Azərbaycan və Türkiyə Xarici İşlər nazirləri arasında telefon danışığı olub
Sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlu arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Ermənistan tərəfinin yeni təcavüz aktını qətiyyətlə pisləyən Mövlud Çavuşoğlu, Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslanan mübarizəsində Türkiyənin hər zaman ölkəmizin yanında olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qardaş Türkiyənin hər zaman olduğu kimi, bugünkü gündə də nümayiş etdirdiyi dəstəyinə görə təşəkkürünü ifadə etdi. Nazir 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhə xətti boyu Azərbaycan mövqelərinə qarşı yeni təcavüz aktına cavab olaraq, Azərbaycan silahlı qüvvələri tərəfindən özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və mülki əhalini müdafiə etmək məqsədilə atılan cavab həmlələri barədə türkiyəli həmkarını məlumatlandırıb. O, Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzünün beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların əlavə protokollarının kobud şəkildə pozulması olduğunu vurğulayıb. Bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən çıxarılmasının zəruri olduğu vurğulanıb.

Состоялся телефонный разговор между главами МИД Азербайджана и Турции
27 сентября между министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым и министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлудом Чавушоглу состоялся телефонный разговор.
Мевлуд Чавушоглу, резко осудивший в ходе телефонного разговора новый акт агрессии со стороны Армении, подчеркнул, что Турция всегда поддерживает нашу страну в борьбе Азербайджана на основе международного права и справедливости.
Министр Джейхун Байрамов, как всегда, выразил благодарность за поддержку, оказанную Турцией. 27 сентября министр проинформировал своего турецкого коллегу об ответных ударах, предпринятых азербайджанскими вооруженными силами в рамках права на самооборону и в целях защиты гражданского населения, в ответ на новый акт агрессии армянских вооруженных сил против азербайджанских позиций вдоль линии фронта.
Очередная агрессия Армении против Азербайджана является грубым нарушением основополагающих норм и принципов международного права, резолюций Совета Безопасности ООН, требующих полного и безоговорочного вывода армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана, международного гуманитарного права, в том числе Женевских конвенций 1949 года и дополнительных протоколов к ним. Министр подчеркнул, что необходимо вывести оккупационные силы Армении со всех оккупированных территорий Азербайджана в целях обеспечения мира и безопасности в регионе.