Azərbaycan Xarici İşlər nazirinin rusiyalı həmkarı ilə telefon danışığı olub
Sentyabrın 27-də qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Rusiya Xarici İşlər naziri bölgədə mövcud olan vəziyyət ilə əlaqədar narahatlığını ifadə edib və atəşkəsin bərpa olunmasının vacibliyini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atdığını qeyd edib və bu hücumun Ermənistanın son aylar ərzində həyata keçirdiyi məqsədyönlü təxribatçı fəaliyyətin davamı olduğunu bildirib.
Azərbaycan tərəfinin özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə, Ermənistan silahlı qüvvələrinə qarşı müvafiq əks tədbirlər həyata keçirdiyi qeyd olunub.

On September 27, with the initiative of the opposite side, the telephone conversation took place between Azerbaijan`s Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
During the telephone conversation, the Russian FM expressed his concern over the situation in the region and stressed the importance of the restoration of the ceasefire.
Minister Jeyhun Bayramov noted that, on 27 September, violating the ceasefire regime, the armed forces of Armenia shelled the positions of Azerbaijan along the line of contact with the large-caliber weapons, mortars launchers, as well as various artillery and thus, launched another aggression against Azerbaijan, which is the continuation of the purposeful provocative activities conducted by Armenia over the recent months.
It was noted that the armed forces of Armenia have been met with appropriate countermeasures within the right of self-defense in order to ensure the security of the civilian population.