İraq bölgədəki gərgin vəziyyətdən narahatdır
Oktyabrın 2-də Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovla İraqın Xarici İşlər naziri Fuad Hüsseyn arasında telefon danışığı olub.
Nazir Fuad Hüsseyn bölgədəki gərgin vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib və hazırkı durumla maraqlanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən sentyabrın 27-də Ermənistanın bütün cəbhə xətti boyu Azərbaycana qarşı iriçaplı silahlar və artilleriya qurğularından istifadə edərək həyata keçirdiyi yeni təcavüz aktına cavab olaraq Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks həmlələr həyata keçirdiyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Ermənistanın ənənəvi olaraq beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozduğu, azərbaycanlı mülki əhali və infrastrukturu atəşə tutduğu, nəticədə mülki insanlar arasında itkilərin olduğu barədə İraq Xarici İşlər nazirinə məlumat verilib. Davamlı sülh və təhlükəsizliyə nail olmaq üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri başda olmaqla, beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qərar və qətnamələrin yerinə yetirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.

Состоялся телефонный разговор глав МИД Азербайджана и Ирака
2 октября состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и министром иностранных дел Ирака Фуадом Хусейном.
В сообщении, размещенном на официальном сайте МИД, отмечается, что Фуад Хусейн выразил обеспокоенность в связи с напряженной ситуацией в регионе и поинтересовался текущей ситуацией.
Министр Джейхун Байрамов сообщил, что в ответ на новый акт агрессии, осуществленный со стороны вооруженных сил Армении против Азербайджана 27 сентября текущего года по всей линии фронта с использованием крупнокалиберных орудий и артиллерийских установок, Вооруженные силы Азербайджанской Республики осуществляют контрнаступление.
Министр иностранных дел Ирака был проинформирован о том, что Армения грубо нарушает международное гуманитарное право, обстреливает азербайджанское гражданское население и инфраструктуру и что среди гражданского населения есть жертвы.
В ходе телефонного разговора также было подчеркнуто, что для достижения устойчивого мира и безопасности необходимо выполнение решений и резолюций, принятых международными организациями, в том числе резолюций СБ ООН.