Azərbaycan XİN rəhbərinin Aİ-nin xüsusi nümayəndəsi ilə telefon danışığı olub
Sentyabrın 27-də qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaarın arasında telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı xüsusi nümayəndə Toivo Klaar bölgədə mövcud olan vəziyyət ilə əlaqədar narahatlığını ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu ilin 27 sentyabr tarixində Azərbaycan mövqelərinə qarşı yeni təcavüz aktının Ermənistanın son aylar ərzində sərgilədiyi təxribatçı fəaliyyətin, o cümlədən 12-16 iyul Tovuz istiqamətində hücum cəhdi, 23 avqust Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanat və fəaliyyətinin davamı olduğunu bildirdi. Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların əlavə protokollarının kobud şəkildə pozulması olduğunu vurğuladı. Yaranmış vəziyyətə görə məsuliyyətin tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərində düşdüyü bildirildi.
Aİ-nin xüsusi nümayəndəsi bölgədəki gərginliyin azaldılması üçün müvafiq addımların atılmasının vacibliyini qeyd etdi.

Глава МИД Азербайджана обсудил ситуацию в Нагорном Карабахе c спецпредставителем ЕС
Cостоялcя телефонный разговор министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова с спецпредставителем ЕС по Кавказу Тойво Клааром.
В ходе разговора, инициированного спецпредставителем ЕС, им было выражено беспокойство в связи с ситуацией в регионе.
Джейхун Байрамов подчеркнул, что Вооруженные силы Азербайджана в целях предотвращения очередной военной провокации Армении и обеспечения безопасности проживающего в прифронтовой зоне гражданского населения осуществляют в рамках права на самооборону, и соблюдая все нормы гуманитарного права, контрнаступительные и ответные меры. Было отмечено, что очередной акт агрессии против Азербайджана, предпринятый Арменией 27 сентября, является продолжением провокационной деятельности, осуществляемой этой страной на протяжении последних месяцев, в том числе военной провокации 12-16 июля в Товузском направлении, провокации, совершенной 23 августа в Геранбойском направлении, а также политики незаконного заселения оккупированных территорий, провокационных и подстрекательских заявлений армянского руководства. Был констатирован тот факт, что очередная агрессия Армении против Азербайджана является грубейшим нарушением фундаментальных норм и принципов международного права, резолюций Совета безопасности ООН, требующих полного и безоговорочного вывода оккупационных сил Армении со всех оккупированных территорий Азербайджана, в том числе Женевских конвенций от 1949 года и Дополнительных протоколов к ним.
Было подчеркнуто, что вся ответственность за сложившуюся ситуацию полностью ложится на военно-политическое руководство Армении.
Спецпредставитель ЕС по Кавказу в ходе беседы отметил важность принятия соответствующих шагов для снижения напряженности и достижения перемирия.