Ermənistan tərəfindən xarici terrorçu qüvvələr və muzdlular Azərbaycana qarşı geniş şəkildə istifadə olunur
Son hadisələr çərçivəsində Ermənistan tərəfindən xarici terrorçu qüvvələr və muzdlular geniş şəkildə Azərbaycana qarşı istifadə olunur. Açıq mənbələrdə yer alan xəbərlərə görə, Yaxın Şərq bölgəsindən, xüsusən Suriya, Livan, Rusiya, Gürcüstan, Yunanıstan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və digər ölkələrdən erməni əsilli şəxslərin işğal olunmuş ərazilərə gəlməsi və yaxud bu istiqamətdə yola düşməsi ilə bağlı açıq faktlar və məlumatlara rast gəlinir.
Ermənistan bir müddət əvvəl Livanda baş vermiş partlayışdan sonra bu ölkədəki erməni əsilli şəxslərin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yerləşdirilməsi ilə bağlı qeyri-qanuni fəaliyyətini nümayişkaranə şəkildə davam etdirib.
Daha sonra müdafiə haqqında qanuna dəyişiklik edərək könüllü silahlı qruplaşmaların yaradıldığını elan edən Ermənistan artıq bu bölgədən köçürdüyü insanların sonradan hərbi birləşmələrə inteqrasiya edilməsi və Azərbaycana qarşı aparılan döyüşlərdə istifadə olunması məqsədi güdür.
Son zamanlar biz Ermənistan hökumətinin xaricdə fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatları vasitəsilə xaricdəki ermənilərin toplanması və Ermənistana yola düşməsi, həmçinin bu istiqamətdə maliyyələşdirmə, dəstək tədbirlərinin, ianələrin ayrılması ilə bağı böyük canfəşanlıqla fəaliyyət göstərdiyini açıq şəkildə müşahidə edirik.

Armenia actively uses terrorists and mercenaries against Azerbaijan, Spokesperson for Azerbaijani Foreign Ministry Leyla Abdullayeva said during the briefing held on October 5.
“The open sources contain the information about the transfer of people of Armenian origin to the occupied Azerbaijani territories or their intention to move in this direction from the Middle East, in particular, from Syria, Lebanon, as well as from Russia, Georgia, Greece, the United Arab Emirates, and other countries,” the spokesperson added.
"The Armenian political leadership continues the policy of illegal settlement in the occupied Azerbaijani territories, and after the recent explosion in Lebanon, continued illegal activity to settle the individuals of Armenian origin in the occupied Azerbaijani territories,” Abdullayeva said.
“Then Armenia, having made an amendment to the law "On Defense" and announced the creation of voluntary armed groups, integrated the individuals already resettled from this region into military formations,” the spokesperson said. “This is done with the aim of using these people in the battles against Azerbaijan.”
“We have recently seen how the Armenian government, through diaspora organizations, actively gathers and dispatches ethnic Armenians to Armenia, as well as is engaged in financing this process and support measures," Abdullayeva said.