İraq bölgədəki gərgin vəziyyətdən narahatdır
Oktyabrın 2-də Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovla İraqın Xarici İşlər naziri Fuad Hüsseyn arasında telefon danışığı olub.
Nazir Fuad Hüsseyn bölgədəki gərgin vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib və hazırkı durumla maraqlanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən sentyabrın 27-də Ermənistanın bütün cəbhə xətti boyu Azərbaycana qarşı iriçaplı silahlar və artilleriya qurğularından istifadə edərək həyata keçirdiyi yeni təcavüz aktına cavab olaraq Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks həmlələr həyata keçirdiyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Ermənistanın ənənəvi olaraq beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozduğu, azərbaycanlı mülki əhali və infrastrukturu atəşə tutduğu, nəticədə mülki insanlar arasında itkilərin olduğu barədə İraq Xarici İşlər nazirinə məlumat verilib. Davamlı sülh və təhlükəsizliyə nail olmaq üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri başda olmaqla, beynəlxalq təşkilatların qəbul etdiyi qərar və qətnamələrin yerinə yetirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.

Azerbaijani, Iraqi FMs have phone conversation
On October 2, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Fuad Husseyn, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq.
Minister Fuad Husseyn stressed the importance of decreasing tensions in the region and inquired about the current situation.
Minister Jeyhun Bayramov brought to the attention of the other side that on 27 September, 2020, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan carried out counter-offensive measures in response to the new aggression against Azerbaijan by the armed forces of Armenia, using large-caliber weapons, mortar launchers and artillery. The Foreign Minister of Iraq has been informed that Armenia once again grossly violated international humanitarian law, shelled the Azerbaijani civilian population and infrastructure, which resulted in casualties among the civilian population. It was also noted that it is necessary to implement the decisions and resolutions adopted by international organizations, primarily the UN Security Council resolutions in order to achieve lasting peace and security.