Azərbaycan və Rusiyanın XİN rəhbərləri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 5-də qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovun telefon danışığı baş tutub.
Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov bölgədəki artan gərginliyin narahatlıq doğurduğunu bildirib. Gərginliyin aradan qaldırılması və tərəflərin siyasi dialoqa qayıtmasının vacibliyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, öz növbəsində, Ermənistanın məqsədyönlü şəkildə Azərbaycanlı mülki əhalini və infrastrukturu atəşə tutması, ölkəmizin ikinci böyük şəhəri olan Gəncəni, sənaye şəhəri Mingəçeviri, habelə cəbhə bölgəsindən uzaqda yerləşən digər şəhərlərdəki sıx məskunlaşma qəsəbələrinin hədəfə alınması barədə rusiyalı həmkarına məlumat verib. Mülki insanlar arasında itkilərin olduğu vurğulanıb. Ermənistanın bu əməllərinin beynəlxalq humanitar hüququn ciddi pozulması halı olduğunu qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyətin Ermənistanın üzərinə düşdüyünü bildirib.

Главы МИД Азербайджана и России провели телефонный разговор
Состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова. Главы МИД обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе.
Министр Сергей Лавров выразил обеспокоенность ростом напряженности в регионе. Они подчеркнули важность снятия напряженности и возвращения сторон к политическому диалогу.
В свою очередь, министр Джейхун Байрамов проинформировал своего российского коллегу о том, что Армения целенаправленно обстреливает азербайджанское гражданское население и объекты инфраструктуры, Гянджу, второй по величине город страны, промышленный город Мингячевир, а также густонаселенные населенные пункты в других городах, удаленных от линии фронта. Было отмечено, что есть жертвы среди гражданского населения.
Отметив, что эти действия Армении являются серьезным нарушением международного гуманитарного права, министр Джейхун Байрамов сказал, что Армения несет полную ответственность за ситуацию.