Aİ-nin ali nümayəndəsi Ermənistanın hərbi təxribatları barədə məlumatlandırılıb
Sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borelin telefon danışığı olub. Telefon danışığı qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Aİ rəsmisi Cozef Borel bölgədəki vəziyyətlə bağlı ciddi narahatlığını ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Ermənistanın bu ilin 27 sentyabr tarixində növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirləri həyata keçirdiyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Nazir Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təcavüzə əl atdığını və bu hücumun Ermənistanın son aylar ərzində həyata keçirdiyi məqsədyönlü təxribatçı fəaliyyətin davamı olduğunu bildirib. Yaranmış vəziyyətə görə məsuliyyətin tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyü vurğulanıb.
Aİ rəsmisi Cozef Borel gərginliyin azaldılmasının, həmçinin atəşkəsə nail olunması üçün tərəflərin müvafiq addımlar atmasının vacibliyini qeyd edib.

Верховного представителя ЕС проинформировали о военных провокациях Армении
27 сентября министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов провел телефонный разговор с Верховным представителем Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррелем. Телефонный разговор состоялся по инициативе противоположной стороны.
В ходе телефонного разговора официальный представитель ЕС Жозеп Боррель выразил серьезную обеспокоенность ситуацией в регионе.
Министр Джейхун Байрамов сообщил, что 27 сентября этого года Вооруженные Силы Азербайджанской Республики осуществили контрнаступательные и ответные меры по всей линии фронта в рамках права на самооборону и в полном соответствии с международным гуманитарным правом в целях предотвращения очередной военной агрессии Армении и для обеспечения безопасности гражданского населения, проживающего в непосредственной близости от линии соприкосновения войск. Министр заявил, что вооруженные силы Армении прибегли к очередной агрессии и что это нападение стало продолжением целенаправленных провокационных действий, осуществляемых Арменией в последние месяцы. Подчеркнуто, что ответственность за ситуацию полностью лежит на политическом и военном руководстве Армении.
Официальный представитель ЕС Жозеп Боррель отметил важность снижения напряженности, а также важность принятия сторонами соответствующих шагов для достижения прекращения огня.