Azərbaycan Xarici İşlər nazirinin rusiyalı həmkarı ilə telefon danışığı olub
Sentyabrın 27-də qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Rusiya Xarici İşlər naziri bölgədə mövcud olan vəziyyət ilə əlaqədar narahatlığını ifadə edib və atəşkəsin bərpa olunmasının vacibliyini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atdığını qeyd edib və bu hücumun Ermənistanın son aylar ərzində həyata keçirdiyi məqsədyönlü təxribatçı fəaliyyətin davamı olduğunu bildirib.
Azərbaycan tərəfinin özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə, Ermənistan silahlı qüvvələrinə qarşı müvafiq əks tədbirlər həyata keçirdiyi qeyd olunub.

Состоялся телефонный разговор Джейхуна Байрамова с главой МИД России
30 сентября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова и министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова. Об этом сообщается со ссылкой на МИД Азербайджана.
Сергей Лавров выразил обеспокоенность по поводу напряженности в регионе и призвал к прекращению огня. Он предложил посреднические усилия России как самостоятельно, так и вместе с другими странами-сопредседателями Минской группы.
Джейхун Байрамов, в свою очередь, отметил, что основной причиной напряженности в регионе является армянская сторона. Министр подчеркнул, что с 27 сентября вооруженные силы Азербайджана, в рамках права на самооборону и для защиты гражданского населения проводят контрнаступательные операции вдоль линии соприкосновения в ответ на новый акт агрессии ВС Армении против азербайджанских позиций.
Глава МИД Азербайджана отметил, что армянская сторона, целенаправленно обстреливающая азербайджанские гражданские объекты, открыла артиллерийский огонь по мирному населению, что является грубым нарушением основополагающих норм и принципов международного права, в том числе международного гуманитарного права, что привело к жертвам среди гражданского населения Азербайджана.