Azərbaycan və Rusiyanın XİN rəhbərləri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 5-də qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovun telefon danışığı baş tutub.
Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov bölgədəki artan gərginliyin narahatlıq doğurduğunu bildirib. Gərginliyin aradan qaldırılması və tərəflərin siyasi dialoqa qayıtmasının vacibliyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, öz növbəsində, Ermənistanın məqsədyönlü şəkildə Azərbaycanlı mülki əhalini və infrastrukturu atəşə tutması, ölkəmizin ikinci böyük şəhəri olan Gəncəni, sənaye şəhəri Mingəçeviri, habelə cəbhə bölgəsindən uzaqda yerləşən digər şəhərlərdəki sıx məskunlaşma qəsəbələrinin hədəfə alınması barədə rusiyalı həmkarına məlumat verib. Mülki insanlar arasında itkilərin olduğu vurğulanıb. Ermənistanın bu əməllərinin beynəlxalq humanitar hüququn ciddi pozulması halı olduğunu qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyətin Ermənistanın üzərinə düşdüyünü bildirib.

On October 5, 2020, on the initiative of the opposite side, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
Minister Sergey Lavrov expressed concern over rising tensions in the region. He stressed the importance of decreasing tensions and returning the parties to political dialogue.
In his turn, Minister Jeyhun Bayramov informed his Russian counterpart that Armenia is purposefully shelling the Azerbaijani civilians and infrastructure, targeting Ganja, the country's second largest city, Mingachevir, an industrial city, as well as densely populated settlements in other cities far from the frontline. It was noted that there were casualties among civilians. Noting that these actions of Armenia are a serious violation of international humanitarian law, Minister Jeyhun Bayramov said that Armenia bears full responsibility for the current situation.