Aİ-nin ali nümayəndəsi Ermənistanın hərbi təxribatları barədə məlumatlandırılıb
Sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borelin telefon danışığı olub. Telefon danışığı qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Aİ rəsmisi Cozef Borel bölgədəki vəziyyətlə bağlı ciddi narahatlığını ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Ermənistanın bu ilin 27 sentyabr tarixində növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirləri həyata keçirdiyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Nazir Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təcavüzə əl atdığını və bu hücumun Ermənistanın son aylar ərzində həyata keçirdiyi məqsədyönlü təxribatçı fəaliyyətin davamı olduğunu bildirib. Yaranmış vəziyyətə görə məsuliyyətin tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyü vurğulanıb.
Aİ rəsmisi Cozef Borel gərginliyin azaldılmasının, həmçinin atəşkəsə nail olunması üçün tərəflərin müvafiq addımlar atmasının vacibliyini qeyd edib.

On 27 September, on the initiative of the other side, Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell have held a telephone conversation.
During the telephone conversation, EU official Josep Borrell expressed serious concern over the situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov drew the EU High Representative’s attention to the fact that the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan have today carried out counter-offensive measures within the right to self-defense and in full compliance with international humanitarian law in order to prevent another military aggression by Armenia and ensure the safety of densely populated civilian residential areas along the line of contact. The minister said that the armed forces of Armenia had launched another aggression and that the attack was a continuation of the purposeful provocative activities carried out by Armenia in recent months. It was stressed that the responsibility for the situation lies entirely with the political and military leadership of Armenia.
EU official Josep Borrell stressed the importance of reducing tensions, as well as taking appropriate steps to achieve a ceasefire.