Azərbaycan və Fransa Xarici İşlər nazirləri bölgədəki mövcud vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar
Oktyabrın 5-də qarşı tərəfin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Fransa Respublikasının Xarici İşlər naziri Jan İv Lö Drian arasında telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər arasında bölgədəki mövcud vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Fransanın Xarici İşlər naziri bölgədə baş verən gərginliyin alovlanmasının ciddi narahatlıq doğurduğunu qeyd edib. O, Minsk qrupunun həmsədr ölkələri vasitəsilə məsləhətləşmələrin davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə artan gərginlik, xüsusən də Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxslərini və obyektlərini qəsdən atəşə tutması barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Nazir təmas xəttindən uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini, o cümlədən Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncənin, sənaye şəhəri Mingəçevirin, eləcə də Xızı və Abşeron rayonlarının hədəfə çevrilməsinin mülki əhali arasında itki və infrastrukturun məhv olması ilə nəticələndiyini vurğulayıb. Fransalı həmsöhbətinə bu günə qədər Ermənistanın açdığı atəş nəticəsində 25 azərbaycanlı mülki şəxsin həlak olduğu və 127 nəfərin yaralandığı barədə məlumat verilib.
Fransanın Xarici İşlər naziri mülki əhalinin hədəfə alınması və hərbi əməliyyatların coğrafiyasının genişləndirilməsinin yolverilməz olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistanın bütün silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması bölgədə sülhün təmin edilməsi üçün mühüm şərt olduğunu qeyd edib.

Состоялся телефонный разговор между главами МИД Азербайджана и Франции
5 октября 2020 года по инициативе противоположной стороны состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел Азербайджана и Франции Джейхуном Байрамовым и Жаном-Ивом Ле Дрианом.
Как сообщили в Управлении пресс-службы Министерства иностранных дел (МИД) Азербайджанской Республики, стороны обменялись мнениями по ситуации в регионе.
Глава МИД Франции выразил серьезную обеспокоенность эскалацией напряженности в регионе. Он отметил важность продолжения консультаций при посредничестве стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Дж.Байрамов проинформировал собеседника об эскалации напряженности в регионе, и в частности о преднамеренных обстрелах вооруженными силами Армении гражданских лиц и объектов. Министр отметил также, что в результате обстрела азербайджанских городов, расположенных далеко от линии соприкосновения войск с территории Армении, в том числе второго по величине города Азербайджана Гянджи, Мингячевира, Хызы и Абшеронского района есть потери среди мирного населения, уничтожена инфраструктура. Главе МИД Франции было сообщено о том, что на сегодняшний день в результате обстрелов погибли 25, получили ранения 127 гражданских лиц.
Министр иностранных дел Франции отметил недопустимость обстрела гражданского населения и расширения географии боевых действий.
Министр Дж.Байрамов сказал, что вывод вооруженных сил Армении из оккупированных территорий Азербайджана в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН является важным условием для установления мира в регионе.