Əfqanıstanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə verdiyi dəstək yüksək qiymətləndirilib
Oktyabrın 5-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Əfqanıstan İslam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Hənif Atmar arasında telefon danışığı olub.
Nazir Məhəmməd Hənif Atmar bölgədə yaşanan gərginlikdən narahatlığını ifadə edib və Əfqanıstanın Azərbaycana dəstəyini bir daha qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov qardaş Əfqanıstan tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə verilən dəstəyi yüksək qiymətləndirib və bu xüsusda, Əfqanıstan İslam Respublikasının Milli Şurasının bəyanatlarına istinad edib.
Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədəki son gərginlik, xüsusilə Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki şəxslərinin və infrastrukturunun məqsədli şəkildə hədəfə alınması barədə məlumat verib. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən təmas xəttindən uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərinin məqsədyönlü şəkildə atəşə tutulması nəticəsində mülki əhali arasında itkilər olduğu və mülki infrastruktura ziyan dəydiyi vurğulanıb.
Azərbaycanın Xarici İşlər naziri bildirib ki, regionda sülhün və təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə ciddi riayət olunması, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin yerinə yetirilməsi zəruridir.

On October 5, 2020, on the initiative of the Foreign Minister of the Islamic Republic of Afghanistan, the telephone conversation took place between Minister Jeyhun Bayramov and Mohammed Haneef Atmar, Minister of Foreign Affairs of Afghanistan.
Minister Mohammed Haneef Atmar expressed concern over the tensions in the region and reiterated the support of Afghanistan to Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov highly appreciated the support of brotherly country Afghanistan to the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and referred in this regard to the recent statements of the National Council of the Islamic Republic of Afghanistan.
Minister Jeyhun Bayramov informed his colleague on the latest tensions in the region, especially Armenia’s deliberate shelling the Azerbaijani civilians and civilian objects. Casualties among the civilian population and destruction of civilian infrastructures as a result of the purposeful targeting by armed forces of Armenia the Azerbaijani cities located far from the line of contact were underlined. Minister stressed that strict respect to the norms and principles of international law and implementation of UN SC resolution is necessary for ensuring peace and security in the region.