons are transported.
According to Article 4 of the Convention on International Civil Aviation done at Chicago in 1944, each contracting State agrees not to use civil aviation for any purpose inconsistent with the aims of the Convention. Article 44 of the Convention indicates the insuring of the safe and orderly growth of international civil aviation throughout the world and encouraging the operation of aircraft for peaceful purposes as one of the main aims of the International Civil Aviation Organization (ICAO).
As such, we appealed to the International Civil Aviation Organization to investigate the matter and take appropriate measures.