Azərbaycan XİN rəhbərinin Aİ-nin xüsusi nümayəndəsi ilə telefon danışığı olub
Sentyabrın 27-də qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaarın arasında telefon danışığı olub.
Telefon danışığı zamanı xüsusi nümayəndə Toivo Klaar bölgədə mövcud olan vəziyyət ilə əlaqədar narahatlığını ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu ilin 27 sentyabr tarixində Azərbaycan mövqelərinə qarşı yeni təcavüz aktının Ermənistanın son aylar ərzində sərgilədiyi təxribatçı fəaliyyətin, o cümlədən 12-16 iyul Tovuz istiqamətində hücum cəhdi, 23 avqust Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanat və fəaliyyətinin davamı olduğunu bildirdi. Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların əlavə protokollarının kobud şəkildə pozulması olduğunu vurğuladı. Yaranmış vəziyyətə görə məsuliyyətin tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərində düşdüyü bildirildi.
Aİ-nin xüsusi nümayəndəsi bölgədəki gərginliyin azaldılması üçün müvafiq addımların atılmasının vacibliyini qeyd etdi.

On September 27, on the initiative of the other side, Azerbaijan`s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov held a telephone conversation with EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar.
During the telephone conversation, Special Representative Toivo Klaar expressed his concern over the situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the new act of Armenian aggression against Azerbaijan on September 27 was the continuation of the provocations by Armenia in recent months, including the attempt of an attack in the direction of Tovuz district on July 12-16, sabotage-reconnaissance provocation in the direction of Goranboy district on August 23, the illegal settlement in the occupied territories of Azerbaijan, as well as provocative statements and activities of the leadership of Armenia. FM Bayramov also underlined that another aggression of Armenia against Azerbaijan is a gross violation of the fundamental norms and principles of international law, the UN Security Council resolutions calling for the full and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan, international humanitarian law, as well as the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols.
The EU Special Representative stressed the importance of taking the appropriate measures to reduce tension in the region.