Ermənistan Cenevrə Konvensiyasını kobudcasına pozaraq azərbaycanlı mülki şəxsləri və mülki infrastrukturu hədəfə alır
Sentyabrın 27-dən yeni təcavüz aktına əl atan Ermənistan tərəfi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən Cenevrə Konvensiyasını və onun tələblərini kobudcasına pozaraq azərbaycanlı mülki şəxsləri və mülki infrastrukturu məqsədyönlü şəkildə hədəfə alır.
Sentyabrın 27-dən indiyədək ermənilərin atəşi nəticəsində 24 mülki şəxs qətlə yetirilib, 121 nəfər yaralanıb və 300-dən çox ev, mülki obyektlər, infrastrukturlar dağıdılıb. Ermənistan tərəfi ənənəvi şəkildə yenə də yalan və iftiraya əl ataraq guya azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri hədəfə almadığını bildirir.

Armenia deliberately targets civilian population
24 civilians have been killed as a result of Armenian shelling at Azerbaijani civilians and infrastructure since September 27, Azerbaijani MFA Spokesperson Leyla Abdullayeva said at a briefing.
"Armenian side, which has been committing a new act of aggression since September 27, deliberately targets Azerbaijani civilians and civil infrastructure by grossly violating the norms and principles of international law, including the Geneva Convention and its requirements," Abdullayeva stated.
"The Foreign Ministry official noted that 24 civilians have been killed, 121 people have been injured and more than 300 houses, civil facilities and infrastructure have been destroyed by Armenia since September 27. As always, the Armenian side has resorted to lies and slander, claiming that they have not targete Azerbaijani civilians and facilities," Spokesperson highlighted.