Mülki şəxsləri və obyektləri hədəfə alan Ermənistan beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobudcasına pozur
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin məlumatına əsasən, 2 Oktyabr 2020-ci il tarixində günorta saatlarından etibarən Ermənistan ərazisindən Azərbaycanın Şəmkir rayonunun Sabirkənd kəndi raket atəşinə, Tovuz rayonunun Ağdam kəndi isə artilleriya atəşinə tutulur. Ermənistan silahlı qüvvələri, həmçinin işğal olunmuş ərazilərimizdən Bərdə rayonunun Əmirli və Ağdam rayonunun Quzanlı yaşayış məntəqələrini artilleriya atəşinə tutur.
Mülki şəxsləri və obyektləri məqsədyönlü şəkildə hədəfə alan Ermənistan tərəfi beynəlxalq humanitar hüquq normalarını, eləcə də bu xüsusda üzərinə götürdüyü öhdəlikləri kobudcasına pozur.
Təcavüz siyasətini davam etdirən Ermənistan, ölkə rəsmilərinin bəyan etdiyi kimi “yeni ərazilər əldə etmək üçün yeni müharibə” taktikasını həyata keçirməyə çalışır.
Azərbaycan Ordusu beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü qorumaq və mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün Ermənistan tərəfinin həmlələrinə adekvat cavab verəcəkdir. Bir daha bəyan edirik ki, yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyət Ermənistanın üzərinə düşür.

According to the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, Sabirkend village of Shamkir region has been under rocket fire and Aghdam village of Tovuz region of Azerbaijan has been under artillery fire from the territory of Armenia since the afternoon on October 2, 2020. The Armenian armed forces have been shelling the settlements of Amirli in the Barda region and Guzanli in the Aghdam region from our occupied territories too.
The Armenian side, purposefully targeting civilians and civilian infrastructure grossly violates the norms of international humanitarian law, as well as its obligations thereof.
Armenia, continuing its policy of aggression, is trying to implement the "new war for new territories" tactics, as stated by the country's officials.
The Azerbaijani Army will adequately respond to the attacks of the Armenian side to protect its territorial integrity and ensure the security of the civilian population within its international borders. We reiterate that Armenia bears full responsibility for the situation.