Finlandiyanın Xarici İşlər naziri Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxsləri məqsədyönlü atəşə tutması barədə məlumatlandırılıb
Oktyabrın 5-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Finlandiya Xarici İşlər naziri Pekka Haavisto arasında telefon danışığı olub.
Nazir Pekka Haavisto bölgədəki gərgin vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib və hazırkı durumla maraqlanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmsöhbətinə bölgədəki yüksək gərginlik, xüsusən də Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri məqsədyönlü atəşə tutması barədə məlumat verib. Nazir, təmas xəttindən uzaqda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini, o cümlədən Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncənin, sənaye şəhəri Mingəçevirin, eləcə də Xızı və Abşeron rayonlarının hədəfə çevrilməsinin mülki əhali arasında itki və infrastrukturun məhv olması ilə nəticələndiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, bölgədəki gərginliyin bütün məsuliyyəti Ermənistan rəhbərliyinin üzərindədir.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri başda olmaqla, beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qərar və qətnamələrin yerinə yetirməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.

Джейхун Байрамов проинформировал финского коллегу об армянской агрессии
Состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым и министром иностранных дел Финляндии Пеккой Хаависто.
Как сообщили в пресс-службе МИД, Пекка Хаависто выразил озабоченность по поводу напряженной ситуации в регионе и поинтересовался текущей ситуацией.
Джейхун Байрамов проинформировал собеседника о высокой напряженности в регионе, в частности, о преднамеренном обстреле Арменией мирных жителей Азербайджана и объектов.
Министр подчеркнул, что обстрелы с территории Армении городов Азербайджана, удаленных от линии соприкосновения, включая Гянджу, второй по величине город Азербайджана, промышленный город Мингячевир, а также Хызынский и Апшеронский районы, привели к жертвам среди гражданского населения и разрушению инфраструктуры.
Дж.Байрамов подчеркнул необходимость выполнения Арменией решений и резолюций международных организаций, в том числе резолюций Совета Безопасности ООН.