Ermənistanın Azərbaycan şəhərlərinə raket hücumları münaqişəyə üçüncü ölkələri cəlb etmək məqsədi güdür
Azərbaycan Respublikasına qarşı yeni təcavüzü çərçivəsində Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn əsas norma və prinsiplərini, habelə Ermənistanın müvafiq beynəlxalq öhdəliklərini pozaraq, Azərbaycanın mülki əhalisini və infrastrukturunu qəsdən hədəfə alır.
Ermənistan tərəfinin məqsədyönlü atəşləri nəticəsində bu günədək 24 nəfər azərbaycanlı mülki şəxs qətlə yetirilib, 121 nəfər yaralanıb, 300-dən çox yaşayış binası və mülki obyektlər dağıdılıb.
Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncə, sənaye şəhəri olan Mingəçevir, habelə Azərbaycanın Xızı və Abşeron rayonlarında əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələri və mühüm əhəmiyyətli infrastrukturunun Ermənistan ərazisindən məqsədyönlü şəkildə raket hücumlarına tutulması hərbi əməliyyatlar zonasını genişləndirmək və münaqişəyə üçüncü ölkələri cəlb etmək məqsədi güdən təxribatdır.
Azərbaycan tərəfində Azərbaycanın mülki əhalisi və infrastruktur obyektlərinin məhz Ermənistan ərazisindən, o cümlədən Gorus, Sisian, Vardenis, Cermuk və Berd şəhərlərindən raket atəşinə tutması barədə tutarlı faktlar var.
Bütün dəlillər yerli və xarici mütəxəssislərin, o cümlədən yerlərdə olan xarici jurnalistlərin iştirakı ilə toplanaraq, müvafiq beynəlxalq təşkilatlara təqdim ediləcəkdir.
Ermənistanı beynəlxalq hüquq normaları və prinsiplərinə, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq çərçivəsində öhdəliklərinə riayət etməyə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair tələblərini yerinə yetirməyə çağırırıq.
Bir daha təkrar edirik ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən mülki şəxslərin və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin dərinliyindəki yaşayış məntəqələrinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün həyata keçirəcəyi əks-hücum tədbirlərinin nəticələrinə görə tam məsuliyyət məhz Ermənistan rəhbərliyinin üzərinə düşür.

МИД: Ракетные атаки на города Азербайджана преследуют цель вовлечения в конфликт третьих стран
В рамках новой агрессии против Азербайджанской Республики ВС Армении, нарушив международное право, в том числе основные нормы и принципы международного гуманитарного права, а также взятые этой страной на себя соответствующие международные обязательства, умышленно избирают своею мишенью мирное население и инфраструктуру Азербайджана.
В результате целенаправленных обстрелов армянской стороны до сегодняшнего дня были убиты 24 азербайджанских гражданских лица, еще 121 человек получил ранения. Кроме того, были разрушены более 300 жилых зданий и гражданских объектов.
Об этом говорится в заявлении Управления пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики.
В нем, в частности, отмечается: «Целенаправленные ракетные обстрелы с территории Армении второго по величине города Азербайджана Гянджи, промышленного города Мингячевир, а также населенные пункты компактного проживания и инфраструктуры особого значения в Хызинском и Абшеронском районах являются провокацией, которая преследует цель расширения зоны военных операций и вовлечения в конфликт третьих стран.
У азербайджанской стороны имеются достоверные факты о ракетном обстреле мирного населения и инфраструктурных объектов нашей страны с территории армянских городов Горус, Сисьян, Джемрук и Берд.
Все доказательства, собранные при участии местных и зарубежных специалистов, в том числе находящихся на месте иностранных журналистов, будут направлены в соответствующие международные организации.
Призываем Армению соблюдать нормы и принципы международного права, выполнять обязательства, взятые на себя в рамках международного гуманитарного права, а также требования резолюций Совета Безопасности ООН о немедленном, полном и безоговорочном выводе войск с оккупированных территорий Азербайджана.
Еще раз повторяем, что полная ответственность за последствия контрнаступательных мер, которые будут приняты ВС Азербайджана для обеспечения безопасности гражданских лиц и населенных пунктов в глубине признанных на международном уровне территорий, лежит именно на руководстве Армении».