Azərbaycanın və Fransanın Xarici İşlər nazirləri arasında telefon danışığı olub
Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Fransa Respublikasının Xarici İşlər naziri Jan İv Lö Drian arasında telefon danışığı olub.
Nazir Jan İv Lö Drian bölgədə yaşanan gərginlikdən ciddi narahatlıq ifadə edib. O, gərginliyin aradan qaldırılması və atəşkəsə riayət olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Bu xüsusda, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkələrinin rəhbərlərinin açıqlamasına istinad edilib.
Ceyhun Bayramov bu ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan tərəfinin əl atdığı yeni hərbi təcavüzə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin öz beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində əks həmlələri həyata keçirdiyini bildirib. Nazir Ermənistan silahlı qüvvələrinin azərbaycanlı mülki şəxslərin və mülki infrastrukturun məqsədli şəkildə hədəfə alınmasına və mülki insanlar arasında itkilərin olması faktına diqqəti cəlb edib. Bunun Ermənistan tərəfindən növbəti dəfə beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması halının olduğunu vurğulayan nazir, dinc əhalinin atəşə tutulmasının Ermənistan rəhbərliyinin terrorçu mahiyyətini göstərdiyini qeyd edib. Nazir bölgədə gərginliyin hələ də davam etdiyini bildirərək, yaranmış vəziyyətin tam məsuliyyətinin Ermənistan siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü qeyd edib.

On October 2, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Jean Yves Le Drian, Minister for Europe and Foreign Affairs of France.
Minister Jean Yves Le Drian expressed serious concern over the tensions in the region. He stressed the importance of decreasing tensions and respecting the ceasefire regime. In this regard, it has been referred to the statement of the heads of OSCE Minsk Group Co-Chair states.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan carry out counter-offensive measures within its internationally recognized borders in response to the new military aggression of Armenia starting from 27 September, 2020. Minister brought to the attention the fact that the armed forces of Armenia continue to target the Azerbaijani civilians and civilian objects. Stressing that this is another gross violation of international humanitarian law by the occupying state, Minister noted that the shelling the civilian population demonstrates the terrorist nature of the leadership of Armenia. Noting that tensions continue in the region, the Minister emphasized that full responsibility for the current situation lies with the political and military leadership of Armenia.