Azərbaycan və Türkiyə Xarici İşlər nazirləri arasında telefon danışığı olub
Sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlu arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Ermənistan tərəfinin yeni təcavüz aktını qətiyyətlə pisləyən Mövlud Çavuşoğlu, Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslanan mübarizəsində Türkiyənin hər zaman ölkəmizin yanında olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qardaş Türkiyənin hər zaman olduğu kimi, bugünkü gündə də nümayiş etdirdiyi dəstəyinə görə təşəkkürünü ifadə etdi. Nazir 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhə xətti boyu Azərbaycan mövqelərinə qarşı yeni təcavüz aktına cavab olaraq, Azərbaycan silahlı qüvvələri tərəfindən özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və mülki əhalini müdafiə etmək məqsədilə atılan cavab həmlələri barədə türkiyəli həmkarını məlumatlandırıb. O, Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzünün beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların əlavə protokollarının kobud şəkildə pozulması olduğunu vurğulayıb. Bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən çıxarılmasının zəruri olduğu vurğulanıb.

Azerbaijani, Turkish FMs have phone talk
During the telephone conversation, Mevlut Cavusoglu, strongly condemning the new act of aggression by Armenia emphasized that Turkey always stand by Azerbaijan in its struggle based on international law and justice.
FM Bayramov expressed his gratitude for always existing support of brotherly Turkey. In response to the new act of aggression by the armed forces of Armenia against positions of Azerbaijan along the frontline on September 27, the Minister informed his Turkish counterpart on the counter-attacks carried out by the Armed Forces of Azerbaijan within the right to self-defense and to protect the civilian population. He stressed that the new act of aggression by the armed forces of Armenia against Azerbaijan was a gross violation of fundamental norms and principles of international law, UN Security Council resolutions calling for the full and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan, international humanitarian law, including the 1949 Geneva Conventions and their additional Protocols.
The necessity of the withdrawal of occupying forces of Armenia from all occupied territories of Azerbaijan in order to ensure peace and security in the region was stressed.