Azərbaycanın və Fransanın Xarici İşlər nazirləri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Fransa Respublikasının Xarici İşlər naziri Jan İv Lö Drian arasında telefon danışığı olub.
Nazir Jan İv Lö Drian bölgədə yaşanan gərginlikdən ciddi narahatlıq ifadə edib. O, gərginliyin aradan qaldırılması və atəşkəsə riayət olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Bu xüsusda, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkələrinin rəhbərlərinin açıqlamasına istinad edilib.
Ceyhun Bayramov bu ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan tərəfinin əl atdığı yeni hərbi təcavüzə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin öz beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində əks həmlələri həyata keçirdiyini bildirib. Nazir Ermənistan silahlı qüvvələrinin azərbaycanlı mülki şəxslərin və mülki infrastrukturun məqsədli şəkildə hədəfə alınmasına və mülki insanlar arasında itkilərin olması faktına diqqəti cəlb edib. Bunun Ermənistan tərəfindən növbəti dəfə beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması halının olduğunu vurğulayan nazir, dinc əhalinin atəşə tutulmasının Ermənistan rəhbərliyinin terrorçu mahiyyətini göstərdiyini qeyd edib. Nazir bölgədə gərginliyin hələ də davam etdiyini bildirərək, yaranmış vəziyyətin tam məsuliyyətinin Ermənistan siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü qeyd edib.

Состоялся телефонный разговор между главами МИД Азербайджана и Франции
2 октября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова с главой МИД Франции Жан-Ивом Ле Дрианом.
Как сообщили в управлении пресс-службы МИД Азербайджана, министр Жан-Ив Ле Дриан выразил беспокойство в связи с напряженностью в регионе. Он подчеркнул важность устранения напряженности и соблюдения режима прекращения огня. В данном контексте, он сослался на заявление глав государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Министр Джейхун Байрамов сообщил собеседнику, что в ответ на новую военную агрессию армянской стороны 27 сентября Вооруженные силы Азербайджана осуществили контрнаступательную операцию в пределах своих международно признанных границ. Глава МИД Азербайджана акцентировал внимание на том, что вооруженные силы Армении целенаправленно наносят удары по гражданскому населению и инфраструктуре Азербайджана, среди гражданского населения есть жертвы. Подчеркнув, что это очередное грубое нарушение Арменией международного гуманитарного права, министр сказал, что стрельба по мирным жителям показывает террористическую сущность руководства Армении. Сообщив, что напряженность в регионе сохраняется, министр отметил, что вся ответственность за ситуацию ложится на военно-политическое руководство Армении.