Azərbaycan XİN rəhbəri ABŞ Dövlət katibinin müavinini cəbhədə baş verənlərlə bağlı məlumatlandırıb
Sentyabrın 27-də Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və ABŞ Dövlət katibinin müavini Stiven Biqan arasında telefon danışığı olub.
ABŞ rəsmisi bölgədə baş verən yüksək gərginlik ilə bağlı ciddi narahatlığını ifadə edərək, hazırkı vəziyyəti sorğu edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təcavüz aktı barədə məlumat verərək Azərbaycan silahlı qüvvələrinin özünü müdafiə hüququ çərçivəsində mülki əhalisini müdafiə etmək məqsədilə həyata keçirildiyi cavab həmlələrini qeyd edib. Bölgədə yaşanan bu gərginliyin kökündə Ermənistanın 30 ilə yaxındır ki, davam edən işğalçılıq siyasətinin durduğu vurğulanıb və BMT TŞ qətnamələrinin tələbləri başda olmaqla beynəlxalq təşkilatların qərarlarının yerinə yetirilməsinin vacibliyi bildirilib. Yaranmış vəziyyətin tam məsuliyyətinin Ermənistan üzərində olduğu vurğulanıb.
ABŞ Dövlət katibinin müavini Stiven Biqan öz növbəsində gərginliyin azaldılması üçün tərəflərin müvafiq addımlar atmasının vacibliyini qeyd edib.

Azerbaijani FM holds phone conversation with US Deputy Secretary of State
On September 27, 2020 a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Deputy Secretary of State of the USA Stephen Biegun.
During the telephone conversation, USA official Stephen Biegun expressed serious concern over the increased tension in the region and asked about the current situation.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on another act of aggression by the Armenian armed forces, and noted that the Azerbaijani armed forces undertook counter-offensive measures within the right of self-defense to protect the civilian population. It was underlined that the root cause of the tensions in the region is the aggressive policy of Armenia, which has been lasting for almost 30 years. The importance of implementation of the decisions of international organizations, including on top the UN Security Council resolutions was emphasized. It was stressed that Armenia bears full responsibility for the current situation.
US Deputy Secretary of State Stephen Biegun in his turn stressed the importance for the parties to take appropriate steps to reduce the tensions.