Ermənistan silahlı qüvvələri təmas xətti boyunca dinc sakinləri və mülki infrastrukturu məqsədyönlü şəkildə ağır artilleriyadan istifadə etməklə atəşə tutur
Sentyabrın 27-dən etibarən cavab olaraq, Azərbaycan silahlı qüvvələrinin həyata keçirdiyi əks-hücum əməliyyatlarında döyüş meydanında bir-birinin ardınca acı məğlubiyyətə uğrayan Ermənistan informasiya məkanında da ard-arda cəfəng iddialar ortaya atmaqla, primitiv yollarla Azərbaycanın haqlı mübarizəsinə kölgə salmaq məqsədi güdür. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünün qorunması, mülki əhalisinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam əməl etməklə beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərimizin daxilində hərbi əməliyyat həyata keçirir. Azərbaycan ordusunun hədəfi ölkəmizin ərazilərinə beynəlxalq hüquqa zidd olaraq müdaxilə etmiş Ermənistan silahlı qüvvələridir və silahlı qüvvələrimiz işğal edilmiş ərazilərimizdəki legitim hərbi hədəfləri zərərsizləşdirmək istiqamətində tədbirlər görür. Silahlı qüvvələrimiz tərəfindən qeyd edilən məqsədlə atılan bütün addımlar beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, BMT Nizamnaməsindən irəli gələn hüquqlar çərçivəsində icra edilir. Silahlı qüvvələrimiz tərəfindən aparılan hərbi əməliyyatlar gedişində Ermənistanın illərdən bəri özünün işğalçı siyasətini ört-basdır etmək məqsədilə beynəlxalq ictimaiyyətə sırımağa çalışdığı guya münaqişənin Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni əhalisinin öz müqəddəratını təyin etmə uğrunda mübarizəsi olduğu, Ermənistanın münaqişə tərəfi olmadığı, bu ölkənin Dağlıq Qarabağ əhalisini müdafiə etdiyi kimi qondarma tezislər tamamilə iflasa uğramışdır. Münaqişə zonasında son günlər baş verən hadisələr Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazilərimizdə yaratdığı qanunsuz rejimin irqçilik və etnik ayrı-seçkilik əsasında yaradılmış oyuncaq struktur olması əyani şəkildə sübut olunub. Ermənistanın işğalçılıq siyasətini müşayiət etmiş etnik təmizləmə, soyqırımı və digər ağır müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlər nəticəsində 750 mindən çox dinc azərbaycanlının ən sadə insan hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulması fonunda Ermənistanın öz təcavüzkar hərəkətlərini insan hüquqlarının müdafiəsi kimi qələmə verməsinə artıq heç kim inana bilməz. Özünün hərbi və informasiya müstəvisində ağır məğlubiyyətlərini kompensasiya etmək məqsədilə Ermənistan Azərbaycana qarşı böhtan xarakterli yeni iddiaları tirajlamağa uğursuz cəhd edir. Bu xüsusda, Azərbaycan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş ərazilərdə mülki insanları və mülki infrastrukturu hədəfə aldığını, Türkiyə silahlı qüvvələrinin Azərbaycan tərəfindən hərbi əməliyyatlarda iştirak etdiyini və Yaxın Şərqin bəzi münaqişəli bölgələrindən muzdluların Azərbaycan tərəfindən Ermənistana qarşı əməliyyatlara cəlb edildiyinə dair əsassız və cəfəng iddialar irəli sürülür. Ermənistanın Azərbaycanın mülki insanları və infrastrukturu hədəf alması ilə bağlı iddiaları ən azı ona görə saxta və əsassızdır ki, məhz Ermənistanın həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində təmas xəttinin qarşı tərəfindən bütün mülki şəxslər öz evlərindən qovulmuşdur və bu ərazilərdə Ermənistanın işğalı davam etdirmək üçün formalaşdırdığı hərbi infrastrukturdan başqa hər hansı bir infrastruktur qalmamışdır. Bunun əksinə olaraq, təmas xəttinin Azərbaycan silahlı qüvvələrinin nəzarətində olan hissəsində sıx şəkildə məskunlaşmış yaşayış məntəqələri və onları təmin edən mülki infrastruktur yerləşir. Münaqişənin davam etdiyi bütün müddət ərzində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən davamlı olaraq hədəf alınan bu yaşayış məntəqələrinə son 5 gün ərzində ciddi ziyan dəymiş, mülki vətəndaşlar arasında çoxsaylı itkilər və yaralananlar qeydə alınmışdır.
Türkiyənin hazırkı hərbi əməliyyatların tərəfi kimi qələmə verməklə, Ermənistan həm Azərbaycan silahlı qüvvələrinə qarşı acizliyini özünün ictimaiyyətinə izah etmək, həm də beynəlxalq ictimai rəydə ənənəvi olaraq “yazıq” imici yaratmaqla, türkofob dairələrdən dəstək ummağa cəhd edir. Ermənistan tərəfi birmənalı bilməlidir ki, Türkiyə ən yaxın strateji tərəfdaşımız olmaqla, Azərbaycanın haqq işinə özünün birmənalı və sarsılmaz dəstəyini ifadə etmişdir. Bu dəstək yalnız Azərbaycan və Türkiyə arasında qədim tarixə söykənən qardaşlıq münasibətlərinin təzahürü deyildir. Türkiyə Azərbaycanı məhz haqlı olduğuna, işğala məruz qaldığına və işğal edilmiş ərazilərini azad etmək hüququna malik olduğuna görə dəstəkləyir. Ermənistan tərəfi həm də unutmamalıdır ki, Türkiyə münaqişənin nizama salınmasının həvalə olunduğu ATƏT-in Minsk Qrupunu yaradan və onun daimi üzvü olan dövlətdir. Bu baxımdan Türkiyə tərəfindən münaqişənin həlli ilə bağlı beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə və ATƏT-in əlaqədar sənədlərinə söykənən mövqe nümayiş etdirməsindən Ermənistan və ya hər hansı bir digər tərəf təəccüblənməməlidir. Bu Türkiyənin beynəlxalq ictimaiyyətin nüfuzlu və hörmətə malik olan məsuliyyətli üzvü olmasından irəli gələn bir mövqedir və bütün digər dövlətlər, xüsusilə münaqişənin BMT və ATƏT-in istinad olunan sənədləri çərçivəsində mandat həvalə edilmiş Minsk Qrupunun digər üzvləri üçün nümunə təşkil edir. Azərbaycan və Türkiyənin çox şaxəli əməkdaşlığı 30 ilə yaxındır ki, Cənubi Qafqaz regionunda inkişafın, tərəqqinin, sabitlik və təhlükəsizliyin təməlini təşkil edir. Bu müddət ərzində regionda həyata keçirilən qitə və qlobal miqyaslı bütün layihə və təşəbbüslər üçün Türkiyə və Azərbaycan əməkdaşlığı lokomotiv rolunu oynamışdır. Ermənistanın isə bundan yararlanan bilməməsi yalnız bu ölkənin özünün seçimidir və buna görə Ermənistan Türkiyə və Azərbaycanı deyil, məhz özünü günahlandırmalıdır. Azərbaycan və Türkiyə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi hərbi-texniki sahədə də sıx əməkdaşlıq olduğu da açıq və birmənalıdır. Hazırda işğalçı Ermənistan ordusuna qarşı həyata keçirilən hərbi əməliyyatlara gəldikdə isə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini təmin etmək üçün qarşıya qoyulan məqsədə nail olmağa tam şəkildə qadir olan güclü, peşəkar və ən müasir silah və sursat təmin edilmiş ordusu var və bu işdə digər dövlətin iştirakına ehtiyac yoxdur. Ermənistanın terrorçu və muzdlu şəxslərin Azərbaycan tərəfindən hərbi əməliyyatlara cəlb edildiyinə dair iddialara cavab olaraq, bir daha qeyd edirik ki, Ermənistan propaqanda maşınının bu iddiaları tamamilə əsassızdır. Hərbi əməliyyatlar hələ başlamamışdan öncə Ermənistan tərəfindən tirajlanan, heç bir fakta əsaslanmayan bu iddialar Ermənistanın 27 sentyabr tarixində həyata keçirdiyi təcavüz aktı ilə bağlı zəruri informasiya fonu yaratmaq məqsədi güdür, bu ölkənin Yaxın Şərqin bir sıra ölkələrindən olan erməni mənşəli terrorçuların mənfur “xidmətlərindən” istifadə etməsindən diqqəti yayındırmaq, Azərbaycanın haqlı mübarizəsinə ləkə salmaq niyyəti ilə apardığı böhtan kampaniyasının bir elementidir. Münaqişənin davam etdiyi bütün müddət ərzində məhz Ermənistan terrorçu dəstələrdən Azərbaycanlı dinc əhaliyə qarşı insanlıq əleyhinə cinayətlərin törədilməsində intensiv şəkildə istifadə etmiş, xüsusi qəddarlığı ilə seçilmiş terrorçuları bu gün də Ermənistanda milli qəhrəman statusu daşıyır, Azərbaycana qarşı təcavüzkar müharibədə iştiraka məcbur edilən ermənilər üçün nümunə kimi şöhrətləndirilir və qəhrəmanlaşdırılır. Ermənistan tərəfindən Yaxın Şərq ölkələrindən terrorçu etnik erməni ünsürləri kütləvi və sistemli şəkildə işğal edilmiş ərazilərimizdə yerləşdirilməsinə dair saysız hesabsız faktlar davamlı şəkildə beynəlxalq ictimaiyyətin, xüsusilə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin diqqətinə çatdırılmışdır. Hazırda işğal edilmiş ərazilərimizə qanunsuz yerləşdirilmiş bu terrorçu ünsürlər Azərbaycana və onun mülki əhalisinə qarşı təcavüzkar müharibədə iştirak edir. Bu terrorçu dəstələrin Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərindən çıxarılmasına dair beynəlxalq ictimaiyyətə olan çağırışlarımız öz nəticəsini vermədiyi şəraitdə, beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi hədə olan bu problemin həlli yalnız Azərbaycan silahlı qüvvələri tərəfindən ərazilərimizin işğalına son qoyulması ilə mümkün olacaqdır. Erməni propaqandasının Azərbaycana qarşı böhtan kampaniyasının etnik və dini mövzuları məsuliyyətsiz şəkildə sui-istifadə etməklə mümkün ola biləcək ən aşağı səviyyəyə endiyi, Ermənistanın özünün işğalçı siyasətini “səlib yürüşü” “demokratiya uğrunda mübarizə” kimi cəfəng şüarlarla beynəlxalq ictimaiyyətə sırımağa çalışdığı bir vəziyyətdə onun əsassız iddialarını qətiyyətlə rədd edirik.

«Армянские вооруженные силы наносят удары по мирному населению и гражданской инфраструктуре вдоль линии соприкосновения, используя тяжелую артиллерию
Армения, которая терпит одно за другим поражения на поле боя под натиском контрнаступательной операции в ответ на ее провокацию, начатую с 27 сентября, и проводимой азербайджанскими вооруженными силами, стремится примитивными способами бросить тень на правую борьбу Азербайджана, вбрасывая в информационное пространство абсурдные претензии одну за другой.
В целях защиты суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики, обеспечения безопасности ее гражданского населения Вооруженные Силы Азербайджана осуществляют военные действия в рамках права на самооборону и в полном соответствии с международными гуманитарными нормами на наших международно признанных территориях.
Целью Азербайджанской Армии являются вооруженные силы Армении, вторгшиеся на территорию нашей страны в нарушение международного права, и наши вооруженные силы принимают меры по нейтрализации легитимных военных целей на наших оккупированных территориях. Все шаги, предпринимаемые нашими Вооруженными силами в заявленных целях, осуществляются в рамках норм и принципов международного права и прав, вытекающих из Устава ООН.
В ходе военных операций, проводимых нашими Вооруженными силами, все вымышленные тезисы Армении, на протяжении многих лет пытавшейся навязать их международному сообществу с целью завуалировать свою оккупационную политику, в частности о том, что конфликт является борьбой за самоопределение армянского населения Нагорно-Карабахского региона Азербайджанской Республики, и что Армения не является стороной конфликта, а лишь защищает население Нагорного Карабаха, полностью провалились. Недавние события в зоне конфликта наглядно доказали, что незаконный режим, созданный Арменией на наших оккупированных территориях, является марионеточной структурой, созданной на основе расизма и этнической дискриминации. Никто не поверит Армении, которая в результате этнических чисток, геноцида и других серьезных преступлений против человечности, сопровождавших ее оккупационную политику, оправдывает свои агрессивные действия тем, что защищает права человека, в то время как она сама грубо нарушила основополагающие права и свободы человека в отношении более 750 тысяч мирных азербайджанцев.
С целью компенсировать свое горькое поражение на поле боя и в информационном пространстве, Армения безуспешно пытается распространять новые клеветнические обвинения в адрес Азербайджана. В этой связи ею высказываются безосновательные и абсурдные утверждения о том, что вооруженные силы Азербайджана наносят удары по гражданскому населению и гражданской инфраструктуре на оккупированных территориях, что вооруженные силы Турции участвуют в военных операциях на стороне Азербайджана, что наемники из некоторых конфликтных регионов Ближнего Востока участвуют в операциях Азербайджана против Армении.
Заявления Армении об обстрелах гражданского населения и инфраструктуры со стороны Азербайджана являются ложными и необоснованными, хотя бы потому, что в результате проводимой Арменией политики этнической чистки все мирные жители оккупированных районов были изгнаны из своих домов, и по ту сторону линии соприкосновения в тех районах не осталось ни мирных жителей, ни объектов гражданской инфраструктуры, а только военной инфраструктуры, сформированной Арменией для продолжения оккупации. Напротив, на территориях у линии соприкосновения, контролируемых азербайджанскими Вооруженными силами, имеются густонаселенные населенные пункты и поддерживающая их гражданская инфраструктура. Этим населенным пунктам, которые на протяжении всего периода конфликта постоянно подвергались атакам со стороны армянских вооруженных сил, за последние 5 дней был нанесен серьезный ущерб, зафиксировано много погибших и раненых среди мирного населения.
Изображая Турцию стороной, участвующей в нынешних военных операциях, Армения пытается этим объяснить мировой общественности свое бессилие против вооруженных сил Азербайджана и, традиционно выставляя себя перед международным сообществом в свете «бедной и несчастной», надеется заполучить помощь туркофобских кругов. Армянская сторона должна однозначно понять, что Турция, будучи ближайшим стратегическим партнером Азербайджана, выразила свою однозначную и непоколебимую поддержку нашей стране в ее правом деле. Эта поддержка является не только проявлением братских отношений между Азербайджаном и Турцией, имеющих многовековую историю. Турция поддерживает Азербайджан еще и потому, что правда на нашей стороне: это Азербайджан подвергся оккупации и потому он имеет полное право освободить свои оккупированные территории.
Армянской стороне также не следует забывать, что Турция является государством, создавшим Минскую группу ОБСЕ для урегулирования конфликта, и является ее постоянным членом. С этой точки зрения Армению или любую другую страну не должна удивлять позиция Турции, основанная на нормах и принципах международного права относительно разрешения конфликтов, соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН и соответствующих документов ОБСЕ. Эта позиция исходит из того, что Турция является ответственным и уважаемым членом международного сообщества и подает пример всем другим государствам, особенно другим членам Минской группы, которые в рамках соответсвующих документов ООН и ОБСЕ получили мандат на разрешение конфликта. Многоплановое сотрудничество между Азербайджаном и Турцией вот уже на протяжении почти 30 лет является основой развития, прогресса, стабильности и безопасности в регионе Южного Кавказа. В этот период сотрудничество Турции и Азербайджана сыграло роль локомотива для всех проектов и инициатив континентального и глобального масштаба, реализуемых в регионе. А то, что Армения осталась в стороне от этих проектов – это ее собственный выбор, и винить в этом Армения должна только себя саму, а не Турцию и Азербайджан. Однозначно ясно, что между Азербайджаном и Турцией существует тесное сотрудничество как в военно-технической сфере, так и во всех остальных сферах.
Что касается военных операций, проводимых против оккупационной армянской армии, то заявляем, что Азербайджан располагает сильными, профессиональными и современными Вооруженными силами, которые полностью способны выполнить задачи по обеспечению территориальной целостности государства и его суверенитета, и Азербайджан в этом деле не нуждается в участии других государств.
В ответ на обвинения Армении в том, что террористы и наемники вовлечены Азербайджаном в военные действия, мы еще раз подчеркиваем, что данные обвинения армянской пропагандистской машины абсолютно необоснованны. Эти утверждения, не основанные ни на каких фактах и ​​распространенные Арменией еще до начала военных действий, направлены на создание необходимого информационного фона относительно акта агрессии, совершенного Арменией 27 сентября. Это элемент клеветнической кампании, проводимой этой страной с целью отвлечь внимание общественности от использования «услуг» наемников-террористов армянского происхождения – выходцев из ряда стран Ближнего Востока, и тем самым очернить праведную борьбу Азербайджана.
На протяжении всего конфликта именно Армения интенсивно использовала террористические группировки для совершения преступлений против человечности против мирного населения Азербайджана, а террористы, отобранные за особую жестокость, и сегодня имеют в Армении статус национальных героев и прославляются, героизируются, ставятся в пример армянам, которых заставляют участвовать в захватнической войне против Азербайджана. Многочисленные факты о массовом и систематическом размещении Арменией террористических элементов из стран Ближнего Востока, являющихся этническими армянами, на наших оккупированных территориях постоянно доводились до внимания международного сообщества, особенно стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В настоящее время эти террористические элементы, незаконно размещенные на наших оккупированных территориях, участвуют в захватнической войне против Азербайджана и его гражданского населения. В условиях, когда наши призывы к международному сообществу вывести эти террористические группировки с международно признанных территорий Азербайджанской Республики не принесли никаких результатов, решение этой проблемы, представляющей серьезную угрозу международному и региональному миру и безопасности, возможно только одним путем: когда Вооруженные силы Азербайджана положат конец оккупации наших территорий.
В ситуации, когда клеветническая кампания армянской пропаганды против Азербайджана опустилась до нижайшего уровня за счет безответственного злоупотребления этническими и религиозными темами, а сама Армения пытается навязать свою оккупационную политику международному сообществу, прикрываясь такими надуманными лозунгами, как «крестовый поход», «борьба за демократию», мы решительно отвергаем ее необоснованные претензии», - говорится в сообщении внешнеполитического ведомства Азербайджана.